شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 141776 | |

معاون مشارکت‌های مردمی و اشتغال بهزیستی استان تهران از توزیع گوشت و سبد ارزاق بین تمام مددجویان بهزیستی استان تهران خبر داد.

توزیع سبد ارزاق بین مددجویان بهزیستی تهران

معاون مشارکت‌های مردمی و اشتغال بهزیستی استان تهران از توزیع گوشت و سبد ارزاق بین تمام مددجویان بهزیستی استان تهران خبر داد.

مهشید چوبکار با اشاره به توزیع بیش از ۶ تن گوشت بین همه مددجویان بهزیستی در ۱۶ شهرستان استان تهران، گفت: بیش از ۷ هزار سبد ارزاق نیز بین مددجویان استان تهران توزیع شده و به پایان رسیده است.

او با اشاره به جمع‌آوری ۲۳۰ میلیون تومان در کمپین زمستانه سازمان بهزیستی، افزود: با استفاده از این کمک‌های مردمی برای مددجویان البسه و بخاری تهیه شده است. همچنین ۴۰۰میلیون تومان هم در کمپین زمستانه بهزیستی جمع‌آوری شده است و این کمپین تا پایان فروردین ادامه دارد. معاون مشارکت‌های مردمی و اشتغال بهزیستی استان تهران با بیان اینکه تمامی جامعه هدف سازمان بهزیستی افراد نیازمندی هستند که ممکن است نیازهای خاصی داشته باشند، اظهار کرد: این افراد مانند زنان سرپرست خانوار، افراد معلول و.. بنا بر شرایط ویژه خودشان نیازهایی دارند اما با توجه به ایام عید، همه افراد دوست دارند مانند سایر اعضای جامعه از کالاهایی مثل پوشاک و البسه مناسب، میوه و شیرینی و… بهره مند باشند.

چوبکار در ادامه با اشاره به نیازهای ویژه جامعه هدف بهزیستی برای کمک‌های مردمی تصریح کرد: در دل جامعه هدف بهزیستی افرادی هستند که در همین بین نیازمند کالاهای ضروری دیگر مثل پوشک کودکان و بزرگسالان و… هستند و نیازشان به این کالاها بیشتر از البسه و… است. با این وجود برخی از زنان سرپرست خانوار نیز هستند که شب عید به دلیل جابه‌جایی مسکن نیازمند ودیعه مسکن و یاری تمام خیرین جامعه هستند تا به آنها کمک کنند.

هشدار محیط زیست

درباره ماهی «زبرا»

رییس گروه آبزیان آب‌های داخلی سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه «زبرا» یک ماهی گوشت‌خوار است نسبت به رهاسازی آن در آب‌های آزاد کشور هشدار داد و گفت: «زِبرا» یک گونه مهاجم سلطه‌طلب است که از تخم و لارو سایر آبزیان تغذیه می‌کند. این روزها علاوه بر ماهی قرمز شاهد فروش ماهی‌های بسیار کوچکی به نام «زبرا» هستیم که در سطح شهر در سوپرمارکتی‌ها، میوه‌فروشی‌ها و حتی توسط دستفروش‌های مترو عرضه می‌شوند. عرضه‌کنندگان «زِبرا» این ماهی را در ظرف‌های شیشه‌ای بسیار کوچک دربسته ارایه می‌کنند. در روزهای گذشته بسیاری از فعالان حوزه محیط‌زیست به این نوع عرضه و فروش یک گونه جانوری انتقاد و آن را مصداقی از «حیوان‌آزاری» تلقی کردند و در همین راستا مردم را از خرید ماهی «زبرا» آن هم با این شکل عرضه (در شیشه‌های دربسته کوچک) برحذر می‌دارند. علاوه بر اینکه نوع عرضه و فروش ماهی زبرا مصداق حیوان آزاری تلقی می‌شود؛ نگرانی‌هایی هم در مورد تاثیرات مخرب این‌ گونه ماهی بر محیط زیست ایران وجود دارد. امیر محمد علمی- رییس گروه آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست- در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه در روزهای نزدیک به سال نو آکواریوم‌دارها گونه‌های مختلف ماهی را برای فروش به بازار عرضه می‌کنند، اظهارکرد: یکی از این گونه‌ها «زبرا» است که معمولاً برای آکواریوم‌ها استفاده می‌شود اما این روزها به شکل گسترده‌تری در سطح شهر فروخته می‌شود و به دلیل زیبایی طرفدار دارد و از آن برای سفره هفت‌سین استفاده می‌شود. او با اشاره به ویژگی‌های ماهی «زبرا» در مورد آثار زیست محیطی اینگونه هشدار داد و گفت: «زبرا» ماهی گوشتخواری است که ممکن است به سایر گونه‌های ماهی موجود پیرامون خود حمله کند. بر اساس همین ویژگی حتی مشکلاتی برای بقیه ماهی‌های آکواریوم ایجاد می‌کند بنابراین تحت هیچ شرایطی نباید «زبرا» در آب‌های آزاد رها شود چون اکوسیستم آبی حوزه را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و بقای سایر گونه‌های آبزی را تهدید می‌کند. این کارشناس محیط زیست در حوزه آبزیان با بیان اینکه متاسفانه گاهی ماهی‌های «زبرا» در آب‌های آزاد رها می‌شود، اظهارکرد: این موضوع هم مثل ماهی قرمز یک معضل بزرگ برای محیط زیست کشور ما به حساب می‌آید و از آنجا که «زبرا» یک گونه سلطه‌طلب است و از تخم و لارو سایر ماهی‌ها تغذیه می‌کند، به‌راحتی می‌تواند حیات و بقای سایر گونه‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. علمی تاکید کرد: قرار دادن ماهی سر سفرهفت‌سین اصلاً سنتی ایرانی نیست و یک سنت چینی وارداتی به ایران است. جمشید محبت‌خانی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور، هفته گذشته در جریان آخرین نشست خبری سال ۹۷، ضمن اشاره به آماده‌باش محیط‌بانان در تعطیلات نوروز و برخورد جدی با تخلفات زیست محیطی در این ایام، نسبت به خرید و فروش ماهی «زبرا» انتقاد کرد و گفت: متأسفانه شاهدیم که در شیشه‌های بسیار کوچک دربسته ماهی «زبرا» به فروش می‌رسد. نهایتاً این ماهی‌ها تا ۵ یا ۶ روز می‌توانند زنده بمانند. او با تاکید بر اینکه شهروندان نباید نسبت به خرید ماهی «زبرا» اقدام کنند، گفت: متأسفانه با کشتن یک حیوان به استقبال سال نو می‌رویم و انتظار داریم اتفاق‌های خوب برای خودمان و خانواده‌مان هم بیفتد. ماهی «زبرا» صد در‌صد محکوم به مرگ است و نهایت عمر آن 6  روز است. این شکل زندگی برای این حیوان زجر بزرگی است. در این مورد حتماً باید با دستگاه قضایی مکاتبه کنیم و جرم انگاری لازم برای خرید و فروش ماهی «زبرا» انجام شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران