شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره «آمار مبتلایان به عفونت ایدز در ایران»، گفت:

 رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره «آمار مبتلایان به عفونت ایدز در ایران»، گفت: تعداد افراد آلوده شناسایی شده به ویروس ایدز (مبتلا به عفونت ایدز) در کشور حدود ۳۶ هزار نفر است که در برخی اخبار به اشتباه ۴۳ هزار نفر آمده است.

محمد مهدی گویا در این باره افزود: فرد مبتلا به عفونت ایدز یا آلوده به ویروس ایدز فردی است که ویروس وارد بدن وی شده است، ولی الزاما هنوز وارد مرحله بیماری ایدز نشده است. فرد مبتلا به بیماری ایدز فردی است که که قبلا ویروس ایدز وارد بدن وی شده است ولی به علت عدم درمان، تکثیر ویروس انجام شده و با گسترش عفونت سیستم ایمنی از کار افتاده است و علائم بیماری را از خود بروز می‌دهد.

وی ادامه داد: از سال ۱۳۶۶ (حدود ۳۰ سال قبل) که اولین مورد آلوده به ویروس ایدز در کشور ما شناسایی شد، تاکنون حدود ۱۰ هزار نفر از افراد آلوده وارد مرحله بیماری ایدز شده و بر اثر این بیماری جان باختند.

گویا افزود: در حال حاضر ۱۳ هزار نفر از بیماران شناسایی شده آلوده به ویروس یا مبتلا به ایدز در کشور تحت درمان قرار دارند و به همین تعداد از افراد شناسایی شده وجود دارند که تحت درمان قرار ندارند.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: بر اساس آخرین تخمین‌های علمی مورد تایید وزارت بهداشت، دفتر برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینە ایدز در جمهوری اسلامی ایران UNAIDS و کلیه سازمان‌های بین‌المللی، پیش‌بینی می‌شود که تا کنون تعداد افراد آلوده به ویروس ایدز در ایران (از ۳۰ سال قبل) حدود ۶۳ هزار نفر ‌باشد.

وی افزود: بدین ترتیب درباره حدود ۳۰ هزار افراد آلوده به ویروس ایدز در کشور هیچ اطلاعاتی وجود ندارد و نحوه خدمات‌گیری آنان مشخص نیست. با توجه به شواهد علمی موجود باید با اطلاع‌رسانی و آگاه کردن و مشاوره مردم، از لحاظ فرهنگی زمینه‌ای فراهم شود تا این افراد به واحدهای بهداشتی، درمانی مراجعه و خدمات مورد نیاز را دریافت کنند.

گویا بیان کرد: متاسفانه برخی افراد که در این زمینه علم و اطلاع کافی ندارند، اعداد و ارقامی را اعلام می‌کنند که از صحت و ارزش کافی برخوردار نبوده و باعث تشویش اذهان می‌شود. وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران امین مردم کشور بوده و آنچه اعلام می‌کند مبتنی بر دقت نظر کافی با محاسبات دقیق و مورد تایید تمام سازمان‌های بین‌المللی قرار دارد. گفتنی است با وجود پیشرفت‌های علمی در دنیا، در صورتی‌که افراد آلوده به ویروس ایدز درمان دارویی را به‌صورت مستمر و منظم دریافت کنند، امکان سیر بیماری به سمت مرگ تا حدود بسیار زیادی کاهش یافته و عرضه کلیه داروها در کشور برای افراد آلوده به ویروس ایدز یا مبتلا به بیماری نیز به‌صورت رایگان انجام می‌شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران