شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 141612 | |

عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت مجلس، به تشریح دلایل نبود برخورد با پرستارنماهایی که بدون برخورداری از تحصیلات و تخصص لازم در منازل به ارایه خدمات به بیماران می‌پردازند، پرداخت.

عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت مجلس، به تشریح دلایل نبود برخورد با پرستارنماهایی که بدون برخورداری از تحصیلات و تخصص لازم در منازل به ارایه خدمات به بیماران می‌پردازند، پرداخت.

منوچهر جمالی سوسفی در واکنش به هشدار رییس سازمان نظام پرستاری نسبت به فعالیت پرستارنماها که معتقد است نبود نظارت بر خدمات پرستاری زمینه را برای فعالیت آنها باز کرده است، گفت: آنچه مسلم است یک سری از نیازهای بیماران باید حتما در بیمارستان‌ها تامین شده و در این مراکز به آنها رسیدگی شود، چرا که در بیمارستان‌ها فرآیندهای مشخص و چارچوب قانونی برای ارایه خدمات به بیماران وجود دارد و بر اساس آن تعیین شده که کدام افراد چه نوع خدماتی را به هر کدام از بیماران باید ارایه دهند.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: البته بیمارانی هستند که بنا بر دلایلی نمی‌توانند در بیمارستان‌ بستری شوند و باید مرخص شوند و در منزل خدمات پرستاری دریافت کنند، بنابراین در این راستا می‌توانند هم از شرکت‌های خدماتی مشاوره پرستاری و هم شرکت‌هایی که برای ارایه خدمات بهداشت و درمان از مراجع ذیصلاح مجوز دریافت کرده‌اند، کمک بگیرند. او با اشاره به تبعات به‌کارگیری پرستارنماها در منزل، به خانه ملت گفت: گاه این افراد به ارایه خدمات در منزل می‌پردازند که حتما نیاز است در بیمارستان‌ها صورت بگیرد و مجوز ارایه آن در منزل داده نشده است، بنابراین در این شرایط چنانچه مشکلی برای بیمار ایجاد شود فردی که در منزل به ارایه خدمات پرداخته است، مسوول بوده و باید پاسخگو باشد. جمالی سوسفی تاکید کرد: بی‌تردید افرادی که تخصص و تحصیلات کافی برای ارایه خدمات پرستاری نداشته و مجوز قانونی برای این نوع فعالیت را ندارند نباید در منزل به ارایه خدمات پرستاری بپردازند، چرا که در قبال بروز هر نوع مشکل برای بیمار مسوول هستند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون نیاز است که بیماران با حق و حقوقی که دارند، آشنا شوند و بدانند که به چه نحوی باید خدمات پرستاری را دریافت کنند و چه افرادی مجوز ارایه این نوع خدمات را در منزل دارند. عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: این موضوع تکلیف روشنی دارد و مادامی که مشکلی ایجاد نشده است و شکایتی صورت نگرفته، روند فعالیت این نوع افراد هم پیگیری نمی‌شود، ضمن اینکه نبود اطلاع‌رسانی در این حوزه باعث شده، افراد از قوانین موجود در این حوزه و حقوقی که برای دریافت‌کنندگان خدمات پرستاری تعیین شده، بی‌اطلاع باشند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران