شماره امروز: ۵۴۷

| | |

طبق قانون، مدارس حق دریافت وجه از دانش‌آموزان و اولیای آنها را ندارند، اما تامین هزینه‌های جاری مدرسه، برگزاری کلاس‌های فوق برنامه بعضا اجباری و... بهانه‌هایی است

طبق قانون، مدارس حق دریافت وجه از دانش‌آموزان و اولیای آنها را ندارند، اما تامین هزینه‌های جاری مدرسه، برگزاری کلاس‌های فوق برنامه بعضا اجباری و... بهانه‌هایی است برای گرفتن پول از دانش‌آموزان. تا به حال دریافت این وجوه حساب و کتابی هم نداشت و مبلغ دریافتی و محل هزینه آن به طور دقیق مشخص نبود. حالا با افتتاح حساب یکپارچه، تکلیف هزینه‌کرد این مبالغ مشخص می‌شود. گرچه وزارت آموزش و پرورش سعی می‌کند به طور شفاهی مجوز دریافت پول را به مدیران مدارس بدهد و در مصاحبه‌ها اعلام کند دریافت پول غیرقانونی است، اما دیروز مشاور وزیر آموزش و پرورش از استقرار حساب یکپارچه در ۸۵ هزار مدرسه تا پایان آبان خبر داد و گفت: اگر ولی دانش آموز به مدرسه برود و بابت هر هزینه فوق برنامه مبلغی بپردازد، «کد شناسه» خاصی به آن تعلق می‌گیرد و کاملا قابل رهگیری است و به محض واریز مبالغ، پیامکی برای اولیاء ارسال می‌شود. منصور مجاوری در مراسم افتتاح سامانه حساب یکپارچه مدارس با بیان اینکه سامانه حساب یکپارچه مدارس به علت شفاف سازی منابع مالی عظیمی که وارد مدارس می شود طراحی شده گفت: به این ترتیب هم سرانه های دولتی و هم واریزی‌های والدین مشمول حساب یکپارچه می‌شوند. او افزود: حساب یکپارچه در سال ۹۵ اجرا شد ولی ابهاماتی از سوی دستگاه‌های نظارتی داشت و کلیه حساب های پشتیبان غیرقانونی اعلام شدند، اما توانستیم موانع را با رویکرد جدیدی رفع کنیم. مشاور وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ۸۰ تا ۸۵ عنوان فعالیت فوق برنامه داریم گفت: در فاز اول ۸۵ هزار مدرسه به سامانه وصل می‌شوند. کدشناسه‌هایی را تعریف کردیم و مرکز فناوری اطلاعات برای ۱۴.۵ میلیون دانش آموز کد تعریف کرده است. مجاوری ادامه داد: اگر ولی دانش آموز به مدرسه برود و بابت هر هزینه فوق برنانه مبلغی بپردازد کدشناسه خاصی به آن تعلق می‌گیرد و کاملا قابل رهگیری است و به محض واریز مبالغ، پیامکی برای اولیاء ارسال می‌شود. او افزود: در کنار سامانه حساب یکپارچه، سامانه حسابداری مدارس در حال طراحی است که هر دو به هم لینک می‌شوند و همه مبالغ دریافتی دارای سند حسابداری شده و مشخص می‌شود هر مدرسه در طول سال چقدر دریافتی داشته است. مشاور وزیر آموزش و پرورش افزود: کلیه مدیران مدارس دولتی ملزم به استفاده از این سامانه هستند و دریافت هرگونه وجه نقد در مدارس ممنوع است و از طریق پوز و درگاه الکترونیکی و یا اپلیکیشن طراحی شده سامانه که قابل نصب است، واریز می‌شود.

مجاوری در پاسخ به اینکه مدارس دقیقا از چه تاریخی ملزم به اجرای این طرح هستند؟ اظهار کرد: از آخر آبان ماه بر اساس فرایندهای طی شده باید بتوانیم گزارش‌های مفصلی به انجمن های اولیاء و مربیان و استان ها بدهیم. تا آخر آبان برای کلیه ۸۵ هزار مدرسه حساب یکپارچه مستقر است. برای هر مدرسه حسابی با کد ۴۱۵ در بانک ملی داریم و هرگونه حسابی جز این خلاف ضوابط است. او با بیان اینکه برخی مردم نمی‌توانند از طریق کارت بانکی پرداختی داشته باشند و امکان ارائه چک هم وجود دارد که آن هم در سیستم ثبت می‌شود عنوان کرد: تا پایان آبان کلیه ۸۵ هزار مدرسه باید به این سامانه وصل شوند. از امروز کلیه مدیران کل و روسای مناطق باید نظارت مستقیم کنند که وجه نقدی دریافت نشود. اگر مدرسه‌ای از این روش‌ها استفاده نکند طبق ضوابط با آنها برخورد می‌شود. او تاکید کرد: امکان جابه جایی هیچ پولی از مدرسه‌ای به مدرسه دیگر یا از مدرسه به آموزش و پرورش وجود ندارد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران