شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 128951 | |

مدتی است اداره مرکز نگهداری معلولان وردآورد با مشکلاتی مواجه و همین موضوع اعتراضاتی را در پی داشته تاجایی که مسوولان بهزیستی برای رفع مشکل ورود پیدا کرده واعلام کردند که تعارفی با کسی ندارد.

مدتی است اداره مرکز نگهداری معلولان وردآورد با مشکلاتی مواجه و همین موضوع اعتراضاتی را در پی داشته تاجایی که مسوولان بهزیستی برای رفع مشکل ورود پیدا کرده واعلام کردند که تعارفی با کسی ندارد.

سازمان بهزیستی در راستای کوچک سازی دولت و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در راستای واگذاری مراکز دولتی به بخش خصوصی اقدا کرده است و برهمین اساس تاکنون تعداد زیادی از مراکز نگهداری معلولان و سالمندان و کودکان خود را واگذار کرده بطوریکه در حال حاضر مدیریت این مراکز توسط افراد غیر دولتی انجام می‌شود.

با هیات امنایی شدن این مراکز، موسسات خیریه و غیردولتی توسط افراد خیر اداره می‌شود و سازمان بهزیستی در ازای نگهداری معلولان و سالمندان نیازمند به این سازمان‌ها و موسسات یارانه پرداخت می‌کند که البته به گفته مسوولن سازمان بهزیستی یک سوم هزینه نگهداری معلولان در ماه می‌شود.

مدتی است که در مرکز غیر دولتی ورد آورد که ۲۵۰ معلول ذهنی در آن نگهدای می‌شود مشکلاتی رخ داده که اعتراض کارکنان و خانواده‌های فرزندان معلولی که در این مرکز نگهداری می‌شوند را بدنبال داشته است. بطوریکه تعدادی از کارکنان این مرکز نسبت به پرداخت نشدن حقوق و مزایای خود طی چند ماه اخیر معترض بودند و عنوان کردند که وضعیت مرکز از نظر مالی خوب نیست و این موضوع بر روی رسیدگی به معلولان تحت پوشش نیز تاثیر داشته است. مسوولان سازمان بهزیستی مشکلات مدیریتی این مرکز را در خصوص حقوق کارمندان تایید کردند اما اذعان داشتند که تا کنون این مسائل رسیدگی و سرویس دهی مانند تغذیه بهداشت و... معلولان تاثیری نداشته است. البته وضعیت اقتصادی فعلی جامعه که اقشار متوسط و ضعیف جامعه را در گیر کرده است قطعا  روی ارایه خدمات به معلولان مراکزنگهداری مختلف همانند ورود آورد تاثیرگذار خواهد بود. حسین نحوی نژاد معاون توانبخشی سازمان بهزیستی در مورد مشکلی که در مرکز نگهدای معلولان ورد آورد رخ داده به مهر گفت: ممکن است بعد از واگذاری مراکز به بخش خصوصی میان کارفرما و کارکنان اختلافاتی رخ دهد اما ما به این موارد نیز ورود می‌کنیم و به مباحث و موضوعات رخ داده در مراکز مان حساس هستیم و نمی‌خواهیم حقی از فردی ضایع شود.

او با اشاره به اینکه دراین مرکز پرداخت حقوق کارکنان به تعویق افتاده است، افزود: قبل از اینکه این موارد درادارات کار و تامین اجتماعی مطرح شود ما آن را بررسی می‌کنیم. معاون توانبخشی سازمان بهزیستی تاکید کرد: با بررسی‌هایی که کارشناسان ما از مرکز ورود آورد انجام داده‌اند مشخص شد که از لحاظ نگهداری، تغذیه و ... معلولان مشکلی وجود ندارد و مشکل حقوق و دستمزد کارکنان بوده است.

او با اشاره به اینکه تعارفی با کسی نداریم، گفت: چنانچه در نگهداری معلولان مشکلی ایجاد شود و گزارشی به دست ما برسد تعارفی در این خصوص با کسی نداریم و به سرعت ورود و رسیدگی می‌کنیم. نحوی نژاد گفت: در مورد نحوه اداره کردن مرکز ورد آورد ابهاماتی مطرح است که پس از اقدامات کارشناسی شده و مشخص شده نتیجه حتما در راستای رفع این ابهامات اقدام می‌کنم و زمانیکه متوجه شویم مدیر مرکز از عهده اداره آن بر نمی‌آید اقدامات لازم را خصوص تغییرات مناسب انجام می‌دهیم. همچنین داریوش بیات نژاد مدیرکل بهزیستی استان تهران نیز در مورد نظارت بر فعالیت مراکز نگهداری غیردولتی نگهداری معلولان به خبرنگار مهر گفت: کارشناسان بازرسی و نظارت سازمان بهزیستی بصورت مداوم بر عملکرد و فعالیت مراکز غیر دولتی نگهداری معلولان، سالمندان و... نظارت می‌کنند و اگر زمانی شکایت و یا اعتراضی نسبت به یک مرکز شده باشد نظارت‌ها بیشتر می‌شود. او افزود: تا کنون سه مرحله تیم بازرسی از مرکز ورد آورد بازدید کرده‌اند و مشخص شد که یکسری اشکالاتی در تیم مدیریتی و پرسنل مرکز وجود دارد که مانیز در حال پیگیری این موضوع هستیم. مدیرکل بهزیستی استان تهران تاکید کرد: مدیر مراکز غیر دولتی نگهداری معلولان باید براساس دستورالعمل اقدام کند و در غیر این‌صورت با وی برخورد خواهد شد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران