شماره امروز: ۵۴۷

از تخلیه 210 روستای خوزستان تا تخریب۱۴ هزار کیلومتر از راه‌های کشور

| کدخبر: 142095 | |

شمارش معکوس تخیله روستاها در خوزستان از چند روز قبل زده شد. آن‌طور که مسوولان اعلام کردند سطح آب در این استان هر لحظه بالاتر می‌آید و اخباری هم از سرریز شدن سدهای استان به گوش می‌رسد

شمارش معکوس تخیله روستاها در خوزستان از چند روز قبل زده شد. آن‌طور که مسوولان اعلام کردند سطح آب در این استان هر لحظه بالاتر می‌آید و اخباری هم از سرریز شدن سدهای استان به گوش می‌رسد تا هشدار از پی هشدار برای تخلیه روستاها اعلام شود. برخی نمایندگان مجلس از زیر آب رفتن سوسنگرد می‌گویند و برخی منابع حاضر در محل از مقاومت مردم این شهر برای تخلیه منازلشان. با این حال تاکنون 210 روستای خوزستان تخلیه شده و جاده اهواز به آبادان مسدود است اما این تنها جاده‌ای نیست که سیل کمرش را شکست آن‌طور که رییس سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرد، بارش‌های اخیر به ۱۴ هزار کیلومتر از راه‌های مواصلاتی کشور آسیب زد. البته گرچه هنوز میزان دقیق خسارت به زیرساخت‌های کشور مشخص نیست اما تاکنون لرستان، خوزستان و گلستان بیشترین خسارت را دیده‌اند.

آن‌طور که مدیرکل مدیریت بحران خوزستان اعلام کرد، تاکنون 78 روستا در خوزستان را آب گرفته است. کیامرث حاجی‌زاده درباره این موضوع بیان کرد: بر اساس آخرین آمار تعداد روستاهای تخلیه شده در روز یکشنبه ۱۸۲ روستا بود که این تعداد روز گذشته به ۲۱۰ روستا رسید.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان بیان کرد: همچنین ۶۲ هزار واحد مسکونی در سیلاب دچار آسیب شده‌اند و ۵۱ هزار واحد مسکونی نیز در معرض خطر هستند. ۴۸ اردوگاه جهت اسکان اهالی این روستاها در نظر گرفته شده است، این اردوگاه‌ها در اهواز، باوی، شوشتر، الهایی، بستان، حمیدیه، شوش، دشت آزادگان، هویزه، شادگان، کارون برپا شده‌اند.

آب‌گرفتگی و تخلیه روستاهای خوزستان البته تنها مشکل سیل در کشور نیست. آن‌طور که اسماعیل نجار روز گذشته در نشست هم‌اندیشی با نمایندگان دفاتر سازمان ملل در ایران که روز گذشته برگزار شد، اعلام کرد، 14 هزار کیلومتر از راه‌های کشور در سیل اخیر دچار آسیب شدند. نجار درباره این موضوع بیان کرد: بارش‌های اخیر به ۱۴ هزار کیلومتر از راه‌های مواصلاتی کشور آسیب زد. اسماعیل نجار در نشست هم‌اندیشی با نمایندگان دفاتر سازمان ملل در ایران که در وزارت کشور با حضور نمایندگانی از دستگاه‌های مختلف و نمایندگان دفاتر سازمان ملل برگزار شد، ضمن تشکر از کشورهای مختلف و سازمان‌های بهداشت جهانی، آژانس پناهندگان و ... که در حادثه اخیر در کشور امدادرسانی کردند، اظهار کرد: ۲۵ اسفندماه سال گذشته سازمان هواشناسی پیش‌بینی کرد که سامانه پرفشاری وارد ایران خواهد شد و استان‌های شمالی را در بر می‌گیرد. او ادامه داد: استان‌های شمالی شامل مازندران، گلستان و خراسان شمالی همچنین سمنان درگیر باران اولیه شدند و خسارات زیادی به‌خصوص به استان گلستان وارد شد. بیش از ۲۰ روز است که مردم آق‌قلا، گمیشان و روستاهای اطراف آنها و جاهای دیگر غرق آب و ماندگاری آب هستند و با وجود تلاش‌های صورت گرفته به دلیل توپوگرافی زمین و ماندگاری آب و حرکت کند آب مشکلات زیادی ایجاد شده است. رییس سازمان مدیریت بحران کشور اضافه کرد: تلاش کردیم که جان‌باخته‌ای نداشته باشیم و با برنامه‌ریزی‌های دقیق نسبت به تخلیه مکانی که احتمال آبگرفتگی وجود داشت اقدامات لازم انجام شد و مردم به مکان‌های امن از جمله گرگان منتقل شدند. در حقیقت این اقدامات باعث شد که در این سیلاب دو نفر جان خود را از دست بدهند که علت فوت آنان ریزش ساختمان به دلیل بنای سست و قدیمی در کلاله و مینودشت بود.

نجار اظهار کرد: در مازندران نیز گستردگی سیلاب داشتیم اما به دلیل توپوگرافی زمین آب به سمت دریا تخلیه شد و خسارات احتمالی کاهش یافت ولی همچنان خسارات گسترده نیز در آنجا وجود دارد همچنین در استان‌های مازندران و گلستان تا کردستان و خوزستان نیز با پدیده رانش زمین مواجه شدیم. در مازندران هم جان‌باخته داشتیم که یکی از آنها بر اثر رانش زمین و دو نفر دیگر به دلیل بی‌توجهی به هشدارها فوت کرد. نجار در ادامه گفت: تمام تلاش ما به استان گلستان معطوف و وزیر کشور نیز در آنجا مستقر شد. تیم فنی در آنجا تدارک دیدیم و بازدید میدانی نیز انجام شد تا با اطلاعات و داده‌هایی که در اختیار داشتیم و با توجه به توپوگرافی زمین تصمیم بگیریم که چه کاری باید انجام شود. از طرفی تمام تلاش ما بعد از نجات و امداد رسانی، انتقال آب به دریاها بود. رییس سازمان مدیریت بحران همچنین به لایروبی گرگان‌رود و پاکسازی سطح رودخانه‌ها و امدادرسانی اشاره کرد و گفت: امدادرسانی نیز کماکان ادامه دارد. او همچنین به زمین‌های کشاورزی و زراعی نیز اشاره و اظهارکرد: در دو استان گلستان و مازندران بخش‌های زراعت و کشاورزی نیز خسارات زیادی دیده‌اند و ما نیز ارزیابی‌های لازم را انجام دادیم و به دولت ارایه کردیم تا دولت خسارت را مصوب و پرداخت کند همچنین بازسازی بناها در مازندران آغاز و پرداخت‌هایی نیز از جانب دولت انجام شده است. وی در ادامه گفت: با سامانه بارشی دوم مشکلی نداشتیم ضمن اینکه مرخصی کلیه استانداران، بخشداران، فرمانداران و دستگاه‌های اجرایی در ایام نوروز که حالت خاصی در کشور دارد لغو شد. این افراد موظف بودند سر کار باشند بنابراین آماده‌باش در کل کشور حکمفرما شد. به گفته نجار، سامانه بارشی سوم نیز ۲۴ استان کشور از جمله استان‌های کرمانشاه، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان را درگیر کرد و سخت‌ترین و شدیدترین خسارت به استان لرستان و خوزستان وارد شد . او با بیان اینکه مجموعه این‌بارش‌ها به ۱۴ هزار کیلومتر از راه‌های مواصلاتی کشور آسیب زد، گفت: راه خرم آباد - پلدختر وجود خارجی ندارد و با حدود ۶۳ روستا هم در پلدختر و معمولان ارتباط زمینی برقرار نشده است همچنین آب برخی از روستاها و برق آنها قطع شده بود البته تمام این مشکلات برطرف شد. از طرفی آب معمولان به دلیل قطع ارتباطی کانال برق نیز قطع شد ضمن اینکه بخش زیادی از این شهر در گل و لای بود. نجار با اشاره به اینکه مجموع جانباختگان در این حادثه ۷۰ نفر بود، گفت: حادثه تلخی نیز در شیراز داشتیم که 21 نفر جان خود را از دست دادند. فوت اغلب جانباختگان این حادثه به دلیل مستقیم سیلاب نبوده است. به گفته او، همه دستگاه‌های اجرایی و در کنار آنها نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در ساعات اولیه حادثه به کمک مردم آمدند و هر کاری که نیاز بود را انجام دادند. همچنین هلال احمر نیز که یک پک ۷۲ ساعت و پک یک ماهه در اختیار مردم قرار داد و در استان گلستان نیز توسط اتاق بازرگانی روزانه ۲۰ هزار پرس غذای گرم بین حادثه دیدگان توزیع می‌شود. از طرفی موکب‌های عتبات عالیات که در ایام اربعین حاضر می‌شدند و به طبخ غذا می‌پرداختند هم در خوزستان و استان مستقر شده‌اند و غذا طبخ می‌کنند و در اختیار مردم قرار می‌دهند.

او اظهار کرد: ارزیابی حدود ۱۷ استان انجام و خسارت‌ها به دولت منعکس شده است همچنین به سرعت کار برداشت گل و لای از منطقه حادثه‌دیده نیز انجام شده است. نجار با اشاره به بارش‌ها در خوزستان گفت: تمام آب‌های جاری در استان ایلام و لرستان حوزه آبریز سدها در استان خوزستان هستند. در این استان با وجود اینکه سدهای بسیاری وجود دارد اما محدودیت‌هایی نیز در زمینه نگهداری آب در آنها وجود دارد. رییس سازمان مدیریت بحران کشور اضافه کرد: درخواست ما از مجامع بین‌المللی در زمینه امکانات دارو و درمان است البته تمهیداتی در این زمینه اندیشیده شده است اما باز نگرانیم زیرا احشام و دام‌های زیادی تلف شده‌اند که امکان دفن آنها نیز وجود ندارد و این موضوع مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند.

او افزود: نیاز دیگر چادر است؛ چادرهایی که ضد آب باشند و گرمایش و سرمایش در آنها قابل کنترل باشد، مناسب هستند. از طرفی باید به اسکان موقت جمعیت حدود ۵۰۰هزار نفر در استان‌های مختلف نیز توجه کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران