شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 128879 | |

سخنگوی وزارت بهداشت درباره مباحث مطرح مبنی بر کمبود شیرخشک و همچنین جلسه با وزیر امور خارجه و استفاده از ظرفیت دیپلماسی سلامت برای گسترش روابط با کشورهای همسایه، توضیح داد.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره مباحث مطرح مبنی بر کمبود شیرخشک و همچنین جلسه با وزیر امور خارجه و استفاده از ظرفیت دیپلماسی سلامت برای گسترش روابط با کشورهای همسایه، توضیح داد.

ایرج حریرچی در بخشی دیگری از نشست خبری امروز، درباره کمبود شیرخشک در کشور نیز توضیح داد و گفت: با تغییر نرخ ارز، قاچاق معکوس نیز ایجاد می‌شود. قاچاق گاهی می‌تواند سازمان یافته با استفاده از تریلی و کامیون و ... صورت گیرد و گاهی نیز در حد فروش دو یا سه قوطی برای به دست آوردن سود بیشتر باشد. شیر خشک در صنایع مختلفی مصرف دارد، به همین دلیل حساس هستیم که شیرخشک وارداتی که با ارز دولتی وارد می‌شود، برای خود مصرف کننده توزیع شود.

وی ادامه داد: بخشی از بازار دارویی قاچاق که روبروی داروخانه‌ها شکل می‌گیرد، شامل افراد سودجو و فرصت طلب است و بخش دیگر نیز افرادی هستند که با نسخه داروی خود را دریافت می‌کنند و با هدف سود بیشتر آن را می‌فروشند. به همین دلیل است که تلاش می‌کنیم قاچاق داخلی و خارجی رخ ندهد. با توجه به مقایسه میزان مصرف شیر خشک با سال گذشته، شاهد بودیم که تغییر چندانی در عرضه آن ایجاد نشده است و قسمتی از این نگرانی‌ها مربوط به بعد روانی آن است.

  شیرخشک به میزان کافی در دسترس است

حریرچی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان تاکید بر اینکه رسانه‌ها از دشمن، بازی نخورند، ادامه داد: اینکه به صورت مداوم به مردم این سیگنال را بدهیم و بپرسیم که شیرخشک یا دارو کم است، باعث نگرانی مردم می‌شود. رسانه‌ هم به این نکته توجه کند، دشمن دروغ می‌گوید که دارو و تجهیزات مصرفی را تحریم نکرده است.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه شیر خشک و دارو به میزان مصرف مردم در دسترس است، ادامه داد: ممکن است برخی داروهای خاص از طریق دفترچه به صورت مستقیم به بیمار تحویل داده شود، اما این به معنی جیره‌بندی نیست، بلکه به منظور سهمیه‌بندی است تا مطمئن شویم که به دست مصرف کننده می‌رسد.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه صحبت‌هایش درباره دیپلماسی سلامت گفت: روز شنبه جلسه بسیار خوبی با آقای دکتر ظریف و معاونین وزارت خارجه در رابطه با دیپلماسی سلامت داشتیم. ما از دیپلماسی سلامت برای گسترش روابط با کشورهای همسایه می‌توانیم استفاده کنیم؛ چرا که این استفاده با توجه به پیشرفت‌ها دراین زمینه خیلی موثر است. همانطور که دکتر لاریجانی - رییس محترم مجلس در جلسه شنبه گفتند، حوزه بهداشت و درمانی کشور با توجه به اقداماتی که برای مردم انجام داده، در مقایسه با بخش‌های دیگر پیشرفته‌تر و در بسیاری موارد در رفع نیازهای مردم موفق‌تر بوده است. البته این به معنای آن نیست که ما شاخص‌های ایده آل داریم، بلکه ما باید هر روز برای ایده‌آل شدن تلاش کنیم.

وی افزود: از دیپلماسی سلامت برای مقابله با روش‌های کنونی ترامپ علیه ملت ایران نیز استفاده می‌کنیم. چرا که آنها تصمیم بر محدود کردن مبادلات مالی ما دارند. این موضوع در زمینه دارو نیز صدق می‌کند و ما باید تمام توجه خود را بر این موضوع داشته باشیم. یکی از کارهای بسیار خوب وزارت بهداشت که معاونت درمان اخیرا انجام داده، این است که هزینه‌های بیمارستانی را کنترل کنیم. اقداماتی که در جلسه شنبه جشنواره مدیریت موفق بیمارستانی ارایه شد، حاکی از این است که ما بسیاری از اقداماتی را داریم که می‌توانیم با هزینه کمتر و مناسب‌تر برای مردم انجام دهیم. برای مثال یکی از این کارها ارسال کارنامه به پزشکان و تجویز کنندگان است که اگر آنها آزمایشی را سه برابر از حد متوسط آزمایش انجام داده باشند یا دارویی که در اکثر جاها ارزان تجویز می‌شود را گرانتر تجویز کنند، به آنها تذکر داده می‌شود و این موضوع باعث تغییر رفتار آنها می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران