شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 128791 | |

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه اگر توافق وزارت کشور با معاونت جوانان در مورد تشکل‌های جوانان نهایی نمی‌شد،

قول وزارت‌ کشور برای صدور دو هفته‌ای شناسه «سمن»‌ها

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه اگر توافق وزارت کشور با معاونت جوانان در مورد تشکل‌های جوانان نهایی نمی‌شد، این موضوع تبدیل به یک بحران می‌شد، نسبت به صدور دو هفته‌ای اعتبارنامه این تشکل‌ها از سوی وزارت کشور ابراز امیدواری کرد. محمدمهدی تندگویان با اشاره به انعقاد تفاهم نامه با وزارت کشور برای صدور شناسه سازمان‌های مردم‌نهاد افزود: حدود ١۵ سال وزارت ورزش و جوانان و وزارت کشور در مورد صدور اعتبارنامه سازمان‌های مردم نهاد با یکدیگر درگیر بودند. از زمانیکه حوزه جوانان در سازمان جوانان قرار داشت، تفاهم‌نامه‌ای بین این دو وزارتخانه در مورد تشکل‌های حوزه جوانان وجود داشت که تا الان اجرایی نشده و در حوزه تشکل‌ها این امر درحال تبدیل شدن به یک بحران بود. او با بیان اینکه تشکل‌های جوانان طی جلسات مشترکی که با وزیر ‌داشتند تقریبا هر هفته این موضوع را به عنوان مطالبه مطرح می‌کردند، اظهار کرد: مشکل این بود که کل وزارت ورزش و جوانان هنوز ساختار اجرایی‌اش تصویب نشده است و هنوز مصوبه مجلس در مورد ساختار آن وجود ندارد. بنابراین هرکاری که الان در وزارت‌خانه انجام می‌دهیم، -چون هنوز قانونش موجود نیست- ممکن است وزارت کشور یا هر نهاد دیگری جلوی کار ما را بگیرند. معاون ساماندهی امور جوانان تصریح کرد: با همین ساختاری که مصوب نشده بود، تشکل‌ها شکل گرفته بودند، بحث فدراسیون‌ها هم به همین شکل است؛ ولی فدراسیون‌ها مشکل شان را با ثبت احوال حل کرده بودند و الان به عنوان یک موسسه غیر تجاری فعالیت‌ می‌کنند؛ یعنی حساب بانکی و شخصیت حقوقی دارند، اما تشکل‌های ما هیچ گونه شخصیت حقوقی ندارند و طی این سال‌ها تنها اعتبارنامه از وزارت ورزش و جوانان را گرفته بودند و اتفاقا مشکل این بود که وزارت کشور هیچ گونه پروانه فعالیت به آنها نداده بود و تقریباً قبول هم نداشت.  تندگویان با بیان اینک تفاهم نامه قبلی مربوط به سازمان ملی جوانان ‌بوده و وزارت کشور معتقد بود این تفاهم نامه دیگر وجاهت قانونی ندارد، توضیح داد: در ١٠ ماه گذشته خیلی پیگیری کردم تا این تفاهم نامه بالاخره به سرانجام برسد و مشکل به هر نحوی که هست بین وزارت کشور و وزارت ورزش و جوانان حل شود و این موضوع ساماندهی شود. از طرف دیگر الان با حدود ٢ هزار تشکل جوانان در سراسر کشور طرف هستیم که هر روز تعداد آنها افزایش پیدا می‌کند و نمی‌شود که یک دفعه اعلام کنیم همه منحل هستند.

مشکل بهزیستی برای تأمین وسایل توانبخشی معلولان

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی، گفت: با توجه به شرایط ایجاد شده برای تأمین وسایل توانبخشی و لوازم بهداشتی معلولان با مشکل مواجه هستیم، که البته مکاتباتی داشته ایم. حسین نحوی‌نژاد در نشست خبری در مورد تأمین تجهیزات مورد نیاز معلولان اظهار کرد: در سال جاری بحث تجهیزات و وسایل توانبخشی مورد نیاز معلولان را از لوازم بهداشتی جدا کردیم و ردیف خاص اعتباری را برای تأمین این وسایل به صورت جداگانه در نظر گرفته شد. او ادامه داد: تجهیزاتی که برای معلولان قطع نخاعی در نظر گرفته شده، سعی می‌کنیم به دور از هرگونه مشکلات، آن وسایل را تأمین کنیم. معاون توانبخشی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه بالا رفتن قیمت وسایل بهداشتی مورد نیاز معلولان، مشکلاتی را برای بهزیستی ایجاد کرده است، گفت: با توجه به اینکه معلولان جسمی ـ حرکتی و ذهنی نیاز به پوشک دارند، از طرفی بالا رفتن قیمت لوازم بهداشتی به خصوص پوشک، باعث شده برای تأمین آن دچار مشکل شویم؛ بطوری‌ که در حال حاضر عرضه‌کننده‌ای برای این محصولات وجود ندارد و بالا رفتن قیمت تمام شده، قدرت خرید ما را پایین می‌آورد. همچنین لوازمی که در بخش داخلی نیز تولید می‌شوند، گران شده و عرضه نمی‌شود. نحوی‌نژاد در خصوص تجهیزات کمک توانبخشی اظهار کرد: بخشی از تجهیزات مانند سمعک، صرفاً وارداتی است و به دلیل افزایش قیمت ارز، قیمت‌ها بالا رفته و همچنین بسیار کم شده است و بخشی که در داخل کشور تولید می‌شود مانند ویلچر که از نظر تولید آن خودکفا شده‌ایم، یکسری قطعات باید از خارج وارد شود که برای آنها نیز مشکلاتی داریم. به گفته او، تمامی این مسائل باعث شده که برای تأمین وسایل توانبخشی و بهداشتی معلولان با مشکل مواجه شویم، بطوری که تعداد پشت‌نوبتی‌های ما افزایش یافته است. معاون توانبخشی سازمان بهزیستی از برگزاری جلسات با تولیدکنندگان و واردکنندگان و وزارت بهداشت خبر داد و گفت: از این وزارتخانه درخواست کرده‌ایم که به لوازم مورد نیاز معلولان ارز دولتی اختصاص دهند و مورد حمایت قرار گیرند و نامه‌ای نیز به وزیر بهداشت برای لوازم بهداشتی مورد نیاز معلولان ارسال کرده‌ایم تا به بخش‌های مربوطه دستور دهند مشکل ما برای تأمین لوازم بهداشتی حل شود. نحوی‌نژاد از مکاتبه با وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد و خواستار ارایه تسهیلات برای تولیدکنندگان شد و عنوان کرد: انتظار می‌رود با چنین اقدامی هم مشکل این افراد برای تولید وسایل توانبخشی برطرف شود و هم بهزیستی و معلولان بتوانند از این وسایل، بدون مشکل برخوردار شوند. او گفت: از سازمان برنامه و بودجه نیز درخواست می‌کنیم که بخشی از اعتبارات را به صورت ارز دولتی به سازمان بهزیستی پرداخت کند تا ما بتوانیم برخی از مشکلات خود را برطرف کنیم. معاون توانبخشی سازمان بهزیستی تصریح کرد: برای بررسی و رفع مشکلات فعلی، با توجه به شرایطی که در جامعه به وجود آمده، از نظر کارشناسان بخش غیردولتی و تشکل‌ها استفاده می‌کنیم تا بتوانیم چاره‌ای بیندیشیم که مشکلات فعلی تبدیل به بحران نشود.نحوی‌نژاد ابراز امیدواری کرد که با تمهیدات انجام شده تا پایان سال بحران جدی به وجود نیاید و مشکلات تبدیل به چالش نشود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران