شماره امروز: ۵۴۷

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور مطرح کرد

| کدخبر: 140048 | |

بیماری‌های روحی و روانی و معلولیت در رده مشکلاتی است که اگرچه هزینه درمانشان بالاست و نیاز به تجهیزات پزشکی و شرایط نگهداری خاصی دارد

بیماری‌های روحی و روانی و معلولیت در رده مشکلاتی است که اگرچه هزینه درمانشان بالاست و نیاز به تجهیزات پزشکی و شرایط نگهداری خاصی دارد اما تاکنون بیمه‌ها آن‌طور که باید از مبتلایان به این اختلالات حمایت نکردند شاید مشکل در اینجاست که از نظر بیمه‌ها این مشکلات به معنای واقعی بیماری نیستند اما به هر حال نمی‌توان جای خالی آنها را در خدمات بیمه نادیده گرفت چرا که توانبخشی در اختلالات طیف اوتیسم هزینه‌های فلاکت‌بار برای خانواده‌ها دارد. باید پرسید در طرح تحول سلامت جای افراد معلول از بیماران روانی، نخاعی تا اوتیسم کجاست؟ این موضوع پرسشی است که معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور روز گذشته در چهارمین همایش اوتیسم مطرح کرد. حسین نحوی‌نژاد با بیان اینکه درست است کارهای خوبی صورت می‌گیرد اما شکاف زیادی با حدمطلوب وجود دارد گفت: نظام ثبت اطلاعات دیجیتال داریم و دانشگاه‌هایی داریم که صدها پایان نامه از آن بیرون می‌آید اما برای بیماری‌های چندفاکتوری مانند اوتیسم چه کرده‌اند؟.

وی افزود: می‌گوییم پول نیست. اما آیا یک مرکز دانشگاهی نباید الگویی برای کشور ارایه دهد؟ هرجا مشکل هست بهزیستی و آموزش و پرورش باید برای پاسخگویی جلو بروند اما موقع دریافت جوایز جشنواره‌ها، اساتید جلو می‌روند، انتقاداتم به نهادهایی از جمله وزارت بهداشت است. وزارت بهداشت برای بیماری‌های سلامت روان و ایجاد کلینیک‌های خاص چه کرده است؟ وزارت بهداشت مدعی است امر تشخیص و درمان بر عهده اوست. چند مرکز راه‌اندازی کرده که کودکان اوتیسم را به آنجا ببریم؟.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با با بیان اینکه بهزیستی که سازمان مددکاری است چرا باید وارد پروسه درمان به این نحو شود؟ گفت: مگر وزارت بهداشت خود را متولی درمان همه‌جانبه نمی‌بیند؟ توانبخشی در اختلالات طیف اوتیسم هزینه‌های فلاکت بار برای خانواده‌ها دارد. نحوی‌نژاد با اشاره به قانون حمایت از معلولان و وظایف وزارت بهداشت برای اجرای آن گفت: از اردیبهشت امسال که قانون توسط رییس‌جمهور ابلاغ شد باید گروه کارشناسی تشکیل می‌شد اظهار کرد: دکتر هاشمی، وزیر سابق بهداشت اصرار داشت وزارت رفاه از عهده بیمه سلامت بر نمی‌آید و بیمه سلامت به آنجا منتقل شد و اکنون کار باید توسط بیمه سلامت اجرا شود. پس چرا از اردیبهشت که قانون ابلاغ شده برای دولت برآورد هزینه نکردید؟ بهزیستی اعلام کرد اجرای این قانون ۱۲ هزار میلیارد تومان نیاز دارد که به ما ۱۱۰۰ میلیارد تومان دادند.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با طرح این پرسش که در طرح تحول سلامت جای افراد معلول از بیماران روانی، نخاعی تا اوتیسم کجاست؟ اظهار کرد: وزارت بهداشت چه برنامه‌ای برای ارگونومی منزل و توانبخشی کودکان معلول دارد؟ چرا آموزش و پرورش استثنایی باید کاشت حلزون کند؟ اینها وظیفه آموزش و پرورش است؟.

وی ادامه داد: یا هلال احمر چرا باید پای مصنوعی و مانند آن برای معلولان ارایه دهد؟ و چرا بهزیستی برای بیماران روانی مزمن دارو تجویز می‌کند؟ مگر بهزیستی متولی درمان است؟.

نحوی نژاد با اشاره به اینکه البته ما هم مشکلات عدیده در بهزیستی داریم چون خود را به مسائل پزشکی نزدیک کردیم و از مسائل اجتماعی دور شدیم گفت: متاسفانه خانواده‌هایی که هزارو یک مشکل دارند گمنام هستند و کسی آنها را نمی‌شناسد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران