شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 148264 | |

وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت تامین داروهای اساسی و حیاتی در کشور، در عین حال گفت:

وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت تامین داروهای اساسی و حیاتی در کشور، در عین حال گفت: انتظار داشتیم که در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون، حداقل ۲ میلیون بیمار جدید مبتلا به پرفشاری خون در کشور شناسایی شوند که در این طرح ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بیمار جدید شناسایی شدند. سعید نمکی با بیان اینکه در راستای حمایت از تولید داخل، تجهیزات پزشکی که در داخل کشور تولید می‌شوند، اجازه واردات نخواهند داشت، افزود: از روز اول به دانشگاه‌ها اعلام کردیم که واردات تجهیزات پزشکی که مشابه داخلی دارند، ممنوع است و به داروهایی وارداتی که مشابه داخلی دارند نیز اجازه واردات نمی‌دهیم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: برخی تولیدات داخلی دارویی و تجهیزات پزشکی پاسخگوی نیاز کشور نبود از این رو واردات صورت می‌گرفت؛ همچنین، برخی بیماران به مصرف داروهای برند عادت کرده بودند و برخی همکاران پزشک که به داروهای داخلی اعتقادی نداشتند، این داروها را تجویز می‌کردند. به همین دلیل سعی کردیم مردم دچار پریشان خاطری مربوط به داروهایی که مصرف می‌کنند نشوند، از این رو با شیب ملایم داروهای داخلی جایگزین این داروها شد تا ناگهان به بازار شوک وارد نشود.

نمکی بیان کرد: با وجود فشارهای اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه، اما هیچ کمبودی در حوزه داروهای اساسی و حیاتی نداریم. همچنین ورود داروهای تک نسخه‌‌ای و تجویز آنها نیز درحال حاضر ممنوع است؛ چراکه برخی از این داروها مرتبط با بیماران خاص بوده و وارد کتاب دارویی کشور نشده است و به عنوان داروی موثر آنها را نپذیرفته‌ایم، اما پزشکان آنها را تجویز می‌کردند. اما این موارد داروها را برای بیماران خاصی که وابستگی مصرف داروها را داشتند، به یک‌باره متوقف نکردیم. وزیر بهداشت تاکید کرد: در برخی بیمارستان‌ها به دلیل معوقات بیمه، بخش‌ها برخی داروها را توزیع نمی‌کنند که در حال رفع و تسهیل این مشکل هستیم، اما درباره داروهای اساسی تا پایان سال و تجهیزات پزشکی هیچ کمبودی را نداریم. نمکی با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت یکی از طرح‌های موفق دولت بود، خاطرنشان کرد: در شروع این طرح، وزیر وقت، اقدامات بزرگی را انجام داد تا شاهد کاهش پرداخت هزینه‌های درمانی از جیب بیماران، ماندگاری پزشکان در مناطق محروم و بهبود زیرساخت‌‌های بیمارستانی باشیم. پرداختی هزینه درمانی بیماران در این طرح به زیر ۳۰ درصد نرسید، اما این رقم تا ۳۵ درصد کاهش پیدا کرد. او با بیان اینکه با اجرای پرونده الکترونیک سلامت، راهنماهای بالینی و سطح‌بندی خدمات و نظام ارجاع، می‌توانیم هزینه‌های نظام سلامت را حداقل ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش دهیم، گفت: در شرایط جنگ اقتصادی، سهم سلامت از GDP قابل توجه است، اما باید به سراغ کیفی کردن خدمات و منطقی کردن هزینه‌ها برویم. نمکی گفت: طرح تحول نظام سلامت نیازمند مقدماتی بود که برخی ناکامی‌ها مربوط به این امر می‌شود. راهنمای بالینی، سیستم ارجاع و پزشکی خانواده از جمله ابعادی بود که باید قبل از این مهم آماده می‌شد. منابع پایداری نیز برای طرح تعریف نشده بود و به بودجه ۱۰ درصدی هدفمندی یارانه‌ها گره خورده بود.

وزیر بهداشت ادامه داد: به دلیل برخی کسری‌‌های منابع در گردش کار، اتفاقاتی افتاد و بیمارستان‌‌های دولتی با بیمه‌ها مشکل پیدا کردند. تا یک هفته پیش، ۱۰ هزار میلیارد تومان از سازمان تامین اجتماعی طلب داشتیم که ۳ هزار میلیارد تومان آن پرداخت شد و با در نظر گرفتن خدمات جدید ارایه شده، ۸ هزار میلیارد تومان از این سازمان بیمه گر، مطالبه داریم. وزیر بهداشت گفت: بیمه سلامت با وجود اضافه شدن ۴۰۰ درصدی بودجه نسبت به سال ۹۱ برای پرداختی به مراکز درمانی و داروخانه‌ها با مشکلاتی روبرو بود که افزایش فاصله پرداختی این بیمه موجب ایجاد مشکلات نقدینگی در دانشگاه‌های علوم پزشکی شد.

نمکی درخصوص ماندگاری طرح تحول سلامت، عنوان کرد: سه برنامه اصلی را در طرح تحول دنبال می‌کنیم تا خدشه‌دار نشود. در وهله اول، کاهش پرداختی بیماران همچنان جزو اولویت‌های ما قرار دارد، با وجود تنگناهای اقتصادی دولت، تلاش می‌کنیم که پرداختی از جیب بیماران افزایش نیابد بلکه کاهش پیدا کند و تا پایان سال ۹۹ به حدود ۲۵ درصد برسد. وزیر بهداشت افزود: ماندگاری طبیب در مناطق محروم را با همراهی بخش خصوصی حفظ می‌کنیم و در عین حال تأمین بیماران خاص و صعب‌العلاج را در دستور کار داریم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران