شماره امروز: ۵۴۷

معاون امور توان بخشی سازمان بهزیستی کشور خبر داد

| کدخبر: 140845 | |

معاون امور توان بخشی سازمان بهزیستی کشور درباره افزایش مجدد تعرفه‌ مراکز توان بخشی معلولان گفت:

معاون امور توان بخشی سازمان بهزیستی کشور درباره افزایش مجدد تعرفه‌ مراکز توان بخشی معلولان گفت: این افزایش باید در آبان ماه سال آینده اتفاق بیفتد اما به دلیل فشار اقتصادی تصمیم گرفتیم این هفته جلسه‌ای را با سازمان برنامه و بودجه و هیات وزیران برگزار کنیم تا درخواست افزایش مجدد این یارانه زودتر به هیات وزیران ارسال شود.

حسین نحوی‌نژاد، با بیان اینکه یکی از محورهای اصلی کار سازمان بهزیستی اعتماد به مردم و واگذاری خدمات مورد نیاز جامعه هدف به دست افراد متخصص در بخش غیردولتی یا خیریه است، افزود: در حوزه توانبخشی در حال حاضر بیش از ۲۳۰۰ مرکز غیر دولتی به ارایه خدمات نگهداری، آموزش، مراقبت در منزل از معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن مشغولند.

وی با اشاره به دغدغه‌های امسال این مراکز با توجه به نوسانات اقتصادی اظهار کرد: یکی از مشکلات ایجاد شده، تأثیر نوسانات قیمت‌ها روی قیمت تمام شده خدمات ارایه شده بود. نکته بعدی با پایین آمدن استطاعت مالی خانواده‌ها، مشارکت خانواده‌ها کاسته می‌شود. همچنین نگرانی دیگر این است که با توجه به کمبود بودجه و اعتبارات نتوانستیم ما به التفاوت یارانه‌ها را از زمانی که مصوب شده بود، یعنی از آبان ماه، پرداخت کنیم.

معاون توان بخشی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: چند تا تمهید برای این کار در نظر گرفته شده است: اول اینکه اطلاعات را کاملاً به صورت نرم افزاری و سامانه‌ای کردیم تا پرداخت‌ها الکترونیک شود. خوشبختانه در حوزه مراکز توانبخشی شبانه روزی بسیار خوب جواب داد و باعث شد که اطلاعات به روز و نظارت قوی‌تر شده و فعالیت‌های موازی صورت نگیرد و ابعاد نظارتی قوی‌تر شود.

نحوی نژاد با بیان اینکه این سامانه به سازمان ثبت احوال لینک شده است، توضیح داد: با این اقدام در مورد استعلام‌های مربوط به اینکه کدام فرد مورد نظر خدمات می‌گیرد، آیا به سامانه کمیسیون‌های پزشکی در مورد معلولیت فرد متصل است و... به سهولت انجام می‌شود. همچنین اعتباراتی که از سازمان برنامه و بودجه می‌رسد بدون طی کردن سیکل توزیع استانی و شهرستانی و انجام محاسبات پیچیده، به‌طور همزمان در سراسر کشور به حساب کسانی که خدمات را ارایه می‌دهند واریز می‌شود.

معاون امور توان بخشی سازمان بهزیستی کشور در ادامه از پرداخت ما به التفاوت افزایش یارانه مراکز شبانه‌روزی نگهداری از معلولان خبر داد و گفت: ما به التفاوت جدید در بهمن ماه و به شکل همزمان و الکترونیکی بین همه مراکز کشور واریز شده است. برای مراکز روزانه و مراقبت در منزل نیز این اقدام به زودی انجام می‌شود و در سال جدید این روند برای آنها هم اتفاق می‌افتد. نحوی نژاد ادامه داد: همچنین به افراد مجهول‌الهویه یا کسانی‌که خانواده موثری برای سرپرستی ندارند نیز ما‌به‌التفاوت را پرداخت کردیم و این پرداخت در اسفند ماه نیز انجام می‌شود.

وی درباره تعیین قیمت یارانه مراکز در سال جدید تصریح کرد: تعرفه جدید مراکز توان بخشی در آبان ماه امسال تعیین و تعرفه‌های جدید مشخص شد. به همین دلیل افزایش مجدد تعرفه‌ها باید در آبان ماه سال آینده اتفاق بیفتد اما به دلیل فشار اقتصادی تصمیم گرفتیم این هفته جلسه‌ای را با سازمان برنامه و بودجه و هیات وزیران برگزار کنیم تا درخواست افزایش مجدد این یارانه زودتر به هیات وزیران ارسال شود و ماه‌های بیشتری را بتوانیم با رقم جدید یارانه پرداخت کنیم.

معاون توان بخشی سازمان بهزیستی تاکید کرد: تلاش می‌کنیم بتوانیم در بهار سال آینده مجدداً شاهد افزایش یارانه حوزه مراکز توان بخشی باشیم و به همین دلیل درخواست مذکور را به هیات وزیران ارسال خواهیم کرد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران