شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 141695 | |

ادامه اجرای تحریم‌ها و احتمال اعمال تحریم‌های جدید، احتمال تصویب نشدن قوانین مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و... سال 98 را احتمالا سالی سخت‌تر از 97 خواهد کرد

ادامه اجرای تحریم‌ها و احتمال اعمال تحریم‌های جدید، احتمال تصویب نشدن قوانین مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و... سال 98 را احتمالا سالی سخت‌تر از 97 خواهد کرد اما شرایط تحریم در حوزه بهداشت و درمان نیز در صورت ادامه این روند، بحرانی خواهد شد. سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست خبری با اصحاب رسانه درباره وضعیت دارو در سال آینده گفت: قطعا سال ۹۸، سال نسبتا پرتلاطمی است و ما با فشار تحریم‌های ظالمانه ممکن است شرایط ویژه‌ای را تجربه کنیم اما تمهیداتی را در زمینه تهیه دارو و تجهیزات اساسی اندیشیده‌ایم.وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت تامین و قیمت دارو، پرداخت مطالبات بازنشستگان و کارانه پرستاران، استقرار پرونده الکترونیک سلامت گفت: در حال حاضر نگرانی برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی نداریم.او افزود: لحظه به لحظه وضعیت ارزی که قرار است به حوزه دارو اختصاص یابد را دنبال می‌کنم. بر این اساس ارز مورد نیاز برای دارو تجهیزات پزشکی اساسی را تا پایان بهار آینده تامین می‌کنیم. در حال حاضر نگرانی برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی نداریم و مکانیزم‌هایی برای دور زدن تحریم‌ها اندیشیده‌ایم‌ بنابراین نگرانی عمده‌ای در زمینه تامین دارو و تجهیزات پزشکی به ویژه در حوزه داروهای اساسی مانند داروهای بیماران خاص و صعب العلاج نداریم. نمکی ادامه داد: در زمینه قیمت دارو هم با توجه به اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی باید برای دارو محاسبه شود، افزایش قیمتی را در حوزه قیمت دارو به جز همان افزایش سنواتی ۱۰ تا ۱۵ درصدی نخواهیم داشت. با این افزایش قیمت با توجه به شرایط کشور فشاری به مردم وارد نمی‌شود.

  توضیح وزیر بهداشت درباره سهام پالایشگاه پتروشیمی

وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره پرونده سهام وزارت بهداشت در پالایشگاه پتروشیمی گفت: قبل از حضور بنده این پرونده مفتوح بود که در سازمان برنامه و بودجه هم درگیر این موضوع بودیم. در عین حال این پرونده را در یک رسیدگی مجدد قرار داده‌ایم. مبنا برایمان قانون است و اینطور نیست که بخواهیم چیزی را که حق مان نیست به دست آوریم یا چیزی را که حقمان است از دست بدهیم. در این زمینه یک تیم کارشناسی کار می‌کنند که معاون توسعه مسوول اصلی این تیم است و کار را نعل به نعل قانون پیگیری می‌کنیم. نمکی در پاسخ به سوالی درباره استقرار پرونده الکترونیک سلامت اظهارکرد: پرونده الکترونیک سلامت، پزشک خانواده، نظام ارجاع و... از تکالیف قانونی برنامه پنجم و ششم توسعه است. متاسفانه با وجود اینکه همکارانمان در این حوزه فعالیت‌هایی انجام داده‌اند اما به نتیجه قابل بروزی نرسید. استقرار پرونده الکترونیک سلامت اصلی‌ترین ریل سیستم ارجاع و پزشک خانواده است. حال اگر پزشک خانواده و سیستم ارجاع را اجرا کنیم اما اتوبان ورود و خروج آن را ایجاد نکنیم، موفق نخواهیم بود بنابراین باید پرونده الکترونیک سلامت را پیش ببریم که البته در گذشته به صورت جست و گریخته اقداماتی برایش انجام شده بود. من ابتدا یک مدیر برای این اقدام منصوب کردم. نمکی ادامه داد: در عین حال اجرای نسخه نویسی الکترونیک هم از سوی بیمه سلامت در شهرها آغاز شده است.اگر بتوانیم پایلوت‌های موفقی را در این حوزه اجرا کنیم، نواقص اصلاح می‌شود و استقرار در سطح ملی با زمان کمتری پیش می‌رود. ما تا پایان بهار آینده پرونده الکترونیک سلامت را مستقر می‌کنیم. به هر حال این راه رفتنی است و فقط همت، دانش و همبستگی می‌خواهد. نمکی با بیان اینکه همزمان با استقرار پرونده الکترونیک روی سیستم ارجاع و پزشک خانواده هم کار می‌کنیم، گفت: با این اقدامات علاوه بر ریل‌گذاری ساختاری، تقاضاهای القایی کاهش یافته است و نسخه نویسی‌ها بهبود می‌یابد. در عین حال هزینه‌هایی که بی‌جهت بر دوش نظام سلامت است، از بین می‌رود و همپوشانی بیمه‌ای مدیریت می‌شود.

  بدهی 7هزار میلیاردی تامین اجتماعی

 به وزارت بهداشت

وی در ادامه صحبت‌هایش درباره وضعیت بدهی‌های تامین اجتماعی به وزارت بهداشت، گفت: مقداری از بدهی‌های ما به بستانکاری‌هایمان باز می‌گردد. در حال حاضر ما ۷۰۰۰ میلیارد از تامین اجتماعی طلب داریم البته مبلغی را از تامین اجتماعی دریافت کرده‌ایم و قرار است این هفته هم پرداختی داشته باشند. با این پرداخت از سوی تامین اجتماعی، اولین قدم ما به‌روز کردن پرداخت‌هایمان در رابطه با کارانه‌های پرستاران است و بعد هم پرداخت معوقات بازنشستگان را آغاز می‌کنیم. قرار است بلافاصله بعد از پرداخت حقوق، معوقات بازنشستگان هم پرداخت شود و معوقاتشان را تا پایان سال بپردازیم.وزیر بهداشت در ادامه صحبت‌هایش درباره اقدامات انجام شده در وزارت بهداشت و توسط وزرای پیشین گفت: بسیار شیوه نابخردانه‌ای است که اگر کسی وزارتخانه‌ای را تحویل می‌گیرد، بگوید ویرانه‌ای تحویل گرفته است که قرار است آن را آباد کند. بنده مبنایم هیچ‌گاه این‌چنین نبوده است. دوستان من در وزارت بهداشت قدم‌های بسیار بزرگی برداشته‌اند. آقای دکتر هاشمی یکی از پر تلاش‌ترین وزرای بهداشت مملکت در همه عرصه‌ها بودند. البته اینکه کسی بگوید هیچ خطایی نداشته است هم بحثی غیرمنطقی است. درمجموع بنده همواره بنایم بر انصاف، مروت و جوانمردی بوده است.

  جزئیات تحول اقتصادی در طرح تحول

وزیر بهداشت همچنین در پاسخ به سوال ایسنا درباره جزئیات طرح تحول اقتصادی در طرح تحول سلامت و چگونگی پرداخت هزینه‌ها از جیب مردم در قالب اجرای این طرح و همچنین وضعیت پرداختی از جیب مردم به دنبال احتمال افزایش ۱۰ درصدی تعرفه‌های سلامت در سال ۹۸ گفت: در قالب طرح تحول سلامت قرار است که از نیازمندان دستگیری شود. حمایت از ساکنان نقاط محروم و فرودستان به عنوان اولین اولویت طرح تحول سلامت مطرح بوده و هست. کاهش آسیب‌پذیری مردم به ویژه در تحولات سال آتی، مد نظر است. بر همین اساس در قالب طرح تحول اقتصادی در طرح تحول سلامت، ساماندهی در ارایه خدمات، کاهش هزینه‌های القایی و کاهش پرداخت از جیب بیماران را پیگیریم. اما اینکه کاهش پرداخت از جیب بیماران را چگونه مدیریت خواهیم کرد باید بگویم تردید نکنید که تمام انرژی ما به سمت کاهش هزینه‌های مردم خواهد بود. بر همین اساس سه پکیج اصلی را در این زمینه مد نظر داریم؛ کاهش پرداخت از جیب بیماران، حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج و ماندگاری طبیب در نقاط کمتر برخوردار که البته مدل جدیدی را به این منظور خواهیم داشت، این سه بسته به‌شدت حمایت می‌شود .

او در این رابطه افزود: درباره هزینه کرد منابع نظام سلامت به دنبال کیفی‌تر شدن هزینه کردها هستیم. با اجرای سه بسته مذکور که به مردم به‌شدت می‌توانند از آنها متاثر شوند، تمام تلاشمان آن است که کمترین فشار را در پرداخت هزینه‌ها برای مردم داشته باشیم و بتوانیم از طریق دولت و با اجرای طرح تحول این پرداخت‌ها را به حداقل برسانیم و حتی از سال ۹۷ هم کمتر کنیم.وبی ادامه داد: در بسته حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج که آن را تقویت می‌کنیم، در نظر داریم سیستمی را طراحی کنیم که بتوانیم دارو را به درب منزل بیماران برسانیم.وزیر بهداشت همچنین درباره افزایش احتمالی تعرفه‌های سال آینده و تاثیری که در سهم بیماران در پرداخت هزینه‌های سلامت خواهد داشت، گفت: افزایش تعرفه در سال آتی از جیب بیمه‌ها و دولت خواهد بود و فشاری به مردم نخواهیم آورد. وی در ادامه صحبت‌هایش درباره کیفیت داروهای تولید داخل و همچنین چگونگی نظارت بر این داروها، گفت‌: از گذشته بهترین شیوه‌های نظارت بر استانداردهای دارو را در منطقه داشته‌ایم. از رییس سازمان غذا و دارو نیز خواسته‌ام که این استانداردها را قوی‌تر کرده و سعی کنند به صنعت داخل اجازه دهند تا داروهای وارداتی ساخته شود تا به ‌این‌ ترتیب بتوانیم در آینده تعداد زیادی از داروهای وارداتی را در کشور تولید کنیم.وی در ادامه افزود: خدا را شاهد می‌گیرم که برای خانواده‌ خود به جز قرص “تالیدومید “ هیچ داروی خارجی تاکنون استفاده نکرده‌ام. به عنوان وزیر بهداشت این را می‌گویم که داروی تولید داخل از کیفیت بالایی برخوردار است. در مجموع نظارت بر داروی تولید داخل نظارتی کاملا دقیق است از طرف دیگر برای داروهایی که تولید داخل دارند به هیچ‌وجه اجازه ورود نخواهند داد مگر اینکه کیفیت یک دارو مناسب نباشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران