شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 128455 | |

زنان معتاد و بی‌خانمان، آسیب‌پذیرتر از مردان معتاد هستند و آنگونه که نماینده مردم تهران در مجلس گفته، فرآیند کارتن‌خواب شدن زنان معتاد،

زنان معتاد و بی‌خانمان، آسیب‌پذیرتر از مردان معتاد هستند و آنگونه که نماینده مردم تهران در مجلس گفته، فرآیند کارتن‌خواب شدن زنان معتاد، رو به کاهش است. نایب رییس فراکسیون پیشگیری از جرایم و آسیب‌های اجتماعی مجلس گفت: از سازمان برنامه‌وبودجه به صورت کتبی درخواست کردیم تا طی گزارشی به ما اعلام کند که بودجه ۳۰۰ میلیارد تومانی ساماندهی آسیب‌های اجتماعی در چه مسیری هزینه شده است.

طیبه سیاوشی شاه عنایتی در رابطه با افزایش آسیب‌های اجتماعی در زنان به ویژه اعتیاد و کارتن خوابی، گفت: در سال‌های اخیر به موضوع زنانه شدن فقر و اعتیاد تاکید بسیاری می‌شود، اما این افزایش به نسبت رشد جمعیت کشور است، ما نباید در رابطه با آسیب‌های اجتماعی به صورت جنسیتی صحبت کنیم، چرا که احتمال اعتیاد در میان زنان و مردان وجود دارد. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی با انتقاد از هزینه کرد بودجه 300 میلیارد تومانی، افزود: برای رسیدگی و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی بودجه 300 میلیارد تومانی به برخی از سازمان‌ها و نهادها داده شده است، که هیچ تاثیری در سازماندهی و بهبود وضعیت معتادان و کارتن‌خواب‌ها نداشته است.

سیاوشی با اشاره به اینکه حد فاصل زمانی شروع اعتیاد تا رسیدن به کارتن خوابی در میان زنان بسیار کاهش پیدا کرده است، به خانه ملت گفت: در گذشته به دلایل مختلف از جمله مسائل اخلاقی و اعتقادات سنتی کمتر شاهد این پدیده‌ها بودیم، اما امروزه سرعت شروع اعتیاد و رسیدن به کارتن خوابی بسیار افزایش پیدا کرده است، در بسیاری از مواقع این افراد با فرزند خود، در کنار خیابان‌ها می‌خوابند بدون توجه به اینکه چه قضاوتی در مورد فرزندش صورت می‌گیرد. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در گذشته حساسیت خانواده‌ها و جامعه نسبت به کارتن خوابی و اعتیاد زنان بیشتر بوده است، برای اینکه زنان و مردان کارتن‌خواب و معتاد را از این چرخه ناگوار نجات بدهیم کار بسیار سختی در پیش رو داریم، این مشکل با وجود کمپ‌های ترک اعتیاد حل نمی‌شود و مساعدت بیشتری را در این حوزه می‌طلبد.

 نقش پررنگ سازمان‌های مردم نهاد

او با اشاره به نقش سازمان‌های مردم نهاد و NGO‌ها در کاهش آسیب‌های اجتماعی، اظهار کرد: سازمان‌های مردم نهاد، در کاهش آسیب‌های اجتماعی حضور پررنگی داشته‌اند، خوشبختانه سازمان بهزیستی نیز NGO‌ها را به عنوان شرکای اجتماعی پذیرفته است، چرا که قبلاً این نهاد‌های مردمی دیده نمی‌شدند. نایب رییس فراکسیون پیشگیری از جرایم و آسیب‌های اجتماعی، در پایان خاطرنشان کرد: از سازمان برنامه و  بودجه از طرف فراکسیون پیشگیری از جرایم و آسیب‌های اجتماعی به صورت کتبی درخواست کردیم تا طی گزارشی به ما اعلام کند، این بودجه 300 میلیارد تومانی به چه ارگان، نهاد و سازمانی داده شده است و به چه صورتی آن را هزینه کردند. چرا که نهاد‌های متولی عملکرد مناسبی نداشته‌اند، لازم است نظارت بیشتر و دقیق‌تری صورت بگیرد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران