شماره امروز: ۵۴۷

تورم و مشکلات ارزی با بودجه وزارت بهداشت چه می‌کند؟

| کدخبر: 128111 | |

تا یکی دو ماه آینده، بودجه 98 در دولت و سپس مجلس مطرح می‌شود و حاشیه بودجه وزارتخانه‌ها و ارگان‌های مختلف، بار دیگر به مهم‌ترین موضوع رسانه‌ها تبدیل می‌شود. اما بودجه وزارت بهداشت و وضعیت نظام درمان، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

تا یکی دو ماه آینده، بودجه 98 در دولت و سپس مجلس مطرح می‌شود و حاشیه بودجه وزارتخانه‌ها و ارگان‌های مختلف، بار دیگر به مهم‌ترین موضوع رسانه‌ها تبدیل می‌شود. اما بودجه وزارت بهداشت و وضعیت نظام درمان، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

بودجه سال 98 کشور در حالی بررسی خواهد شد که به گفته وزیر بهداشت، «شرایط کشور در ماه‌های آینده متفاوت می‌شود و همه باید کمک کنیم تا به مردم آسیبی وارد نشود». پیش بینی شرایط متفاوت کشور در ماه‌های آینده، وضعیت بهداشت و درمان در سال بعد را هم در هاله‌ای از ابهام قرار می‌دهد.

این در حالی است که وزیر بهداشت می‌گوید ما برای سال 98 انتظار افزایش بودجه نداریم. بودجه سال 97 این وزارتخانه با رشد هشت درصدی نسبت به سال قبل، 22 هزار میلیارد تومان تصویب شده بود اما در این بودجه، پیش‌بینی بودجه برای اجرای طرح پزشک خانواده که زیربنای اجرای طرح تحول سلامت بود، دیده نشده است.

حالا باید دید با توجه به وضعیت ارز و تورم، دولت می‌تواند بودجه‌ای برای بهبود وضعیت نظام سلامت و اجرای طرح‌های زیربنایی مثل پزشک خانواده و نسخه الکترونیک اختصاص بدهد یا نه. این در حالی‌است که در چند ماه گذشته، وزارت بهداشت به سمت کاهش بسته‌های حمایتی طرح تحول حرکت کرده چراکه اجرای بدون برنامه طرح تحول سلامت، سازمان‌های بیمه‌گر را به دلیل طلب‌های چندین ماهه از مراکز درمانی در آستانه ورشکستگی قرار داده است.

وزیر بهداشت به مشکلات پرستاران در بودجه 97 هم اشاره کرده و گفته است: مجلس و دولت در تصویب بودجه ۹۸ باید به حل مشکلات حوزه پرستاری کمک کنند؛ چراکه کمبودهای حوزه پرستاری، ظلم به همکاران پرستاری و به نوعی ظلم به مردم است. حسن قاضی‌زاده هاشمی در نشست سراسری شوراهای هماهنگی پرستاری کشور با اعلام این مطلب، اظهار کرد: متاسفانه به پرستاران اضافه کاری تحمیل می‌شود و یک نفر باید وظایف چندین نفر را انجام دهد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه از نظر تعداد نیروی مورد نیاز پرستاری در کشور، با مشکلات جدی روبرو هستیم، افزود: سازمان‌های امور استخدامی و برنامه و بودجه باید در این زمینه شنونده مشکلات باشند و طرحی برای حل مشکلات کمبود نیروی انسانی پرستاری در کشور داشته باشند. از طرفی به دنبال ارتقای رضایتمندی مردم از خدمات حوزه سلامت هستیم که بدون توسعه خدمات و مراکز و افزایش دسترسی مردم، این مهم میسر نمی‌شود و برای ارتقای رضایتمندی مردم، باید خدمات ارایه داد که نیاز به تامین اعتبارات دارد. هاشمی تاکید کرد: بودجه کشور نسبتا محدود است، اما شرط عقل است که در اعتبارات، اولویت‌بندی داشته باشیم. در کشور، اعتبارات و هزینه‌ها زیاد است، اما باید در جای خود هزینه شود.

   نظام ناعادلانه پرداخت خودگردان

وزیر بهداشت نظام پرداخت خودگردان در حوزه سلامت که از ۳۰ سال گذشته وجود داشته را ناعادلانه دانست و گفت: دولت و مجلس می‌توانند برای اصلاح این نظام کمک کنند و البته همه باید در برابر قانون، تسلیم باشند. بدون توجه به کمبودهای نیروی انسانی در حوزه سلامت، نمی‌توان به توسعه خدمات، افزایش دسترسی به خدمات و ارتقای رضایتمندی مردم از این حوزه

فکر کرد.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: برای بودجه سال آینده با وجود مشکلات اعتباری و تورم، درخواستی برای افزایش میزان اعتبارات وزارت بهداشت نداریم، اما انتظار داریم مجلس و دولت برای حل مشکلات حوزه پرستاری در بودجه سال آینده، تدابیری بیندیشند. هاشمی افزود: نباید اجازه دهیم که شرایط قبل از اجرای طرح تحول سلامت، دوباره تکرار شود و رییس دانشگاه یا بیمارستان، مردم را برای انجام آزمایش‌های گران قیمت و تصویر‌برداری به خارج از بیمارستان‌ها ارجاع دهد. وزیر بهداشت اضافه کرد: ارجاع بیماران برای تهیه وسایل و ملزومات پزشکی و انجام آزمایش به بیرون از بیمارستان‌ها، موجب ایجاد فساد در داخل و بیرون از بیمارستان‌ها می‌شود و اگر رییس دانشگاه یا بیمارستانی مردم را برای تهیه ملزومات پزشکی به بیرون از بیمارستان‌ها می‌فرستد، باید برود. هاشمی با اشاره به اهمیت احترام به مردم، گفت: باید بپذیریم که مردم و به ویژه فقرا، خیلی تحت فشار هستند و فاصله طبقاتی در کشور وجود دارد.

 البته مردم تقصیر و گناهی ندارند و بیماران به خاطر گرفتاری ناخواسته‌ای که دارند به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند و رفتار کادر بهداشتی و درمانی با مردم، می‌تواند رفتارساز و اثرگذار باشد. بنابراین در ماه‌های آینده کمک و توجه به مردم باید ویژه‌تر باشد. وزیر بهداشت یادآور شد: به روسای بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها بارها تاکید داشته‌ام که بهترین پیشنهادات پرستاران برای صرفه جویی در اعتبارات مورد تشویق واقع شود. هزینه‌های نظام سلامت باید بدون کاستن از خدمت کنترل شود. به عنوان نمونه باید اقدامات درمانی و تجویز داروهایی که مورد نیاز نیستند را کنترل کنیم.

   روزهای سخت در ماه‌های پیش رو

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در حال حاضر عمده وقت ما در وزارت بهداشت صرف تمهیدات برای مقابله با تحریم، پیشگیری از قاچاق دارو و همچنین پیشگیری از کمبود دارویی در کشور می‌شود و وظایف وزارت بهداشت در تامین دارو و تجهیزات پزشکی قابل مقایسه با وزارتخانه‌های دیگر نیست. به عنوان نمونه ۹۰۰۰ قلم دارو، مواد اولیه و جانبی، ۲۸۰ هزار قلم تجهیزات پزشکی در کشور وجود دارد که از این بین ۲۲ هزار قلم تجهیزات و ملزومات پزشکی قیمت‌گذاری شده است.

وزیر بهداشت از مدیریت منابع و پیشگیری از کمبود در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، به عنوان وظایف مهم وزارت بهداشت یاد کرد و افزود: نباید اجازه دهیم که کمبود دارویی و تجهیزات پزشکی در کشور ایجاد شود. البته نقدینگی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ما است و برخی شرکت‌های تامین کننده دارو و تجهیزات پزشکی حدود ۲۰ ماه است که مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند که تمهیدات لازم برای تامین نقدینگی اندیشیده شده است. هاشمی افزود: شرایط کشور در ماه‌های آینده متفاوت می‌شود و همه باید کمک کنیم تا به مردم آسیبی وارد نشود و تلاش کنیم کاری که به ما سپرده شده را به بهترین نحو و در حد توان انجام دهیم و در انجام وظایف کوتاهی نکنیم. وزیر بهداشت در پایان یادآور شد: اطمینان دارم که مسیر سخت پیش رو را با موفقیت پشت سر می‌گذاریم و مهم است که در این مسیر، هزینه‌ای که پرداخت می‌کنیم به حداقل برسد و اگر همه با هم اتحاد و همدلی داشته باشیم و توقعات را به صورت منطقی مطرح کنیم، آسیب کمتری به کشور وارد خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران