شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 127692 | |

وزیر بهداشت می‌گوید با وجود تحریم‌ها مشکلی در تامین دارو نداریم. به گفته حسن قاضی‌زاده هاشمی بخشی از داروهای وارداتی از طریق تولیدات داخلی تامین می‌شود

وزیر بهداشت می‌گوید با وجود تحریم‌ها مشکلی در تامین دارو نداریم. به گفته حسن قاضی‌زاده هاشمی بخشی از داروهای وارداتی از طریق تولیدات داخلی تامین می‌شود و بخشی نیز از طریق شرکت‌های اروپایی وارد خواهد شد. البته کیفیت محصولات داخلی به‌ویژه برای بیماران خاص، چالش جدی وزارت بهداشت است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو نیز با اشاره به تحریم‌های پیش رو گفت: طبق سیاست‌های این سازمان، برای جلوگیری از بروز مشکل در تامین دارو به دلیل تحریم‌های آینده، بخش عمده‌ای از واردات دارو تا پایان مهرماه انجام می‌شود.

کیانوش جهانپور درباره علت واردات برخی داروها با حجم بالا در چهار ماهه اول سال توضیح داد و گفت: مجوز واردات دارو یا مواد اولیه دارویی بر اساس روند مصرف سال‌های گذشته صادر می‌شود. بارها اعلام کرده‌ایم که از نظر روند واردات دارو تقریبا مشکلی از ابتدای سال نداشته‌ایم. آنچه مورد تاکید سازمان قرار دارد، این است که شاید امسال نیاز داشته باشیم بر خلاف سال‌های گذشته به جای اینکه بار واردات دارو و مواد اولیه در تمام ماه‌های سال توزیع شود، تا پایان مهرماه بتوانیم بخش عمده‌ای از این واردات را از طریق بخش خصوصی انجام دهیم و آنها را ذخیره کنیم. او با بیان اینکه در روند عادی واردات دارو و مواد اولیه مشکلی نداشتیم، ادامه داد: الان به صورت فوری نیازمند تسریع و تسهیل در این موضوع هستیم تا طی هفته‌های آتی بتوانیم این کار را انجام دهیم. این برنامه نیازمند همکاری جدی و شبانه‌روزی تمامی دستگاه‌های مسوول با وزارت بهداشت است. اگر جز این باشد قطعا با تشدید تحریم‌ها، در برخی موارد ممکن است با مشکل روبرو شویم.

   تسهیلات واردات دارو فراهم شود

سخنگوی سازمان غذا و دارو همچنین اضافه کرد: بارها اعلام کرده‌ایم که مجموعه نظام دارویی کشور این آمادگی را دارند؛ به شرط اینکه این شرایط تسهیل شود و امکانات موجود در اختیار آنها قرار گیرد، نقدینگی ریالی تامین شود و بخش زیادی از مطالبات حوزه دارو تسویه شود. همچنین تسهیلات فرایند واردات با توجه به مصوبات کمیسیون ویژه اقتصادی دولت به شکل حداکثری عملیاتی شود تا بخش خصوصی و غیر دولتی بتواند به صورت فوری واردات خود را تا پایان مهرماه در حوزه دارو و مواد اولیه انجام دهد. جهانپور در ادامه در پاسخ به چرایی واردات ۴۹ میلیون دلاری داروهای IVIG، آلبومین و فاکتور هشت در چهارماهه اول امسال، به ایسنا گفت: این میزات واردات در راستای سیاست‌گذاری سازمان است. مجوزها بر اساس روند مصرف گذشته و برآورد نیاز کشور صادر می‌شود. قبلا نیز اعلام کرده بودیم که تقریبا در بسیاری از اقلام دارویی کمبودی نداریم. با توجه به این میزان واردات نباید روند کمبود جاری داشته باشیم. اگرچه باید ظرف چندماه پیش رو، ذخیره‌ای یک تا یک‌ونیم ساله برای خود ایجاد کنیم.

   چرا برخی اقلام دارویی کمیاب می‌شوند؟

جهانپور دلیل کمیاب شدن برخی اقلام دارویی را جنگ روانی اعلام کرد و گفت: این موضوع فعالان اقتصادی و مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. افزون بر آن گاهی سیاست‌های توزیع، «توزیع ناگهانی» انتخاب نمی‌شود. وقتی رفتار اقتصادی تحت تاثیر جنگ روانی قرار می‌گیرد، ما به عنوان تنظیم کننده نباید در این زمین بازی کنیم؛ به همین دلیل باید در توزیع و سیاست‌گذاری‌ها محدودیت‌های خاصی اعمال شود و آزادسازی و توزیع به صورت تدریجی اتفاق افتد تا بازار با شوک در آینده روبرو نشود. سخنگوی سازمان غذا و دارو افزود: ممکن است موجودی بعضی از داروها به کمتر از سه ماه رسیده باشد؛ به همین دلیل توزیع آن قطره چکانی انجام می‌شود. بعضی از داروها نیز ممکن است کاربرد خاصی داشته باشند؛ با توجه به این موضوع باید توزیع آنها محدود شود و آن را با ارز دولتی و ترجیحی وارد کنیم. اگر این دارو به صورت ناگهانی در شبکه توزیع شود، این امکان وجود دارد که از آن طرف مرزها به عنوان دارویی ارزان سر درآورد و شیب قاچاق از ایران به سمت خارج از کشور برود؛ اتفاقی که قطعا پذیرفته نیست.

   توزیع ناگهانی دارو

احتمال قاچاق را   افزایش می‌هد

وی درباره راهکار جلوگیری از قاچاق داروهایی که با ارز دولتی وارد شده‌اند، توضیح داد و گفت: همزمان که باید واردات و ذخیره سازی دارو را تسریع کنیم، همزمان ‌باید مراقب باشیم توزیع این دارو که با ارز دولتی وارد شده و به نوعی ارزان‌تر از کشورهای مجاور تمام می‌شود، دسترسی آسان را برای افراد سودجو ایجاد نکند؛ چون در این صورت این دارو را بعدا باید در مرزها و کشورهای مجاور پیدا کنید. همزمان با واردات مجبور هستیم در سیاست‌های توزیع تا جایی که امکان دارد اجازه ندهیم این دارو مجددا از ایران به کشورهای دیگر قاچاق شود. جهانپور ادامه داد: گاهی موجودی دارویی در کشور به کمتر از سه ماه می‌رسد؛ بنابر این دارو را به فاز کمبود می‌بریم و فقط داروخانه‌های منتخب را برای توزیع آن تعیین می‌کنیم. همچنین ممکن است موجودی یک نوع دارو به کمتر از دو ماه برسد؛ در این صورت داروخانه‌های ویژه‌ای را به آن اختصاص می‌دهیم و باز هم محدود می‌کنیم. گاهی واردات دارو انجام شده و دپوی مورد نیاز وجود دارد، اما دارو از جنس اقلام دارویی خاصی است یا کاربرد بیمارستانی دارد یا قیمت تمام شده آن پایین‌تر از کشورهای همجوار است. اگر این دارو به سهولت توزیع شود و در دسترس هر فردی قرار گیرد، قطعا با پدیده‌ای به نام قاچاق مجدد دارو از ایران به خارج از کشور روبرو می‌شویم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران