شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 129033 | |

قیمت برخی داروها و اقلام پزشکی در یک ماه گذشته افزایش بیش از دو برابری داشته‌اند. وزار ت بهداشت می‌گوید توانسته بازار دارو را کنترل کند و از ایجاد مشکل برای بیماران و خانواده‌هایشان جلوگیری کرده است.

قیمت برخی داروها و اقلام پزشکی در یک ماه گذشته افزایش بیش از دو برابری داشته‌اند. وزار ت بهداشت می‌گوید توانسته بازار دارو را کنترل کند و از ایجاد مشکل برای بیماران و خانواده‌هایشان جلوگیری کرده است. گرچه وضعیت دارو هنوز بحرانی نیست اما اختصاص بخشی از دلار دولتی به واردات اقلام غیرضروری، کاهش واردات داروهای خارجی و ناچار بودن برخی بیماران به استفاده از داروهای ایرانی با کیفیت پایین و... شرایط نامساعدی را پیش‌روی بازار دارو قرار داده است. شرایطی که ممکن است تا آبان امسال، وخیم‌تر نیز بشود.

با این حال سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تخصیص ۳.۵ میلیارد دلار ارز دولتی برای تامین دارو و اقلام پزشکی خبر داد و گفت: براساس تکلیف قانون ششم توسعه، همسان‌سازی حقوق باید محقق شود که برای این امر شش تا هفت هزار میلیارد تومان پول نیاز است که با وضعیت فعلی، چند مرحله‌ای باید انجام شود.

انوشیروان محسنی بندپی درباره کمبود برخی اقلام از جمله پوشک بچه عنوان کرد: این موضوع از دغدغه‌های وزیر بهداشت بوده و به همین علت جلسه‌ای با حضور وزیر بهداشت، رییس مجلس و بانک مرکزی برگزار و درباره تأمین اقلام ضروری بهداشتی و پزشکی بحث شد.

او افزود: در این جلسه مقرر شد که با تأیید وزارت بهداشت، به اقلام گروه پزشکی، ارز دولتی تخصیص یابد. به همین منظور ۳.۵ میلیارد دلار اعتبار درنظر گرفته می‌شود و شاید هم رقمی در هفته‌های آینده به آن افزوده شود. سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به دغدغه‌های بازنشستگان از جمله حمایت اجتماعی، سفرهای زیارتی و اعطای وام گفت: براساس تکلیف قانون ششم توسعه، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان باید محقق شود. برآورد شدن این امر شش تا هفت هزار میلیارد تومان اعتبار برای همسان سازی نیاز دارد که با توجه به وضعیت فعلی باید چند مرحله‌ای انجام شود.

بندپی ادامه داد: تأمین اشتغال از جمله دیگر دغدغه‌های خانواده‌های بازنشستگان برای فرزندانشان است. صیانت فرزندان این خانواده‌ها از آسیب‌های رو به رشد نیز دیگر دغدغه عنوان شده از سوی این خانواده‌هاست که باید مورد توجه قرار بگیرد. بندپی با بیان اینکه اشتغال فراگیر و پایدار یکی از سیاست‌های اصلی وزارت رفاه است اظهار کرد: در مرحله اول، آسیب‌شناسی بیکاری و اشتغال و در مرحله دوم روان‌سازی اتفاق می‌افتد که با اعطای وام‌های اشتغال با سرعت بیشتری در حال انجام است.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: قرار است ۱.۵ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی و شش هزار میلیارد تومان از سوی بانک‌های عامل، منابع برای سرعت بخشیدن به اعطای وام‌های اشتغال تخصیص پیدا کند. در این صورت در سال جاری برای حدود ۸۰۰ هزار نفر شغل ایجاد خواهد شد.

این در حالی است که بر اساس قانون موظفیم برای ۹۵۰ هزار نفر شغل ایجاد کنیم. بندپی با اشاره به تأمین بسته خدمات سلامت در حوزه بیمه پایه و تکمیلی گفت: در صندوق بازنشستگی نباید مشغول بنگاه‌داری شویم بلکه باید به سمت فرابورس رفته و کارها با شفافیت جلو ببریم تا بازنشستگان عملکرد ما را ببینند. ما امانتدار سرمایه‌های آنها هستیم.

  حمایت ویژه از ۵ دهک کم‌درآمد

او دو برنامه جدی دولت برای رفع دغدغه‌های مردم را نیز تشریح کرد و گفت: در برنامه اول قرار شده با توجه به افزایش قیمت‌ها، ۲۷ قلم کالای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی دراختیار مردم قرار گیرد. برنامه دوم، حمایت اجتماعی از گروه‌های ویژه است که شامل پنج دهک اول جامعه می‌شود که تحت حمایت نهادهای کمیته امداد، بهزیستی و خانواده‌های بازنشسته‌ای که زیر دو میلیون حقوق می‌گیرند می‌شود. همچنین خانواده بیماران صعب‌العلاج و حتی شاغلانی که حداقل حقوق‌بگیرند نیز مشمولند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران