شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 128112 | |

در شرایطی که پاسگاه محیط‌بانی یکی از مهم‌ترین ابزار کار محیط‌بانان است، خبری مبنی بر «خروج اجباری» تعدادی از محیط‌بانان منطقه شمیرانات از پاسگاه محل استقرارشان و اسکان رییس اداره محیط زیست شمیرانات در این مکان منتشر شد.

در شرایطی که پاسگاه محیط‌بانی یکی از مهم‌ترین ابزار کار محیط‌بانان است، خبری مبنی بر «خروج اجباری» تعدادی از محیط‌بانان منطقه شمیرانات از پاسگاه محل استقرارشان و اسکان رییس اداره محیط زیست شمیرانات در این مکان منتشر شد. هر چند که به گفته معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست این مکان پاسگاه نبوده بلکه مهمانسراست که مدتی در اختیار محیط‌بانان قرار گرفته بود و بر اساس تشخیص مدیر کل محیط زیست استان تهران، جابه‌جایی نیروهای محیط‌بان صورت گرفته است.

توزیع مناسب پاسگاه محیط‌بانی در مناطق تحت مدیریت محیط زیست، امکان تسلط محیط‌بانان را بر منطقه فراهم می‌کند تا حراست و حفاظت از محیط زیست به مناسبت‌ترین شکل ممکن صورت گیرد. آنچه حضور محیط‌بانان را در مناطق چهارگانه محیط زیست ضروری می‌کند؛ نقش بازدارندگی آنها در میزان تخلفات است.

برای همین است که کمبود پاسگاه محیط‌بانی یکی از مهم‌ترین چالش‌های یگان حفاظت محیط زیست کشور است، به حدی که بنا به آخرین اظهارنظرهای جمشید محبت‌خانی - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست - تعداد پاسگاه‌های محیط‌بانی در کشور ما، حدود یک ششم استاندارد جهانی است. در چنین شرایطی شنیدن خبر «خروج اجباری» محیط‌بانان پاسگاه زردبند منطقه شمیرانات منتشر شد و این مکان از حضور محیط‌بانان خالی و به رییس محیط زیست همان منطقه سپرده شد. این موضوع را تعدادی از محیط‌بانان منطقه که به دلیل این تصمیم تحت فشارکاری قرار گرفته بودند، به ایسنا گزارش دادند.

در پاسخ به چرایی واگذاری یک پاسگاه محیط‌بانی به رییس اداره منطقه، حمید ظهرابی، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، به ایسنا می‌گوید: در کنار اداره محیط زیست شهرستان شمیرانات یک مهمانسرا وجود دارد که مدتی در اختیار محیط‌بانان قرار گرفته بود و آنها از این ساختمان استفاده می‌کردند اما در شرایط کنونی با حضور رییس اداره شهرستان شمیرانات در این مهمانسرا، محیط‌بانان به پاسگاه گلندوئک در نزدیکی همان منطقه منتقل شدند البته جابه‌جایی نیروهای محیط‌بان در هر استانی در چارچوب اختیارات مدیرکل حفاظت محیط زیست همان استان است.

او همچنین به این موضوع که محیط‌بانان در یک کانکس حضور دارند نه در پاسگاه گلندوئک، پاسخ مثبت داده و اظهار می‌کند: این کانکس گذاشته شد اما ظاهرا مورد استفاده قرار نگرفت و محیط‌بانان در پاسگاه گلندوئک مستقر شدند و در حال حاضر یک پاسگاه محیط‌بانی جدید در فاصله چند کیلومتری در حال ساخت است که مدیرکل محیط زیست استان تهران قول داده است که در اسرع وقت این ساختمان را تکمیل کند و در اختیار محیط‌بانان قرار دهد.

البته با وجود این توضیح همچنان یک ابهام بزرگ وجود دارد. آیا نباید قبل از جابه‌جایی محیط‌بانان به کانکس یا پاسگاه گلندوئک از پاسگاه زردبند (همان مهمانسرای اداره شمیرانات)، یک پاسگاه جدید ساخته می‌شد تا این منطقه در هیچ ساعتی از حضور محیط‌بانان خالی نشود؟ و مهم‌تر اینکه آیا کانکس محل مناسبی برای استقرا و استراحت محیط‌بانان است، آن هم در این فصل از سال که اوج گرماست؟ معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا استقرار محیط‌بانان پاسگاه زردبند در پاسگاه گلندوئک، حفاظت منطقه را تهدید نمی‌کند، با اشاره به مسافت کم بین پاسگاه گلندوئک و پاسگاه زرد بند می‌گوید: فاصله پاسگاه گلندوئک و این مهمانسرا که قبلا محیط‌بانان در آن استقرار داشتند؛ کمتر از پنج کیلومتر است و واقعیت آن است که در هیچ یک از مناطق حفاظت‌شده در کشور سابقه ندارد که دو پاسگاه محیط‌بانی تا این حد به یکدیگر نزدیک باشند. ظهرابی ادامه می‌دهد: شرایط منطقه شمیرانات به دلیل احتمال ساخت و سازهای غیرمجاز، تخریب‌ها و زمین‌خواری‌ها بسیار خاص و ویژه است اما چون فاصله کمی بین پاسگاه زردبند و پاسگاه گلندوئک وجود دارد، این جابه‌جا کردن‌ها خیلی مهم نیست ضمن اینکه یک پاسگاه جدید در حال

ساخت است.

او در مورد قانونی بودن استقرار رییس منطقه شمیرانات در این مهمانسرا (پاسگاه زردبند سابق) اظهار می‌کند: اتخاذ چنین تصمیمی به تشخیص مدیریت استان بستگی دارد و می‌تواند به رییس منطقه مجوز استفاده از ساختمان مهمانسرا را بدهد. به خصوص که محل کار این مسوول، در همان جا باشد، خانه مسکونی در اختیار نداشته همچنین غیربومی باشد.

من فکر نمی‌کنم ایراد قانونی داشته باشد و این موضوع جزو اختیارات مدیر استان است.

همچنین کیومرث کلانتری مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران درباره پاسگاه محیط‌بانی زردبند شمیرانات توضیحاتی ارایه می‌دهد و در گفت‌وگو با ایسنا، تاکید می‌کند که پاسگاه زردبند اصلا پاسگاه نبوده بلکه مهمانسرایی است که در اختیار رییس اداره محیط زیست منطقه شمیرانات قرار گرفته است و محیط‌بانان نیز به پاسگاه محیط بانی دیگری منتقل شده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران