شماره امروز: ۵۴۷

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:

| کدخبر: 134845 | |

وزارت بهداشت یارانه برخی داروهای خارجی را حذف کرده و از بیماران و خانواده‌هایشان می‌خواهد داروی ایرانی تهیه کنند،

وزارت بهداشت یارانه برخی داروهای خارجی را حذف کرده و از بیماران و خانواده‌هایشان می‌خواهد داروی ایرانی تهیه کنند، اما نمونه ایرانی برخی از این داروها قابل قیاس با نمونه‌های خارجی نیست و بیماران مجبورند داروی خارجی را با قیمتی بسیار گرانتر تهیه کنند. داروی بیماری‌های خاص مشکلات قابل لمسی در این زمینه دارند، اما برخی داروها نیز نمونه داخلی با کیفیت مناسب دارند.

وزیر بهداشت ضمن محکوم کردن تحریم‌های امریکا، به مشکل شرکت‌های دارویی برای خرید دارو و انتقال پول به آن سوی مرزهای کشور اشاره کرد و در عین حال از مردم خواست که از داروهای تولید داخل حمایت کنند و از کیفیت آن نیز مطمئن باشند.

حسن هاشمی در مراسم رونمایی از شش محصول دارویی تولید داخل با اشاره به توفیقات در حوزه صنعت دارویی کشور افزود: امروز دستاورد بزرگی را در حوزه تولید داخل محصولات پزشکی شاهد هستیم و به اتکای جوانان و دانشمندان کشور از شش محصولی که تجاری شده، رونمایی کردیم. آنچه طی پنج سال گذشته ازسوی وزارت بهداشت رونمایی شده، قبل از اعلام عمومی در بازار وجود داشته است؛ یعنی محصولی که نبوده که آن را به صورت تبلیغاتی رونمایی کنیم و بعد کسی مصرفش نکند؛ بلکه تمام این محصولات در بازار توزیع شده و مصرف کننده و مشتری آن را استفاده می‌کند و سپس رونمایی عمومی انجام می‌شود.

هاشمی با اشاره به شش محصولی که امروز رونمایی شد، گفت: در بین این محصولات یک شربت خوراکی ژل رویال قرار دارد که برای سالمندان بسیار مناسب است. همچنین پانسمان زخم‌های بیولوژیک نیز در بین آنها وجود دارد. همچنین یک ماده اولیه‌ای که در درمان هپاتیت بسیار مهم است نیز امروز رونمایی شد. ما پیش از این توانسته بودیم دارویی را وارد بازار کنیم که برای درمان هپاتیت استفاده می‌شد و قیمتش از نوع خارجی آن صد برابر کمتر بود و امروز هم ماده اولیه‌اش را رونمایی کردیم. از طرفی خوشخبتانه تعداد شرکت‌های دانش بنیان نیز طی چند سال گذشته در حال افزایش بوده است.

   امریکا دروغ می‌گوید؛ دارو هم تحریم است

وزیر بهداشت تاکید کرد: اگر قرار است با تحریم مقابله کنیم این کار با شعار شدنی نیست، بلکه باید عمل کرد. ما تحریم‌ها را محکوم می‌کنیم؛ چراکه نوعی جنگ و حمله به منافع یک ملت است؛ به ویژه در حوزه‌هایی مانند دارو که جنبه‌های انسانی دارند. امریکایی‌ها به دروغ می‌گویند که دارو تحریم نیست. طی یک ماه گذشته هیچ شرکت دارویی نبوده که بتواند پولش را به آن طرف مرزها بفرستد. البته طبیعی است که وزیر خارجه و رییس‌جمهور امریکا به دنبال فریب افکار عمومی هستند. البته وجود تحریم‌ها به این معنی نیست که راهکار نداریم. در قرن بیست و یکم صحبت از تحریم یک شوخی است و آن هم برای کشوری که دوستان فراوانی در دنیا دارد.

   از کیفیت داروهای داخلی مطمئن باشید

وی با بیان اینکه هیچ کس از جنگ و تحریم حمایت نمی‌کند، ادامه داد: فقط افراد مریض و بیمارند که از جنگ و تحریم حمایت می‌کنند و متاسفانه امروز همه این افراد در یک جا جمع شده‌اند. ما برای مقابله با شرایط تحریم باید از فرصت‌ها استفاده کنیم و این فرصت برای همه اجبار ایجاد می‌کند. بر این اساس مصرف کنندگان نیز باید از محصولات داخلی حمایت و استقبال کنند و مطمئن باشند که اجازه نمی‌دهیم محصولی وارد بازار شود بدون اینکه استانداردهای لازم را داشته باشد؛ چراکه بچه‌ها و خانواده‌های مردم مانند خانواده خودمان هستند. بنابراین مردم از کیفیت تولیدات داخل مطمئن باشند. به همین دلیل هم است که از همه طرف ما را متهم می‌کنند که طرفدار وارداتیم. اگر هم در برخی مواقع از واردات حمایت می‌کنیم به این دلیل است که معتقدیم باید محصول مرغوبی در اختیار بگذاریم؛ چراکه مردم ما را امین خود می‌دانند. بنابراین در مواردی که اعلام می‌کنیم کیفیت مناسب است و محصول ضمانت استاندارد دریافت کرده‌، مردم باید تلاش کنند تا از محصولات داخلی استفاده کنند.

هاشمی افزود: در عین حال تولید کنندگان هم نباید از این فرصت سوءاستفاده کنند؛ بلکه باید با ارتقای کیفیت و رعایت انصاف در قیمت‌گذاری، اعتماد از دست رفته را بازگردانند. بنابراین باید جلوی تحریم‌ها بایستیم؛ همان‌طور که ایستاده‌ایم و مشخص شد که در هیچ یک از مردم ایران خبری از ضعف نیست و نمی‌توانند مردم را وادار کنند که در برابر رفتار ظالمانه‌ای که آنها از نوکران‌شان در منطقه می‌پسندند، احساس ضعف کنند. وزیر بهداشت با بیان اینکه راه مقابله با زیاده‌خواهی و تهدیدات، توانمندسازی داخلی است، گفت: باید توجه کرد که همه‌چیز از مسیر علم می‌گذرد؛ احترام به علم و عالم و استفاده از دانش دنیا و تولید محصولات بومی، داخلی و حمایت از آنها بسیار مهم است. حمایت اصلی بر عهده دولت، بیمه‌ها و مردم است. البته در بخش قانون‌گذاری اقدامات خوبی انجام شده، اما در اجرا ضعف‌هایی داریم که بخشی از آنها به ارایه کنندگان بازمی‌گردد؛ چراکه ابتدا با قیمت مناسب دارویشان را عرضه می‌کنند، اما بعد تخلف می‌کنند که این موضوع آسیب می‌رساند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران