شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 134690 | |

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: 55 درصد طلاق‌ها در کشور به مصرف مواد مخدر مربوط است و روزانه 9 معتاد در کشور جان خود را بر اثر مصرف این مواد از دست می‌دهند.

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: 55 درصد طلاق‌ها در کشور به مصرف مواد مخدر مربوط است و روزانه 9 معتاد در کشور جان خود را بر اثر مصرف این مواد از دست می‌دهند.

اسکندر مومنی در همایش روز جهانی ایدز که در وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: بیش از 30 درصد مبتلایان به ‌HIV‌ به صورت مستقیم به مصرف مواد مخدر ارتباط ‌دارند که این آمار در دهه گذشته بیش از این و حدود 60 درصد بود.‌ وی گفت: ‌برخی از آسیب‌ها و ناهنجاری‌ها منشأ آسیب‌های دیگر هستند یا در به وجود آوردن آن آسیب‌ها نقش تعیین‌کننده دارند. یکی از این ‌موارد، مواد مخدر است که بسیاری از جرایم از سرقت تا قتل‌ها و جرایمی از این دست به علت مصرف مواد مخدر اتفاق می‌افتد. مومنی اظهار داشت: ‌همچنین بر اساس آمارها، 55 درصد طلاق‌ها در کشور ناشی از مصرف مواد مخدر است. حدود 70 درصد زندانیان کشور نیز در ‌رابطه با مواد مخدر زندانی شدند که 40 درصد مستقیم و 30 درصد غیرمستقیم به این موضوع ارتباط دارند.‌ وی ادامه داد: روزانه حدود 9 نفر از معتادان فوت می‌کنند. در نتیجه توجه به مواد مخدر که منشأ بسیاری از آسیب‌های دیگر است، ‌اهمیت دارد.‌ مومنی گفت: سال 2000 میلادی میزان تولید مواد مخدر در افغانستان 200 تن بود و الان به 10 هزار تن رسیده است. این ‌کشور همسایه از نظر اقتصادی در شرایط نامناسبی است و به آب‌های آزاد راه ندارد. نا امنی در این کشور موج می‌زند و توسط ‌قدرت‌های فرامنطقه‌ای دچار مشکلاتی شده است. از طرفی یکی از مسیرهای اصلی انتقال قاچاق مواد مخدر از این کشور به کشورهای ‌اروپایی، ایران است.‌ دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان کرد: ایران طی 4 دهه گذشته مبارزه بی‌امانی را برای ورود و قاچاق مواد مخدر انجام داده است و ‌حدود 4 هزار نفر در راستای مبارزه با مواد مخدر شهید شدند. در حوزه درمان در زمینه مصرف مواد مخدر نیز کارهای زیادی در ‌کشور انجام شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران