شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 137340 | |

یک عضو هیات‌مدیره انجمن نهضت سبز زاگرس با اشاره به اینکه خشکسالی و بروز پدیده گرد و غبار درختان بلوط و پوشش گیاهی زاگرس را تهدید می‌کند، گفت:

دو  عامل تهدیدکننده «زاگرس»

یک عضو هیات‌مدیره انجمن نهضت سبز زاگرس با اشاره به اینکه خشکسالی و بروز پدیده گرد و غبار درختان بلوط و پوشش گیاهی زاگرس را تهدید می‌کند، گفت: معیشت بسیاری از جوامع محلی وابسته به زاگرس و لازم است که سازمان جنگل‌ها برای رفع این مشکلات برنامه‌ریزی کند.

امید سجادیان با اشاره به بیماری پوشش گیاهی منطقه زاگرس اظهار کرد: از جمله بیماری‌های شایع در این منطقه می‌توان به بیماری زغال بلوط، آفت جوانه بلوط و پروانه بلوط اشاره کرد که مشکلاتی را برای درختان زاگرس به وجود آورده‌اند.

او با بیان اینکه بیماری زغال بلوط از گذشته در جنگل‌های زاگرس وجود داشته است، تصریح کرد: طی دهه اخیر به دلیل خشکسالی، کاهش بارش‌ها و بروز پدیده گرد و غبار این بیماری تشدید شده است و درختان در مقابل آن ضعیف شده‌اند. متاسفانه در حال حاضر نیز بیماری زغال بلوط بسیار شیوع پیدا کرده است و می‌توان گفت که تقریبا ۵۰ درصد درختان بلوط زاگرس در نواحی ایلام، لرستان وکهگیلویه و بویراحمد به این بیماری دچار شده‌اند. این عضو هیات‌مدیره انجمن نهضت سبز زاگرس به ایسنا گفت: لازم است که سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری روش‌های مقابله با این بیماری را مورد مطالعه قرار دهد و آن را به صورت پایلوت اجرایی کند. درمان بیماری‌های زاگرس درخواست جوامع محلی نیز است چرا که معیشت بسیاری از مردم محلی از همین جنگل‌ها و گیاهان تامین می‌شود.

سجادیان اظهار کرد: روش شیمیایی برای کنترل بیماری‌ها ملاحظات خاص خود را دارد چراکه اگر اصولی و مطالعه شده نباشد می‌تواند گونه‌های طبیعی و جانوری منطقه را از بین ببرد. روش‌های دیگری مانند قطع درختان آلوده و ساختن منبع آب در کنار درختان برای مقابله با بیماری زغال بلوط مطرح می‌شود.

او در ادامه با اشاره به گیاهان دارویی و خوراکی منطقه زاگرس اظهار کرد: جاشیر، بن‌سرخ، بیلهر، کرفس کوهی، ریواس، چای کوهی، آویشن دنایی، بومادران، پونه کوهی، هلمه، گل گاو زبان، خاری و درمه کوهی از جمله گیاهان دارویی و خوراکی منطقه زاگرس هستند که به دلیل ناآگاهی جوامع محلی و گردشگران در معرض خطر انقراض قرار گرفته‌اند. سجادیان با بیان اینکه متاسفانه در منطقه زاگرس بسیاری از گیاهان خوراکی و دارویی بدون آنکه به مرحله گل دادن برسند یا حتی ریشه آنها حفظ شود، برداشت می‌شوند، تصریح کرد: این کار موجب نابودی کامل نسل این گیاهان شده است. ساختار گیاهان دارویی و خوراکی خودرو به گونه‌ای است که پیاز یا ریشه گیاه آنها در محیط‌های غیرطبیعی قابلیت تکثیر ندارد. به این معنی که ریشه این گیاهان را نمی‌توان در مزارع یا گلخانه تکثیر کرد. این عضو هیات‌مدیره انجمن نهضت سبز زاگرس با تاکید بر اینکه این گیاهان دارویی و خوراکی تنها در رویشگاه‌های طبیعی و در مناطق خاص می‌رویند، گفت: این گیاهان منبع درآمد جوامع محلی هستند ولی برداشت بی‌رویه و غیراصولی بیشتر گونه‌های گیاهی دارویی را در معرض انقراض داده و حتی برخی گونه‌ها مثل بن سرخ و جاشیر در برخی مناطق کاملا از بین رفته است.

سجادیان در ادامه با تاکید بر ضرورت آموزش جوامع محلی برای حفظ گیاهان خوراکی و دارویی اظهارکرد: جوامع محلی باید بتوانند از این گیاهان تخم‌گیری کنند و در مناطقی که شرایط مناسب رشد گیاه را دارد آنها را کشت کنند. متاسفانه در حال حاضر ما شاهد هستیم که برخی افراد گیاه را از ریشه می‌کنند و نمی‌گذارند که به مرحله تخم‌ریزی برسد.

مخالفت با تجاری شدن مطب پزشکان

عضو کمیسیون بهداشت مجلس، در مخالفت با لایحه تاسیس مطب پزشکان در مکان‌های تجاری تاکید کرد که ارایه این پیشنهاد در صحن علنی با مخالفت نمایندگان مجلس مواجه خواهد شد.

محمد حسین قربانی در واکنش به اظهارنظر سرپرست سازمان نظام پزشکی در مورد ارسال لایحه تاسیس مطب پزشکان در مکان‌های تجاری از سوی شورای عالی استان‌ها به مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه این تصمیم منجر به افزایش هزینه‌ها و بالا رفتن تعرفه‌های پزشکی می‌شود، گفت: بنده هم به‌شدت با این پیشنهاد مخالف هستم که پزشکان برای ایجاد مطب تنها مجوز تاسیس در مکان‌های تجاری را داشته باشند و قطعا نمایندگان مجلس هم با این لایحه موافقت نخواهند کرد. نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، به خانه ملت گفت: مراکزی که در شرایط کنونی به عنوان مطب پزشکان در سراسر کشور ایجاد شده‌اند، بر اساس قوانین هیچ نیازی وجود ندارد که الزاما در مراکز تجاری ایجاد شوند، بنابراین مراکز غیرمسکونی هم می‌توانند محلی برای ارایه خدمات پزشکان قرار گیرند. این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: پیش از ارسال لایحه تاسیس مطب در مکان‌های تجاری از سوی شورای عالی استان‌ها به مجلس، این موضوع در قالب طرح نیز از سوی تعدادی از همکارانمان در مجلس شورای اسلامی مطرح شده بود و اظهارنظرهایی هم در این رابطه در صحن علنی مجلس مطرح شد. عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: موضوع ضرورت تاسیس مطب در مکان‌های تجاری با مجموعه وزارت کشور هم مطرح شد که خوشبختانه دولت هم با آن موافق نبود، بنابراین باور دارم که پیشنهاد این طرح در صحن علنی مجلس هم به نتیجه نرسیده و با مخالفت نمایندگان مجلس همراه خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران