شماره امروز: ۵۴۷

وزیر نیرو در آیین کلنگ‌زنی سد « تراز لالی» :

| کدخبر: 141027 | |

وزیر نیرو با اشاره به اینکه 999 پروژه مهم صنعت آب و برق در استان خوزستان در دست اجرا است، گفت:

 مهار سیلاب‌های مخرب در مخزن سدهای خوزستان

 وزیر نیرو با اشاره به اینکه 999 پروژه مهم صنعت آب و برق در استان خوزستان در دست اجرا است، گفت: برای این طرح‌ها اعتباری بالغ بر 36 هزار میلیارد تومان از منابع مختلف در نظر گرفته شده است. به‌گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، رضا اردکانیان در مراسم آغاز عملیات اجرایی سد تزار لالی با اشاره به اینکه 999 پروژه مهم صنعت آب و برق در استان خوزستان در دست اجرا است، عنوان کرد: این طرح‌ها مربوط به پروژه‌های حوزه آب، برق و آب و فاضلاب است که برای این طرح‌ها اعتباری بالغ بر 36 هزار میلیارد تومان از منابع مختلف در نظر گرفته شده است.

وی افزود: بخشی از این اعتبارات هزینه شده است و مابقی آن نیز فراهم خواهد شد که با تلاش تمامی دست اندرکاران و مدیران صنعت آب و برق، پیمانکاران، مهندسان مشاور و حمایت و پشتیبانی استاندار خوزستان و نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی هر چه زودتر طرح‌های یاد شده به ثمر خواهد نشست. وزیر نیرو ادامه داد: در جریان سفر مدیران وزارت نیرو به استان خوزستان تعدادی طرح و پروژه در شهرستان‌های لاری، رامهرمز، ایذه و اهواز افتتاح و یا عملیات اجرایی آن‌ها آغاز خواهد شد که با تکمیل این طرح‌ها صدها مگاوات به توان تولید برق در استان خوزستان اضافه خواهد شد، هزاران هکتار اراضی از آب تنظیمی بهره‌مند خواهند شد و هزاران نفر از هموطنان ما نیز از امکان دسترسی به آب شرب سالم و پایدار بهره‌مند می‌شوند.

اردکانیان تاکید کرد: امروزه در استان خوزستان به برکت وجود سدهای مخزنی بزرگ میلیاردها مترمکعب آب شیرین نگهداری می‌شود که این مهم نه تنها به معنای میلیون‌ها تن مواد غذایی و تدارک امنیت غذایی بخش‌های از سرزمین ماست، نه تنها به معنای دسترسی به آب سالم و مطمئن برای شرب و بهداشت است، نه تنها به معنای تولید صدها مگاوات توان تولید برق و میلیاردها کیلووات ساعت انرژی در طول سال بلکه مهم‌تر از تمامی این موارد به معنای امکان کنترل سیلاب در این استان است.

وی یادآور شد: در گذشته‌های نه چندان دور مردم این استان و بسیاری از مناطق کشور در آستانه عید نوروز نگران وقوع سیلاب‌های سهمگین بودند. سیلابی که در روزهای منتهی به سال جدید جدای از خسارت مادی، بسیاری از مردم این مناطق را به جهت بروز خسارت جانی داغدار می‌کرد و همواره ایام عید جمعی از اهالی این مناطق همراه با عزا بود. ولی امروزه به جهت ساخت سدهای مخزنی بزرگ و موثر، مردم این خطه نیز با خاطر آسوده به استقبال بهار می‌روند.

در اولین برنامه سفر وزیر نیرو؛

عملیات اجرایی سد « تراز لالی»  در استان خوزستان آغاز شد

« رضا اردکانیان»  وزیر نیرو در اولین برنامه سفر خود به استان خوزستان، کلنگ آغاز به‌کار سد تراز لالی مسجدسلیمان را به زمین زد.

به‌گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، مدیرعامل این سازمان صبح روز  سه‌شنبه در حاشیه  مراسم گفت: اعتبار اولیه سد تراز لالی 650 میلیارد ریال برآورد شده است.

« فرهاد ایزدجو»  با بیان اینکه حجم مخزن این سد 38 میلیون مترمکعب در رقوم نرمال پیش‌بینی شده است، افزود: در رقوم نرمال وسعت دریاچه 238 هکتار و طول دریاچه 5.5 کیلومتر است و زمان بهره‌برداری از بخش اول طرح 36 ماه پس از انعقاد قرارداد خواهد بود.

وی، مجموع اعتبار این طرح را 133 میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: هم‌اکنون قرارداد در حال انعقاد 50 درصد مبلغ یعنی 65 میلیارد تومان است.

ایزدجو ادامه داد: ارتفاع سد از پی 57.2 متر، عرض تاج سد 6 متر و نوع آن بتونی غلطکی RCC پیش‌بینی شده و کاربری آن تامین آب شرب و کشاورزی است. مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان اظهار کرد: سطح خالص زیرکشت کشاورزی این سد 2100 هکتار بوده و تامین 8 میلیون متر مکعب آب شرب از رودخانه هرکش را بر عهده خواهد داشت.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان عنوان کرد

سد تراز لالی کنترل سیلاب، توسعه منطقه و تامین آب شرب را در پی دارد

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان، کنترل سیلاب، تامین آب شرب و کشاورزی همچنین تامین نیازهای محیط زیستی را از اهداف طرح احداث سد مخزنی تراز لالی عنوان کرد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، « فرهاد ایزدجو»  در آیین کلنگ زنی سد مخزنی تراز لالی، به مشخصات این پروژه اشاره و اظهار کرد: سد تراز بر روی رودخانه هرکش از شاخه های فرعی رودخانه شور احداث خواهد شد. آورد این رودخانه سالانه ۸۲ میلیون مترمکعب، ارتفاع سد ۵۹ متر و حجم مخزن ۳۸ میلیون مترمکعب می‌باشد. وی در ادامه به اهداف این طرح پرداخت و گفت: توسعه منطقه، کنترل سیلاب،تامین آب شرب به میزان هشت میلیون مترمکعب، تامین آب کشاورزی به میزان ۱۵میلیون مترمکعب و تامین نیازهای محیط زیستی به میزان ۹/۲ میلیون مترمکعب از اهداف اجرای این طرح می‌باشد. ایزدجو افزود:برآورد این طرح ۱۵۰ میلیارد تومان می‌باشد که زمان اجرای آن ۶۰ ماه پیش‌بینی شده است. وی گفت:با اجرای این پروژه ما شاهد توسعه منطقه بویژه شهرستان های لالی،مسجدسلیمان و اندیکا خواهیم بود ومردم از مواهب اجرای این طرح بهره مند خواهند شد. مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان  در ادامه به پیشرفت ۲۲ درصدی پروژه تامین انتقال آب به اراضی دشت لالی اشاره و تصریح کرد:در این پروژه ایستگاه پمپاژ اولیه به ظرفیت ۴۶۰لیتر بر ثانیه، احداث ایستگاه پمپاژ ثانویه، ترمیم خط لوله موجود از محل ایستگاه تا اراضی به طول چهار کیلومتر و احداث پل عبور لوله از رودخانه به طول ۷۵ متر دیده شده است که عملیات آنها در حال اجراست.

ایزدجو به آغاز طرح میان مدت آبرسانی به شهر لالی نیز اشاره کرد و گفت:طبق برنامه ریزی صورت گرفته این طرح در بازه زمانی ۱۸ ماهه و با اعتبار ۲۵ میلیارد تومان به منظور بهره مندی ۳۰ هزار نفر از مردم شهر لالی به بهره برداری خواهد رسید.

وی تصریح کرد:حفر چهار حلقه چاه به عمق ۳۰۰ متر، اجرای خط انتقال فولادی به طول ۲۳/۳ کیلومتر، احداث دو مخزن بتنی هر کدام به ظرفیت ۵۰۰ مترمکعب و احداث چهار واحد ایستگاه پمپاژ سرچاهی از اجزای طرح میان مدت آبرسانی به شهر لالی است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران