شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بدهی واقعی دولت به تامین اجتماعی را ۱۵۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: بدهی‌ها به تایید سازمان حسابرسی رسیده است. محمد شریعتمداری،

۱۵۰ هزار میلیارد تومان؛ بدهی واقعی دولت به تامین اجتماعی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بدهی واقعی دولت به تامین اجتماعی را ۱۵۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: بدهی‌ها به تایید سازمان حسابرسی رسیده است. محمد شریعتمداری، درباره بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی، افزود: بخشی از بدهی که توسط حسابرسان سازمان حسابرسی قطعی شده است تا پایان سال ۹۵ ،۸۰ هزار میلیارد تومان بوده که این بدهی تایید شده است. وی ادامه داد: علاوه بر بدهی محاسبه شده، برآورد ما این است که مجموع بدهی‌ها با در نظر گرفتن سال‌های ۹۶ و ۹۷ به حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برسد. وی در پاسخ به این سوال که سازمان برنامه و بودجه بدهی ۶۹ هزار میلیارد تومانی را برای سازمان تامین اجتماعی تایید کرده است، گفت: رقمی که سازمان حسابرسی اعلام کرد قطعی است و سازمان برنامه و بودجه در رقم اعلام شده اشتباه کرده است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد ۵۰ هزار میلیارد تومانی که قرار بود در سال جاری بابت مطالبات تامین اجتماعی به این سازمان پرداخت شود، افزود: قرار بود این بدهی از طریق تهاتر شرکت‌های تامین اجتماعی با بانک مرکزی انجام شود که در برخی موارد بانک‌ها به بانک مرکزی بدهکار نبودند یا اینکه شرکت‌ها به بانک‌ها بدهی نداشتند و گاهی نیز شرکت‌هایی بودند که به بانک مرکزی بدهکار بودند ولی تامین اجتماعی به آنها بدهکار نبودند  که در این شرایط امکان تهاتر وجود نداشته است. به گفته شریعتمداری، در مجموع کمتر از ۵ هزار میلیارد تومان از مبلغی که قرار بود پرداخت شود امسال هنوز باقی مانده است که در بودجه سال آینده عینا این اعتبار به سازمان تامین اجتماعی پرداخت خواهد شد و امکان اینکه مبلغ باقی مانده از بین برود، وجود ندارد.

35 هزار میلیارد تومان هزینه برای درمان سیگاری‌ها

معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: ایرانی‌ها سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان سیگار می‌خرند، و ۳۵ هزار میلیارد تومان هزینه درمان بیماری‌های ناشی از مصرف سیگار می‌شود. عبدالرحمان رستمیان، در آستانه برگزاری همایش سیگار و سیاست‌گذاری سلامت محور، افزود: ۹۰ درصد از سرطان‌های ریه به دلیل استعمال دخانیات به ویژه سیگار ایجاد می‌شود و ۲۵ درصد مرگ‌های ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی نیز به دلیل مصرف سیگار است بیماری‌های پوکی استخوان و خودایمنی نیز می‌توانند ناشی از این مساله باشند.  رییس همایش سیگار و سیاست‌گذاری سلامت محور، با اشاره به اینکه استعمال سیگار جهش سلولی ایجاد می‌کند، گفت: پیشگیری از مصرف دخانیات امر ضروری به شمار می‌رود که با کاهش تقاضا و عرضه می‌توان در این جهت اقدام کرد و بخشی از آن از طریق آموزش و نصیحت ایجاد می‌شود.  او  ادامه داد: در زمینه کاهش عرضه باید توجه داشت که دسترسی به سیگار باید آسان‌ نباشد و متاسفانه اقدامات درستی در این زمینه در کشور توسط سیاست‌گذاران انجام نشده است. وی افزود: کنوانسیون مبارزه با دخانیات ۱۲ سال پیش ایجاد شد و بر اساس آن عرضه دخانیات به افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است و همچنین نزدیک مدارس نباید این عرضه انجام شود که متاسفانه بسیاری از قوانین این کنوانسیون در ایران رعایت نمی‌شود. رستمیان گفت: ایرانی‌ها سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه خرید سیگار و دخانیات می‌کنند که ۳۵ هزار میلیارد تومان هزینه برای درمان بیماری‌های ناشی از استعمال دخانیات است؛ بنابراین پیشگیری از این مساله امری ضروری به شمار می‌رود. وی ضمن انتقاد از مالیات اندک و دخانیات، افزود: سودمندترین مالیات برای کالاهای آسیب‌رسان از جمله سیگار است و سازمان مدیریت، دولت و مجلس باید اقدامات جدی در این زمینه انجام دهند و مالیات را در این زمینه افزایش دهند.  وی اظهارداشت: درآمد مالیات اختصاص‌یافته بر دخانیات باید صرف افزایش فضای فیزیکی، پیشگیری از استعمال دخانیات و سلامت افراد به ویژه دانش‌آموزان باشد که ما در همایش سیگار و سیاست‌گذاری‌های سلامت محور این موضوعات را به صورت کامل مطرح و مطالبه می‌کنیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران