شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 134915 | |

بررسی‌های وزارت بهداشت حکایت از آن دارد که در سال ۹۶ درصد کم‌وزنی در کشور ۳.۸ درصد و درصد کوتاه قدی در کل کشور ۴.۶ درصد بوده است،

بررسی‌های وزارت بهداشت حکایت از آن دارد که در سال ۹۶ درصد کم‌وزنی در کشور ۳.۸ درصد و درصد کوتاه قدی در کل کشور ۴.۶ درصد بوده است، بنابراین نداشتن تغذیه سالم در کودکان، در برخی استان‌های کشور سبب شده تا کودکان با مشکل کوتاهی قد و کم وزنی مواجه شوند. در راستای حل معضل سو ءتغذیه کودکان وزارت بهداشت برای حل  این موضوع اقدام جدی کند. رییس اداره کودکان معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره این موضوع بیان کرد: « به هر استانی اعلام شده است، اطلاعات و برنامه‌های لازم برای مقابله با سوءتغذیه را آماده و برای ما ارسال کنند تا براساس این اطلاعات مداخلات لازم برای مقابله با سوءتغذیه در کشور انجام شود.»

غزال شریعت‌پناهی افزود: «سوءتغذیه شامل کوتاه قدی و کم‌وزنی است؛ در برخی از استان‌ها با هر دو مواجه هستیم، البته ممکن هم است در برخی استان‌ها، کوتاه قدی و در برخی دیگر کم‌وزنی شایع باشد، اما در کل در سال ۹۶ درصد کم‌وزنی در کشور ۳.۸ درصد و درصد کوتاه قدی در کل کشور ۴.۶ درصد بوده است. چاقی یا فربهی هم نوع دیگر سوءتغذیه است، جالب اینجاست در مناطقی مانند سیستان و بلوچستان که انتظار کم‌وزنی و کوتاه قدی داریم، بازهم فربهی و چاقی دیده می‌شود، البته در زمینه کوتاه قدی و کم‌وزنی هم شیوع چندانی ندارد.» رییس اداره کودکان معاونت بهداشت تاکید کرد: واقعیت این است که کودکان ما تغذیه سالم ندارند و عدم تغذیه سالم در برخی مناطق منجر به کوتاه‌قدی و کم‌وزنی و در برخی مناطق منجر به چاقی و فربهی می‌شود. بطور مثال در استانی مانند یزد آمار فربهی بالاست که نشان‌دهنده سوءتغذیه در این مناطق است.

شریعت‌پناهی با بیان اینکه متاسفانه در بیشتر خانواده‌های ایرانی الگوی صحیح تغذیه وجود ندارد، اظهار کرد: برخی استان‌ها در کشور استان‌های برخوردار هستند؛ مانند استان‌های شمالی کشور شامل مازندران و گلستان در این استان‌ها الگوی سوء تغذیه به شکل فربهی و چاقی است و به این استان‌ها اعلام شده است تا برنامه‌هایی را برای جلوگیری از فربهی طراحی کنند.

وی ادامه داد: در برخی استان‌ها مانند استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب خراسان جنوبی ما با سوءتغذیه از نوع کاهش وزن و کوتاه قدی بچه‌ها مواجه هستیم. در استان‌هایی که تغذیه با شیر مادر به ویژه تا 6 ماه ابتدایی تولد و تداوم تغذیه با شیر مادر تا ۲۴ ماهگی ادامه دارد، آمار سوءتغذیه بسیار پایین است. البته این سوء تغذیه ممکن است در این کودکان به صورت کاهش وزن یا چاقی باشد. البته در برخی مناطق که تغذیه با شیر مادر به صورت کامل انجام می‌شود، ما باز هم شاهد سوءتغذیه هستیم.درصد کم وزنی به ترتیب در استان‌های هرمزگان، کردستان و سیستان و بلوچستان از میانگین کشوری بالاتر است.

رییس اداره کودکان معاونت بهداشت ادامه داد: برای مقابله با کمبود ویتامین D نیز پروتکلی تعیین شده است. همچنین برای نوجوانانی که در سنین دبیرستان هستند، در ۹ ماه از سال به صورت ماهانه پرل ویتامین D به صورت رایگان ارایه می‌شود. درحال بررسی دستورالعملی در وزارت بهداشت هستیم تا مکمل ویتامین D را مانند آهن برای تمامی رده‌های مختلف سنی قرار دهیم. اگر این برنامه تدوین شود، تمامی افراد بزرگسال بالای ۶۰ سال باید به صورت ماهیانه پرل ویتامین D دریافت کنند.

شریعت‌پناهی خاطرنشان کرد: براساس مطالعاتی که صورت گرفته اکثر افراد جامعه با مشکل کمبود روی نیز مواجه هستند و امیدواریم بتوانیم در آینده نزدیک برنامه‌ای برای مکمل‌یاری روی را در کنار آهن و ویتامین برای تمامی بچه‌های بالای ۶ ماه داشته باشیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران