شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 142097 | |

نماینده مردم شیراز در مجلس، برخورد با مقصران ایجاد حادثه دروازه قرآن شیراز که در پی وقوع سیل اتفاق افتاد را منوط به صدور حکم از سوی قوه قضاییه به عنوان تنها مرجع و پناهگاه رسیدگی به دادخواهی در کشور دانست.

قوه قضاییه تنها مرجع قضاوت درباره سیل شیراز

نماینده مردم شیراز در مجلس، برخورد با مقصران ایجاد حادثه دروازه قرآن شیراز که در پی وقوع سیل اتفاق افتاد را منوط به صدور حکم از سوی قوه قضاییه به عنوان تنها مرجع و پناهگاه رسیدگی به دادخواهی در کشور دانست. مسعود رضایی در پاسخ به این پرسش که در پی دستور رییس قوه قضاییه برای برخورد با افرادی که به دلیل قصور نقشی در وقوع سیل دروازه قرآن شیراز داشته‌اند، کدام یک از مسوولان می‌توانند عامل بروز این حادثه باشند، گفت: اگر پاسخ این پرسش را به صورت صریح بدهم در حقیقت قضاوت خواهد بود و معمولا فردی باید به این امر مبادرت ورزد که صلاحیت قضاوت کردن را داشته باشد، بنابراین همه عوامل موثر باید توسط کارشناسان فنی و تحلیلی بررسی شود و پس از حصول نتیجه قاطع، نظر خود را به قوه قضاییه اعلام کنند تا به عنوان مرجع و پناهگاه رسیدگی به دادخواهی در کشور بر مبنای وظیفه ذاتی که برعهده دارد، قضاوت کرده و حکم صادر کند که قطعا لازم‌الاجرا خواهد بود. نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، به خانه ملت گفت: اگر ما بخواهیم قبل از صدور حکم از سوی قوه قضاییه انگشت اتهام به سوی فرد خاصی بگیریم، هم اقدامی دور از اخلاق و هم دور از رویه قضایی و حقوقی است، بنابراین باید اجازه دهیم که کارشناسان صنوف مختلف که به نوعی تخصصی در این حوزه دارند در این زمینه اظهارنظر فنی ارایه دهند. او در بیان عامل وقوع سیل در دروازه قرآن شیراز، تصریح کرد: اگر بخواهیم عامل بروز سیل در این محدوده را بررسی کنیم، می‌توان گفت که عوامل مختلفی می‌تواند در این زمینه اثرگذار بوده باشد، ضمن اینکه یک آبریزی به وسعت حدود شصت هزار هکتار از ورودی وجود داشته و قبل از این هم دره‌ای در دروازه قرآن وجود داشته که از وسط شهر شیراز عبور می‌کرده و وارد رودخانه‌ای تحت عنوان فصلی یا خشک می‌شده و از شهر خارج می‌شده است، اما در سال 68 شهردار وقت صلاح دیده بود به دلیل اینکه جاده قدیم عرض محدودی داشته و تردد خودروها در آن با مشکلاتی همراه بوده است، این دره را پُر کرده و آن را به جاده تبدیل کنند و برای عبور آب هم لوله‌ای به قطر 60/1قرار دادند که وارد رودخانه می‌شد.

کمک ۴۰۰ میلیون تومانی تهرانی‌ها به سیل‌زدگان

مدیرکل کمیته امداد استان تهران، از جمع‌آوری ۴۰۰ میلیون تومان کمک مردمی توسط مردم نیکوکار تهرانی به سیل‌زدگان خبر داد. حمیدرضا شیران، گفت: تاکنون ۹ کامیون کمک مردمی به استان سیل زده ارسال شده است. او تاکید کرد: قرار است با کمک‌های مردمی جمع‌آوری شده ۲ هزار تخته فرش خریداری و به لرستان ارسال شود. شیران اظهار کرد: اولویت اول ما در توزیع کمک‌های مردمی در استان‌های سیل زده، مددجویان است اما به سایر افراد نیز کمک می‌شود. وی گفت: تمامی افراد تحت پوشش امداد دارای شناسه ثبت هستند، اطلاعات تمامی آنها را داریم و به محض ارایه خدمت، اطلاعاتشان در سامانه ثبت می‌شود و این‌گونه نیست که هر یک خانواده بتوانند چند بار از کمک‌های مردمی بهره‌مند شوند. او با اشاره به اینکه مبلغ این وام ۲۰ میلیون تومان است که علاوه بر مددجویان، ۲۰ درصد نیز به افراد غیر تحت پوشش اختصاص پیدا کرد، افزود: همچنین وام‌هایی نیز برای کارفرمایان در نظر گرفته‌ایم که به ازای اشتغال هر یک نفر، ۲۰ میلیون وام می‌دهیم و در صورت دارا بودن ۵ نفر در کارگاه، کارفرما می‌تواند ۱۰۰ میلیون تومان وام اشتغال بگیرد. شیران اظهار کرد: مبلغ وام خودکفایی نیز ۵۰ میلیون تومان است که از صندوق امداد ولایت و همچنین بانک مهر ایران، این مبلغ پرداخت می‌شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران