شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 137336 | |

وزیر سابق بهداشت حالا دیگر به دلیل یا بهانه کمبود بودجه طرح تحول سلامت استعفا کرده و سرپرست جدید، درانتظار اصلاح بودجه این وزارتخانه است.

وزیر سابق بهداشت حالا دیگر به دلیل یا بهانه کمبود بودجه طرح تحول سلامت استعفا کرده و سرپرست جدید، درانتظار اصلاح بودجه این وزارتخانه است.

دیروز سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی جزییات بودجه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را منتشر کرد. حیدر علی عبادی در تشریح دستورکار جلسه اخیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: دستور کار کمیسیون بهداشت پیرامون وضعیت بودجه سال 98 وزارت بهداشت ودرمان و آموزش کشور بود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: بودجه هزینه‌های عمومی وزارت بهداشت ودرمان 29هزارو 800 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است  که از میان این مبلغ حدود 16 هزار میلیارد تومان برای دانشگاه‌‌های بهداشت و درمان، 5/5 هزار میلیارد تومان برای دانشگاه‌ها، همچنین ردیف بهداشت و درمان حدود 5 هزار میلیارد تومان، یک درصد ارزش افزوده حدود 2300 میلیارد تومان و ردیف‌های متفرقه نیز 500 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: درآمد اختصاصی بهداشت ودرمان که شامل تشخیص و درمان می‌شود که قسمت اعظم آن را باید بیمه تامین اجتماعی یا بیمه سلامت پرداخت کنند. از این رو بودجه اختصاصی وزارت بهداشت و درمان 40 هزار میلیارد تومان است و برای بخش‌های مختلفی چون آموزش و پژوهش، بهداشت و درمان در نظر گرفته شده است. همچنین 4900 میلیارد تومان جهت طرح تحول سلامت از محل هدفمندی یارانه‌ها تامین می‌شود. سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، به خانه ملت گفت: بودجه تمالک و دارایی وزارت بهداشت نیز یک درصد ارزش افزوده حدود 4 هزار میلیارد تومان، دیده شده و بقیه موارد نیز حدود هزار میلیارد تومان است. مجموع درآمدهای تملک و دارایی وزارت بهداشت 5هزار و 100 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که صرف ساخت مراکز بهداشتی و درمانی، بیمارستان‌ها و سایر مراکزی که خدمات بهداشتی درمانی ارایه می‌کنند خواهد شد.

 نکته قابل توجه در این بخش از بودجه این است که شاید در وزارتخانه‌های دیگر این بخش تمالک و دارایی تخصیص پیدا نکند اما در وزارت بهداشت حتما محقق خواهد شد.

 این موارد شمای کلی بودجه وزارت بهداشت و درمان بود که امروز در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت.او در پایان گفت: متاسفانه وقت کافی برای بررسی پیشنهادات بودجه 98 وزارت بهداشت و درمان وجود نداشت، به همین دلیل در جلسه آتی کمیسیون مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

  قطار  طرح تحول متوقف نمی‌شود

اما دیروز سرپرست وزارت بهداشت نیز گفت: بسته‌های حمایتی طرح تحول نظام سلامت که شامل حمایت از بیماران صعب‌العلاج و بیماران خاص به ویژه در زمینه دارو، کاهش هزینه‌های کمرشکن در خدمات بستری و ماندگاری پزشک در نقاط محروم است، قطعا تامین خواهد شد. سعید نمکی در پاسخ به اینکه آیا دارویی از طرح پوشش بیمه‌ای خارج شده یا خیر، اظهار کرد: هیچ داروی اساسی به‌ هیچ قیمت از پوشش بیمه‌ای خارج نشده و این یک شایعه است؛ اگر کسی نیز موردی دارد حتما به دفتر من منعکس کند. ما داروهای بیماران خاص، صعب‌العلاج و داروهای اساسی را تحت پوشش قرار داده‌ایم و از این جهت هیچ مشکلی نداریم.

او تاکید کرد: طرح تحول نظام سلامت، مطمئنا به سرعت و قدرت ادامه خواهد یافت و قطار طرح تحول را در هیچ ایستگاهی متوقف نخواهیم کرد، بلکه آن را در طول حرکت تعمیر می‌کنیم. نمکی ادامه داد: بسته‌های حمایتی طرح تحول نظام سلامت که شامل حمایت از بیماران صعب‌العلاج و بیماران خاص به‌خصوص در زمینه دارویی، کاهش هزینه‌های کمرشکن از دوش مردم در خدمات بستری و ماندگاری پزشک در نقاط محروم است، قطعا تامین خواهد شد. در سال آینده هم نسبت به سال قبلی، تامین هزینه قابل‌توجهی حداقل در طرح تحول نظام سلامت خواهیم داشت و این افزایش بین ۱۵ تا ۲۰ درصد خواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران