شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 133210 | |

هفته پیش بود که افراد مسلح یک زندانی را که برای درمان به همراه مامور زندان، به بیمارستان منتقل شده بود، با شلیک چند تیر هوایی در مقابل در بیمارستان، فراری دادند.

 هفته پیش بود که افراد مسلح یک زندانی را که برای درمان به همراه مامور زندان، به بیمارستان منتقل شده بود، با شلیک چند تیر هوایی در مقابل در بیمارستان، فراری دادند. هنوز زندانی و چهار متهمی که اقدام به فراری دادن او کرده بودند، دستگیر نشده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت دیروز با اشاره به حوادث اخیر که به دنبال انتقال چند مجرم مصدوم به چند بیمارستان اتفاق افتاده و به تیراندازی در محیط بیمارستان منجر شده، گفت: از نیروی انتظامی انتظار داریم بیمارانی که جرایم سنگینی دارند، فقط در مراکز درمانی مربوط به زندان‌ها با حضور نیروهای نظامی آماده، خدمت دریافت کنند.

ایرج حریرچی در پاسخ به سوالی درباره‌ تیراندازی اخیر در بیمارستان امام خمینی (ره) تهران گفت: متاسفانه سه مورد حادثه که دو موردش در دو بیمارستان مهم دولتی و یک موردش در بیمارستانی در شهرستان بوده است را شاهد بودیم. درست است که خشونتی که در محیط‌های بهداشتی و درمانی اتفاق بیفتد به دلیل فهم بالای مردم و مدیریت مناسب پزشکان و پرستاران، نسبت به سایر موارد کمتر است، اما یک مورد آن هم اضافه است و ما آن را محکوم می‌کنیم. متاسفانه در برخی از مناطق کشور درگیری‌هایی در سطح اقوام و یا بر سر مسائل کاری و غیره رخ می‌دهد و مجروح این درگیری را به بیمارستان می‌آورند و طبعا درگیری را هم وارد بیمارستان می‌کنند. گاهی هم افرادی را می‌بینیم که عزیزان‌شان را از دست داده‌اند و به دلیل هیجانات با کادر درمانی برخورد نامناسبی انجام می‌دهند. این موضوعات قابل درک است، اما قابل قبول نیست.

او افزود: به وضوح می‌گویم که ما توان مراقبت فیزیکی و تامین نیروی انسانی به این اندازه برای حفاظت از بیمارستان‌ها را نداریم؛ یعنی نه توان مالی‌اش وجود دارد و نه اجازه قانونی‌اش؛ چرا که ما نمی‌توانیم باتوم داشته و مسلح باشیم. بر همین اساس از نیروی انتظامی می‌خواهیم همکاری بیشتری در این زمینه انجام دهد؛ چرا که حفظ سلامت پزشکان و پرستاران‌مان اولویت اصلی ما است به هر حال یک سری افراد مجرم که جرایم سنگین دارند، برای درمان به محیط‌های عمومی بیمارستان آورده می‌شوند و سربازانی که تجربه بالایی ندارند از آنها حفاظت می‌کنند. این موضوع علاوه بر اینکه ظاهر نامناسبی دارد و موجب ناراحتی سایر بیماران و کارکنان بیمارستان می‌شود، خطرناک نیز هست. حریرچی ادامه داد: در دو مورد دیدیم که در بیمارستان‌های ما تیراندازی کردند آن هم بیمارستانی که روزانه ۳۰هزار مراجعه دارد. در شهر دیگری که این اتفاق افتاد یکی از نیروهای ما مجروح شد. بنابراین انتظار داریم بیمارانی که جرایم سنگینی دارند، فقط در مراکز درمانی مربوط به زندان‌ها با حضور نیروهای نظامی آماده، خدمت دریافت کنند. ما هم آماده همکاری هستیم تا خدمات درمانی را به آنها ارایه دهیم. در تیراندازی که در بیمارستانی در تهران اتفاق افتاد، اگر به کسی آسیب وارد می‌شد، عواقب زیادی به دنبال داشت.

  سرانجام ۵۰۰میلیون یورویی که قرار است به سلامت تخصیص دهند

وی در ادامه صحبت‌هایش در پاسخ به سوالی درباره‌ وضعیت ۵۰۰ میلیون یورویی که قرار بود از صندوق توسعه ملی برای جبران کمبود نقدینگی دارو و تجهیزات پزشکی تخصیص داده شود، گفت: در این زمینه آقای رییس‌جمهور مستقیما نامه زدند و دفتر مقام معظم رهبری نیز پاسخ دادند. این ۵۰۰ میلیون یورو طبق توافقات با قیمت ارز نیمایی ارایه می‌شود و طبق مصوبه برای سازمان بیمه سلامت است و قرار است برای پرداخت بدهی‌های دارویی تجهیزات پزشکی و خدماتی این سازمان ارایه شود. اولویت اصلی در این زمینه با دارو و تجهیزات پزشکی است؛ بطوری که این اعتبار به ریال تبدیل شده و پرداخت‌ها انجام می‌شود.

او افزود: معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نیز شب گذشته در این زمینه مصاحبه کاملی انجام دادند و نحوه ارایه آن را تشریح کردند. باید توجه کرد که در این باره کارشناسی‌های لازم انجام شده و مصوبه‌اش ابلاغ شده است و مطابق این مصوبه عمل می‌کنیم و امیدواریم در همین هفته پرداخت‌ها شروع شود. باید توجه کرد زمانی که بیمه پول واحدهای ارایه کننده خدمت را پرداخت کند، این واحدها پول شرکت‌های پخش و به همین ترتیب پول کارخانه‌های تولید دارو و کارخانه‌های مواد اولیه را می‌پردازند. در عین حال درخواست کرده‌ایم که از یک میلیارد دلاری که برای کالاهای اساسی گذاشته شده، ۲۰۰ میلیون دلارش برای مواد اولیه دارویی مورد نظر قرار گیرد. حریرچی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره کمبود انسولین قلمی گفت: انسولین قلمی معمولا در بیمارستان مورد استفاده قابل توجهی ندارد. کسی که در بیمارستان بستری می‌شود عمدتا به صورت سرم و گاهی هم به صورت زیر جلدی انسولین دریافت می‌کند؛ چرا که انسولین‌های قلمی اثرشان طویل‌المدت است و نباید برای جراحی تجویز شوند، اما در حوزه سرپایی از آن استفاده می‌شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران