شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 131288 | |

رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: روزانه ۷ تا ۱۰ نفر بر اثر کمبود ارگان‌های پیوندی جان خود را از دست می‌دهند. لذا در سال‌های گذشته پیوند عضو در کشور رشد مناسبی نکرده است.

رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: روزانه ۷ تا ۱۰ نفر بر اثر کمبود ارگان‌های پیوندی جان خود را از دست می‌دهند. لذا در سال‌های گذشته پیوند عضو در کشور رشد مناسبی نکرده است.

مهدی شادنوش گفت: سالانه ۱۶ هزار نفر در کشور بر اثر تصادفات جاده‌ای و حوادث جان خود را از دست می‌دهند که از این تعداد ۸۰۰۰ نفر دچار مرگ مغزی هستند که می‌توان اعضای بدن آنها را اهدا کرد. ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ اهدا از این تعداد مرگ مغزی ممکن است اتفاق بیفتد اما در حال حاضر امر اهدا در کشور کمتر از هزار مورد است. در صورتی که ۲۵ هزار نفر نیازمند پیوند در کشور وجود دارد. شادنوش یادآور شد: در بخش‌های کلیه، قلب، کبد و سایر ارگان‌ها بیمارانی هستند که نیازمند پیوند هستند.

رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت اظهار کرد: برگزاری این نشست‌ها، تلاشی برای فرهنگ‌سازی و ترویج فرهنگ اهدای عضو در بین افراد جامعه در کشور است. پیوند به عنوان قله علم پزشکی شناخته می‌شود و نیازمند یک سیستم مدرن است لذا باید کار فرهنگ سازی به‌درستی انجام شود و دانش پرسنل در این زمینه ارتقا پیدا کند. او با بیان اینکه در استان هرمزگان ۴۵ نفر در سال به علت مرگ مغزی جان خود را از دست می‌دهند، اظهارکرد: ۵۶۰ بیمار دیالیزی در هرمزگان از خدمات دیالیز استفاده می‌کنند و بیش از ۷۰ نفر از بیماران دیالیزی این استان در سال فوت می‌کنند. هر بار دیالیز برای هر بیمار ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان هزینه دارد و از نظر هزینه‌ای پیوند عضو مقرون به صرفه‌تر است. رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت با اشاره به اهدای دو مورد عضو پیوندی در هرمزگان در سال‌های ۹۲ و ۹۷ گفت: متاسفانه هرمزگان در بین استان‌های کشور کمترین اهدای عضو را به خود اختصاص داده است. بر همین اساس، نیازمند فرهنگ‌سازی و ایجاد زمینه مناسب در جهت تحقق این امر خیرخواهانه و خداپسندانه هستیم. شادنوش ادامه داد: با فرهنگ‌سازی از طریق صدا و سیما، حوزه‌های علمیه، علمای شیعه و سنی، بخشداران و فرمانداران می‌توان این نهضت را به وجود آورد تا بیماران کیفیت زندگی بهتری پیدا کنند. نشست آموزش تخصصی و مدیریتی فرآهم آوری اعضای پیوندی با حضور مهندس اکرمی و دکتر حیدری - از معاونان سیاسی امنیتی و توسعه استانداری هرمزگان، دکتر غریب‌زاده - معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی، دکتر نجفی - مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان، مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان استان و جمعی از پزشکان و متخصصان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در سالن اجتماعات استانداری هرمزگان برگزار شد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران