شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 127540 | |

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعاتی جمعیت سازمان ثبت احوال گفت: سازمان ملل متحد، برای تطابق آماری در مناطق، بدون تعارض با تعاریف دیگر کشورهای عضو، جوانان را افراد بین ۱۵ تا ۲۴ سال تعریف می‌کند

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعاتی جمعیت سازمان ثبت احوال گفت: سازمان ملل متحد، برای تطابق آماری در مناطق، بدون تعارض با تعاریف دیگر کشورهای عضو، جوانان را افراد بین ۱۵ تا ۲۴ سال تعریف می‌کند و در ایران نیز، این دوره ۱۵ تا ۲۹ سال تعریف شده است.

محمد باقر عباسی با بیان اینکه در ۱۷ دسامبر ۱۹۹۹، مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ۱۲ آگوست (۲۱ مرداد ماه) را به عنوان روز جهانی جوانان اعلام کرد، اظهار کرد: روز جهانی جوانان با اندیشه‌ «ساختن یک دنیای بهتر؛ به همراه جوانان» ایجاد شده است. به این بهانه، سازمان ملل از تمام کشورهای دنیا می‌خواهد تا عملاً در راستای توسعه امکانات و منابع به کمک جوانان و برای جوانان تلاش نمایند.

او ادامه داد: سازمان ملل می‌گوید جوانان امروز با شرایط سخت استخدام، امنیت پایین شغلی و کنار گذاشته شدن از تصمیم‌گیری‌های مهم و حتی شراکت در امور، دچار ضعف در باورها و ضعف در اعتماد به نفس خودشان شده‌اند. بنابراین دولت‌ها، نهادهای خصوصی، دانشگاه‌ها و افراد خیرخواه، می‌توانند با فراهم آوردن شرایط کار و دادن فرصت به جوانان، اعمال نفوذ در موسسات و … به این قشر مهم و مالک آینده کشور کمک کنند. همچنین با توجه به نقش کلیدی این گروه از افراد در آینده یک کشور، آشنایی با ویژگی‌های جمعیت شناسی این گروه خالی از لطف نیست.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعاتی جمعیت سازمان ثبت احوال افزود: دوره جوانی به عنوان دوره گذار از وابستگی دوران کودکی به استقلال دوران بزرگسالی نامیده می‌شود. ساده‌ترین راه برای تعریف این گروه، سن است.سازمان ملل متحد، برای تطابق آماری در مناطق، بدون تعارض با تعاریف دیگر کشورهای عضو، جوانان را افراد بین ۱۵ تا ۲۴ سال تعریف می‌کند. در ایران نیز، این دوره ۱۵ تا ۲۹ سال تعریف شده است.

عباسی در ادامه با اشاره به اینکه بر اساس اطلاعات سازمان ملل در سال ۲۰۱۸ جمعیت جهان حدود ۷ میلیارد و ۶۳۲ میلیون نفر بوده است که ۲۳.۵ درصد از این تعداد را جوانان (۱۵ تا ۲۹ساله) تشکیل داده‌اند، اظهار کرد: همچنین جمعیت جوان (۱۵ تا ۲۹ساله) در قاره آسیا حدود یک میلیارد و 72 میلیون نفر بوده که حدود ۶۰ درصد جمعیت جوان جهان (۱۵ تا ۲۹ساله) را تشکیل می‌دهد. همچنین۲۵ درصد جمعیت ساکن کشور را جوانان (۱۵ تا ۲۹ساله) تشکیل می‌دهند.

او ادامه داد: ۱۵.۵ درصد جوانان کشور ساکن استان تهران هستند. همچنین جوانان سیستان و بلوچستان و هرمزگان ۲۸ درصد جمعیت استان‌های خود را تشکیل می‌دهند که بالاترین نسبت در استان بوده و این سهم در گیلان ۲۲ درصد است و پایین‌ترین نسبت در استان است. همچنین در سال ۹۶، ۵۵ درصد نوزادان کشور مادران جوان و ۳۰ درصد پدران جوان داشتند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران