شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 128789 | |

امسال چندین بار جنگل‌های زاگرس دچار آتش‌سوزی‌های مهیب و بزرگ شد و در حالی که هنوز علت قطعی این آتش‌سوزی‌ها اعلام نشده، برخی گمانه‌زنی‌ها حکایت از این دارد

امسال چندین بار جنگل‌های زاگرس دچار آتش‌سوزی‌های مهیب و بزرگ شد و در حالی که هنوز علت قطعی این آتش‌سوزی‌ها اعلام نشده، برخی گمانه‌زنی‌ها حکایت از این دارد که ممکن است دلالان زغال پشت پرده این آتش‌سوزی‌ها باشند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: در آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس نیت اصلی تولید زغال است و باید مانع این سوداگری شد.

علی اکبری در مورد آتش سوزی‌های پی در پی جنگل‌های زاگرس گفت: این آتش سوزی‌ها دلایل متعددی دارد. یکی اینکه متاسفانه درختان بلوط حوزه زاگرس در سالیان اخیر دچار بیماری یا ویروسی شده‌اند که موجب خشک شدن آنها می‌شود. اما این بدان معنا نیست که عامل انسانی نقشی در تخریب این جنگل‌ها نداشته باشد بلکه عوامل انسانی دلیل اصلی از بین رفتن این جنگل‌ها است. نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه متاسفانه درصد بالایی از این آتش سوزی‌ها دلایل انسانی دارد، به خانه ملت گفت: به عبارتی انسان‌ها به جای اینکه از خشک شدن درختان جلوگیری کنند می‌توان گفت به نوعی از آن خوشحال می‌شوند و مثلاً در یک منطقه‌ای که چند درخت خشک شده است مابقی درختان را نیز تخریب می‌کنند تا زمین‌های بیشتری برای کشاورزی داشته باشند. او ادامه داد: متاسفانه این وضعیت وجود دارد و باید دستگاه‌های نظارتی چون سازمان‌های جنگل‌ها و محیط زیست نظارت بیشتری را بر این وضعیت داشته باشند. اما در نهایت برای مقابله با این تخریب‌های طبیعت ما باید از پتانسیل نهادهای مردمی استفاده کنیم چون با امکانات و نیروهای موجود این سازمان‌ها قادر به نظارت و مدیریت نیستند.

این نماینده مجلس دهم خاطرنشان کرد: در همه تخریب‌های محیط زیستی عامل انسانی نقشه مهمی را دارد چه در بحث حقابه‌ها و خشکسالی و چه آتش سوزی جنگل‌ها در آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس نیز نیت اصلی تولید زغال است و باید در مانع این سوداگری شد. نایب رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: در این مدت در رابطه با حفاظت از محیط زیست در کمیسیون کشاورزی و دیگر کمیسیون‌ها چند لایحه مطرح و در مجلس مصوب شده است. لایحه حفاظت از محیط بانان و جنگل بانان، لایحه هوای پاک، لایحه حفاظت از خاک و لایحه حفاظت از تالاب‌ها از دستور کار مجلس گذشته است که ما اگر بتوانیم این قوانین را اجرایی کنیم شاید بخشی از مشکلات را حل کنیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران