شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 146216 | |

رییس انجمن داروسازان ایران، گفت: از ۵۰۰میلیون یورو اختصاص داده شده به زنجیره تامین دارو در سال گذشته

رییس انجمن داروسازان ایران، گفت: از ۵۰۰میلیون یورو اختصاص داده شده به زنجیره تامین دارو در سال گذشته، سهمی به داروخانه‌ها نرسیده است.

محمد باقرضیا، با اشاره به نامنظم بودن پرداخت‌های سازمان‌های بیمه گر، افزود: نباید تصور کرد که بحران دارو، صرفا مختص به بخش‌های تولید یا واردات است، داروخانه‌های سراسر کشور نیز شدیدا گرفتار این مشکل هستند و بیم آن می‌رود که بحران اقتصادی ناشی از تأخیر در پرداخت مطالبات سازمان‌های بیمه گر، توان داروخانه‌ها را برای ارایه خدمات مطلوب، آنچنان کاهش دهد که به نارضایتی مردم و پزشکان منجر شود. در این خصوص انجمن داروسازان ایران، مکاتبات متعددی با مسوولان وزارت بهداشت، سازمان‌های بیمه‌گر و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس داشته است و اخیراً نیز مجدداً موضوع را به ریاست‌جمهوری منعکس کردیم.

او بیان کرد: در نامه اخیر به رییس‌جمهور تاکید کرده‌ایم که با وجود مراجعات و مکاتبات متعدد انجمن داروسازان ایران با دفتر رییس‌جمهور، وزرا و مسوولان ذی‌ربط در رابطه با مطالبات داروخانه‌ها از سازمان‌های بیمه تأمین اجتماعی و بیمه سلامت و ارجاع نامه‌ها از سوی دفتر ریاست‌جمهوری با تاکید فوریت حل مشکل به مدیران سازمان‌های ذی ربط، متأسفانه مدیران سازمان‌های تأمین اجتماعی و بیمه سلامت، وقعی به دستورات صادر شده ننهاده و کماکان بیش از ۶ ماه به داروخانه‌ها بدهی دارند.

رییس انجمن داروسازان ایران، در خصوص ۵۰۰ میلیون یورو اختصاص داده شده از صندوق توسعه ملی برای کمک به زنجیره تأمین دارو، به مهر گفت: متأسفانه در سال گذشته از این مبلغ، سهمی به داروخانه‌ها به عنوان آخرین حلقه این زنجیره که بطور مستقیم با بیماران ارتباط دارند، نرسید و ظاهراً باید داروخانه‌ها به تنهایی تمام بار مشکلات نظام دارویی را به دوش بکشند.

به گفته ضیا، گردش سرمایه داروسازان و بی‌توجهی به این بخش ضمن حذف نقدینگی از چرخه مالی داروخانه‌ها، قدرت خرید مجدد دارو و ملزومات را از آنها سلب می‌نماید.

وی تاکید کرد: این مشکلات قطعا تبعات جبران‌ناپذیری را در پی خواهد داشت که مهم‌ترین عارضه آن ایجاد اختلال در چرخه مالی زنجیره تولید، تامین و توزیع دارو خواهد بود و در نامه اخیر، هشدارهای مربوطه را به صراحت به اطلاع رییس‌جمهور رسانده‌ایم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران