شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 127940 | |

به دنبال انتشار خبر ساخت یک دریاچه مصنوعی در آذربایجان شرقی و تعرض به حق‌آبه دریاچه ارومیه، مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه ساخت و آبگیری دریاچه مصنوعی را تخلف محرز از مصوبات هیات وزیران برای احیای دریاچه ارومیه دانست

به دنبال انتشار خبر ساخت یک دریاچه مصنوعی در آذربایجان شرقی و تعرض به حق‌آبه دریاچه ارومیه، مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه ساخت و آبگیری دریاچه مصنوعی را تخلف محرز از مصوبات هیات وزیران برای احیای دریاچه ارومیه دانست و از اعزام بازرس از سازمان حفاظت محیط زیست به این استان خبر داد.

چند روزی است که ساخت و آبگیری یک دریاچه مصنوعی در استان آذربایجان شرقی خبر ساز شده و نگرانی‌ها در مورد تاثیر این دریاچه بر کاهش حق‌آبه دریاچه ارومیه افزایش یافته است. مسعود تجریشی، مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه و معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، با اشاره به اینکه دریاچه مصنوعی آذربایجان شرقی ساخته و ۵۰۰ هزار مترمکعب آب از رودخانه آجی‌چای وارد این دریاچه شده است، تاکید کرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه هیچ موافقتی با ساخت این دریاچه مصنوعی نکرده است و آبگیری آن با مصوبات هیات وزیران برای احیای دریاچه ارومیه مغایرت دارد.

   با متخلفان ساخت دریاچه مصنوعی برخورد می‌شود

او ادامه داد: ستاد احیای دریاچه ارومیه و سازمان حفاظت محیط زیست به‌شدت پیگر این موضوع هستند و حتی یک بازرس از سوی این سازمان به منظور جمع‌آوری اطلاعات و مشخص شدن جزییات موضوع به منطقه فرستاده شده است بنابراین هر فردی که از ساخت دریاچه مصنوعی و آبگیری آن خبر داشته و در اطلاع‌رسانی به ستاد قصور کرده باشد، حتما باید پاسخگو باشد و با متخلفان این حوزه برخورد خواهد شد. این کار مورد تاکید عیسی کلانتری - رییس سازمان حفاظت محیط زیست - است همچنین رییس سازمان با استاندار آذربایجان شرقی در مورد دریاچه مصنوعی صحبت کرده و قرار شده است که حتما آب باید به سمت دریاچه ارومیه رها شود. مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در پاسخ به پرسشی مبنی بر تاثیرگذاری دریاچه مصنوعی آذربایجان شرقی بر حق‌آبه دریاچه ارومیه به ایسنا گفت: از آنجا که حق‌آبه دریاچه ارومیه هنوز بطور کامل تامین نشده است قطعا نمی‌توانیم سهم آب دریاچه را به سایر بخش‌ها اختصاص دهیم. از وزارت نیرو تعجب می‌کنم چون طبق مصوبه هیات وزیران حق‌آبه دریاچه ارومیه باید حتما تامین شود درحالی‌که تاکنون هنوز سهم آبی دریاچه بطور کامل داده نشده است بنابراین وزارت نیرو به عنوان مسوول آب کشور باید از ساخت و آبگیری این دریاچه مصنوعی اطلاع داشته باشد چون بی‌اطلاعی هم قصور محسوب می‌شود.

تجریشی در پاسخ به پرسشی در مورد چرایی بی‌اطلاعی ستاد احیای دریاچه ارومیه از آبگیری دریاچه مصنوعی آذربایجان شرقی با بیان اینکه هیچ گزارشی از دفتر ستاد احیای دریاچه ارومیه در تبریز در مورد ساخت دریاچه مصنوعی دریافت نکرده بودیم، گفت: ستاد احیا از فروردین‌ماه پیگر این موضوع بود و دفتر ستاد احیا در آذربایجان شرقی به ما اعلام کرده بود که ساخت این دریاچه مصنوعی از دستور کار خارج شده است و قراری برای ساخت آن وجود ندارد. هیچ گزارشی هم از دفتر ستاد مبنی بر ساخت و آبگیری این دریاچه به دست ما نرسیده است. مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به مسوولیت دانشگاه تبریز در پایش امور مربوط به دریاچه ارومیه تصریح کرد: دانشگاه تبریز طبق قراردادی که با ستاد احیای دریاچه ارومیه دارد، مسوول پایش موضوع دریاچه ارومیه در منطقه است و به نوعی نماینده ستاد احیا در منطقه به حساب می‌آید. به گفته مسوولان دانشگاه تبریز، آنان متوجه آبگیری دریاچه مصنوعی آذربایجان شرقی نشده‌اند درحالی‌که باید نسبت به این موضوع حساس می‌شدند.

او تاکید کرد: اداره کل محیط زیست استان آذربایجان شرقی نسبت به این موضوع مسوولیت دارد چون این آب وارد دریاچه ارومیه می‌شده و هر نوع تغییر کاربری از ساخت استخر توسط کشاورز گرفته تا ساخت دریاچه مصنوعی در این منطقه ممنوع است و با مصوبات هیات وزیران در مورد احیای دریاچه ارومیه مغایرت دارد.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در پاسخ به این موضوع که به گفته شهردار تبریز، ساخت دریاچه مصنوعی با موافقت ستاد احیای دریاچه ارومیه بوده است، تصریح کرد: همه می‌دانیم که مسوول آب کشور، وزارت نیرو است و ستاد احیای دریاچه ارومیه طبق قانون به هیچ‌وجه امکان تخصیص آب را ندارد. به عبارت ساده‌تر ستاد احیا در جایگاهی نیست که بتواند تقسیم آب را انجام دهد بلکه ستاد تنها مصوبات هیات وزیران را در ارتباط با احیای دریاچه ارومیه پیگیری می‌کند.

تجریشی ادامه داد: اگر در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اقدامی مخالف مصوبات هیات وزیران انجام شود، ستاد احیای دریاچه ارومیه موظف است به آن موضوع وارد شود و اعتراض کند. برای مثال در صورتی که توسعه کشاورزی در این منطقه انجام شود، ستاد به وزارت جهاد کشاورزی اعتراض می‌کند یا اگر حق‌آبه دریاچه بطور کامل داده نشود، ستاد به وزارت نیرو اعتراض می‌کند اما واضح است که ستاد نمی‌تواند در مورد نحوه تقسیم آب در منطقه اظهارنظر کند یا آب تخصیص بدهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران