شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 131109 | |

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار نفر مصرف‌کننده مستمر مواد مخدر در سال گذشته بوده‌اند، گفت: مجموع مصرف‌کنندگان مستمر،

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار نفر مصرف‌کننده مستمر مواد مخدر در سال گذشته بوده‌اند، گفت: مجموع مصرف‌کنندگان مستمر، تفننی و معتادان در کشور به حدود ۴ میلیون نفر می‌رسد. پرویز افشار با بیان اینکه در ارزیابی سوء‌مصرف مواد، تجربه مصرف مواد با مصرف تفننی متفاوت است، افزود: به عبارت دیگر کسی که در عمرش حتی یک بار برای سرماخوردگی هم مواد مصرف کرده باشد جزو گروهی که تجربه مصرف دارند، قرار می‌گیرد. برای مثال قدیمی‌ترها معتقد بودند تریاک برای کاهش سرفه و ... موثر است؛ البته بی‌تاثیر هم نیست اما به چه قیمتی؟ کاهش سرفه به خاطر یک سرماخوردگی با هزینه معتاد شدن معقول نیست.

او با بیان اینکه برخی از مواد مخدر جنبه سم-دارو دارند، اظهار کرد: یعنی این مواد دارویی هستند که اگر از آن سوءاستفاده شود، تبدیل به سم می‌شوند. برای مثال ترکیبات «دیفنوکسیلات»  که برای درمان اسهال استفاده می‌شود، ترکیبات شبه مخدر دارد ولی آنقدر میزانش کم است که اگر فرد به همان مصرف دارویی بسنده کند و ادامه ندهد، وابستگی نخواهد داشت. سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه به ایسنا گفت: تعداد افرادی که در این کشور تجربه مصرف مواد مخدر به شکل تفننی یا مستمر دارند، به علاوه معتادان نیازمند درمان، در مجموع حدود ۴ میلیون نفر هستند. در این آمار افرادی که در عمرشان حتی یک بار مواد مصرف کرده‌اند هم قرار می‌گیرند. همچنین از این بیش از ۴ میلیون، ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار نفر مصرف‌کننده مستمر مواد در سال گذشته بوده‌اند.

او تاکید کرد: این مصرف مستمر به معنای اعتیاد نیست یعنی کسی ممکن است حشیش، گل، ماری‌جوآنا یا ترکیبات بنزای را به صورت مستمر استفاده کند اما به آن وابستگی کامل پیدا نکرده باشد. مصرف مواد در این افراد به گونه‌ای نیست که برایشان سخت باشد، اما با این حال مصرف‌کننده مستمر هستند. افشار با بیان اینکه سومین گروه هم وابستگان به مواد یا معتادان هستند، تصریح کرد: در طرح ارزیابی سوء مصرف مواد مخدر و پایشی که انجام شده است به همان تعداد ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار نفر رسیده‌ایم اما در اینکه از این تعداد چه تعداد معتاد هستند؟ مطالعه جدیدی در دست انجام است که نتایج آن منتشر می‌شود؛ اما فکر می‌کنم که از این تعداد حدود ۱ میلیون و ۷۵۰ هزار نفرشان قطعا باید معتاد باشند به‌طوری‌که اگر یک روز مواد به آنها نرسد دچار عوارض جسمی و روانی شوند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران