شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 137268 | |

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه حجم آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته ۶۰۰ میلیون متر مکعب بیشتر شده است، از افزایش ۳۰ سانتی‌متری تراز این دریاچه خبر داد.

افزایش۳۰  سانتی‌متری تراز دریاچه ارومیه

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه حجم آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته ۶۰۰ میلیون متر مکعب بیشتر شده است، از افزایش ۳۰ سانتی‌متری تراز این دریاچه خبر داد. مسعود تجریشی در نشست خبری تشریح مهم‌ترین اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه در حال‌ حاضر دریاچه ارومیه ۲۱۰۴ کیلومتر وسعت دارد، اظهار کرد: این‌ در حالی است که وسعت دریاچه ارومیه در سال گذشته ۱۷۴۷ کیلومتر بود بنابراین ۳۵۰ کیلومتر مربع بر وسعت دریاچه افزوده شده است. مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه اضافه کرد: در حال‌ حاضر حجم آب دریاچه ارومیه ۱۶۷۰ میلیون متر مکعب است و در سال گذشته حجم آب این دریاچه ۱۰۸۰ میلیون متر مکعب ثبت شده بود بنابراین نسبت به سال گذشته ۶۰۰ میلیون متر مکعب به حجم دریاچه ارومیه اضافه شده است.  به گفته تجریشی در حال‌ حاضر دریاچه ارومیه با تراز ۱۲۷۰.۶، ۳۰ سانتی‌متر نسبت به سال قبل افزایش تراز دارد. مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به اینکه از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۹۲ روند تغییرات تراز دریاچه ارومیه قابل توجه بوده است، تصریح کرد: طی این دوره ۲۰ ساله هر سال ۳۵ تا ۴۵ سانتی‌متر دریاچه ارومیه کاهش تراز داشته است. در بازه سال‌های ۸۵ تا ۸۹ میانگین بارش حوضه دریاچه ارومیه ۳۲۸ میلیمتر بود و تراز دریاچه ارومیه به حد قابل توجهی (یک و نیم متر) افت داشت همچنین در دوره سال‌های ۸۹ تا ۹۲ حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۳۰۰ میلیمتر بارش دریافت کرد و همچنان با افت تراز مواجه بود بنابراین اگر اقدامی برای تثبیت وضع موجود دریاچه ارومیه صورت نمی‌گرفت، مسلما افت تراز آب دریاچه ارومیه حداقل تا ۱.۲ متر اتفاق می‌افتاد. او با تاکید بر اینکه طی پنج سال گذشته با کاهش تراز و سطح دریاچه ارومیه روبرو نبوده‌ایم، گفت‌: اگر اقدامی برای احیای دریاچه ارومیه صورت نمی‌گرفت بطور قطع آب بیشتری در این دریاچه از دست می‌دادیم. دریاچه ارومیه تنها دریاچه دنیا است که در مراحل احیا نسبت به سال قبل به وضعیت تثبیت رسیده است و حتی حد تراز بیشتر شده است. این عضو ستاد احیای دریاچه ارومیه همچنین با اشاره به منابع مالی اختصاص یافته برای احیای دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: تاکنون ۳۰۰۰ میلیارد تومان به دستگاه‌های اجرایی به منظور انجام عملیات مختلف در حوزه آبریز دریاچه ارومیه اختصاص داده شده است. امسال خوشبختانه با وجود وضعیت مالی نامناسب در کشور ۵۰۰ میلیارد تومان به دستگاه‌های اجرایی برای این منظور اختصاص یافت.تجریشی افزود: عمده منابع اختصاص یافته به دریاچه ارومیه از محل ماده «۱۰» و «۱۲» تامین شده است. ۱۱۷۰ میلیارد تومان از محل ماده «۱۰» و «۱۲»، ۱۵۸۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی و ۲۱۵ میلیارد تومان از طریق بودجه سنواتی دستگاه‌های اجرایی به احیای دریاچه ارومیه تخصیص داده شده است.

مطالبات معلولان از رییس جدید سازمان بهزیستی

رییس انجمن حمایت از حقوق معلولان در دیدار با رییس سازمان بهزیستی مطالبات جامعه معلولان را مطرح کرد. علی‌همت محمودنژاد با اشاره به دیدار خود با رییس سازمان بهزیستی کشور، بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان تاکید کرد و گفت: انجمن حمایت از حقوق معلولان و سایر نهادهای مردم نهاد معلولان کشور آمادگی دارند تا سازمان بهزیستی را در جهت ارتقای کیفیت زندگی معلولان یاری دهند. او در مورد مسکن خانواده‌های بیش از دو معلول نیز اظهار کرد: از “قبادی‌دانا “، رییس جدید بهزیستی می‌خواهیم تا این موضوع را در دستور کار خود قرار دهد و خانواده‌هایی که دارای دو معلول و بیشتر هستند حتما صاحب خانه شوند. رییس انجمن حمایت از حقوق معلولان همچنین از رییس سازمان بهزیستی خواست تا در جهت توانمندسازی معلولان، اقدامات موثری در سازمان بهزیستی و معاونت توان‌بخشی انجام دهد و در این خصوص اظهار کرد: متاسفانه معلولان زیادی که دارای قابلیت‌های زندگی اجتماعی هستند در مراکز نگهداری زندگی می‌کنند، اما چنانچه سازمان بهزیستی اقدامات توانمندسازی را انجام دهند این افراد می‌توانند به جای زندگی در مراکز در مجامع شهری یا روستایی به عنوان نیروی مولد و کارآمد زندگی مستقل داشته باشند.محمودنژاد همچنین از رییس سازمان بهزیستی کشور خواست تا هزینه‌های دانشجویی معلولان مشغول به تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی به موقع پرداخت شود تا دانشجویان معلول با مشکلات ثبت نام و امتحانات مواجه نشوند. او با بیان اینکه از فروردین امسال تاکنون قیمت ویلچر ۳ برابر شده است، به ایسنا گفت: قیمت یک ویلچر با کیفیت عادی حداقل دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هزینه دارد در صورتیکه هزینه پرداخت شده از سوی سازمان بهزیستی تنها ۸۰۰ هزار تومان است.رییس انجمن حمایت از حقوق معلولان همچنین با بیان اینکه از قبادی‌دانا خواستیم تا افراد معلول که به نوعی سبد حمایتی کالا به آنها تعلق نمی‌گیرد از این سبد حمایتی بهره‌مند شوند گفت: رییس بهزیستی نیز پاسخ داد «با اشاره به برنامه‌های بهزیستی در مورد توانمندسازی معلولان، سعی می‌کنیم تا سبد کالای معلولان را از طریق معاونت اجتماعی وزارت رفاه پیگیری کنیم و از اندیشه‌های سازمان‌های مردم نهاد برای افزایش کیفیت زندگی معلولان استقبال می‌کنیم».

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران