شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 136685 | |

پدر علم هواشناسی ایران برای ماه جاری در بازه زمانی ۱۵ تا ۲۵ دی، وقوع پدیده «کولد اسپل» و یخبندان ۱۰روزه در اکثر نقاط کشور پس از ریزش برف قابل ملاحظه، پیش‌بینی کرد.

پدر علم هواشناسی ایران برای ماه جاری در بازه زمانی ۱۵ تا ۲۵ دی، وقوع پدیده «کولد اسپل» و یخبندان ۱۰روزه در اکثر نقاط کشور پس از ریزش برف قابل ملاحظه، پیش‌بینی کرد.

استاد حسین اردکانی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران درباره میزان بارش‌ها در دی ماه جاری و احتمال پدیده یخبندان در نخستین ماه از زمستان امسال اظهار کرد: در دی ماه جاری شاهد نخستین وقوع پدیده کولد اسپل (cold spell)یا همان ماندگاری هوای سرد به‌مدت حداقل 10 روز بعد از ریزش برف زمستانی در کشورمان خواهیم بود.وی افزود: علت این پدیده، هجوم هوای بسیار سرد از روی دریای یخ‌زده پرنس در حاشیه اقیانوس منجمد شمالی و در شمال کشورهای اسکاندیناوی به‌طرف کشورهای اروپای شمالی و مسیری به‌طرف اروپای مرکزی و دریای سیاه و نهایتاً شرق دریای مدیترانه است.استاد اردکانی تصریح کرد: همچنین با شکل‌گیری یک فشار زیاد از نوع سرد به‌روی کشورهای اسکاندیناوی و با توسعه مرکز فشار کم و فعال همراه با جبهه‌های گرم و سرد به‌روی مدیترانه شرقی و جفت شدن آن با ناوه باران دریای احمر، انتظار می‌رود از پنجم ژانویه 2019 مطابق با 15 تا 25 دی‌ ماه سال 1397 کشورمان تحت‌تأثیر این حادثه زمستانی قرار گیرد.پدر علم هواشناسی ایران درباره پیامد‌های این حادثه زمستانی در بازه زمانی 15 تا 25 دی ماه جاری متذکر شد: پیامد آن در تمام نواحی غربی، شمال غربی، سواحل دریای خزر، استان‌های شمالی و جنوبی البرز و همچنین منطقه زاگرس، نواحی جنوبی، استان‌های شرقی و شمالی کشور به‌استثنای جنوب شرق کشور، ریزش برف و باران خواهد بود که در برخی نقاط، ریزش برف قابل ملاحظه است و پس از عبور این سامانه بارشی سرد، پیش‌بینی می‌شود در این مناطق در یک بازه زمانی 10روزه یا cold spell با دمای چند درجه زیر صفر و یخبندان متوسط مواجه شویم.وی یادآور شد: این حادثه یکی از دو حادثه‌ای است که انتظار وقوع آن را داشتیم بنابراین امید است که کشاورزان عزیز و همچنین مسئولان راهداری و رانندگی تمهیدات لازم را انجام دهند.

به گزارش «تعادل»، سال ۲۰۱۵  نیز پدیده ای به نام «ال نینو» رخ داد و الگو‌های آب و هوایی سراسر جهان را متاثر کرد. هر چند گفته می شد این پدیده در ایران به شکل سرمای بسیار شدید خود را نشان خواهد داد و سرمای کشنده ای تمام کشور را فرا خواهد گرفت. علی رغم  پیش بینی های انجام شده این اتفاق در ایران تاثیری نداشت، اما باعث گرمتر شدن سطح دمای کره زمین شد.

در واقع این رویداد در سال ۲۰۱۵ یکی از قویترین پدیده‌های «ال نینو»ی ثبت شده را رقم زد و شدت اثرگذاری آن روی دمای جهانی، موجب شد که سال ۲۰۱۶ به عنوان گرمترین سال رکورد بزند. پدیده ال نینو زمانی رخ می دهد که درجه حرارت اقیانوس آرام در شرق و مرکز بسیار گرمتر از حد معمول باشد که اغلب تغییرات آب و هوایی در سراسر جهان را از جمله وزش باد، تغییرات الگوهای بارندگی ، تغییر فشار سطح دریا و درجه حرارت را تغییر  می دهد.خبراحتمال وقوع پدیده «کولد اسپل» علاوه بر نگرانی درباره سردی هوا بر نگرانی ها درخصوص آلودگی هوا نیز دامن می زند.همواره در فصول سرد سال شاهد پدیده وارونگی هوا هستیم که در نتیجه آن آلودگی هوا افزایش می یابد.در واقع  وارونگی دما نقش اساسی در آلودگی هوا دارد چراکه سبب پایداری جو و در نتیجه پایداری در برابر حرکت عمودی آلاینده ها

می‌شود. به عبارتی اگر شرایط به گونه ای باشد که با افزایش ارتفاع دما نیز افزایش یابد، یعنی هوای مجاور سطح زمین سردتر از سطوح بالایی باشد، در این حالت جابجایی عمودی جو متوقف شده و هوای سطح زمین به حالت پایدار مسکوت می شود به چنین حالتی وارونگی دمایی یا اینورژن گفته

می‌شود. هنگامی که این پدیده اتفاق می افتد هوای سرد و آلوده به دلیل سنگینی بیشتر در سطح پایین و هوای گرم در ارتفاع بالا قرارمی گیرد و لذا جو حالت پایدار به خود گرفته و امکان مخلوط شدن و تهویه هوا میسر نمی شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران