شماره امروز: ۵۴۷

وزیر بهداشت اعلام کرد

| کدخبر: 127148 | |

وزیر بهداشت می‌گوید مشکلی در رابطه با دارو و تجهیزات پزشکی نداریم، اما شواهد حاکی از آن است که برخی داروها به‌ویژه داروی بیماران خاص کمیاب شده و بیماران با مشکل جدی برای تهیه دارو رو به رو شده‌اند.

وزیر بهداشت می‌گوید مشکلی در رابطه با دارو و تجهیزات پزشکی نداریم، اما شواهد حاکی از آن است که برخی داروها به‌ویژه داروی بیماران خاص کمیاب شده و بیماران با مشکل جدی برای تهیه دارو رو به رو شده‌اند.

حمایت دولت از تولیدات داخلی و تخصیص دلار دولتی برای واردات، می‌تواند وضعیت بحرانی پیش رو را حل کند؟ وزارت بهداشت لیست کالاهای اساسی را به دولت اعلام کرده و باید دید اعمال تحریم‌های جدید، نظام درمانی کشور را با چه چالش‌هایی رو به رو می‌کند.

دیروز حسن قاضی‌زاده وزیر بهداشت از اعلام لیست کالاهای اساسی گروه اول حوزه سلامت به دولت و وزارت صنعت خبر داد و درباره کالاهای گروه اول حوزه سلامت و زمان اعلام آن به دولت، گفت‌: کالاهای گروه اول وزارت بهداشت شامل دارو، مواد اولیه و تجهیزات پزشکی و به‌ویژه داروهای بیماران صعب‌العلاج است و در این فهرست نیازهای اساسی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی قرار دارند که لیست مفصلی است و چند هزار قلم را شامل می‌شود.

او افزود: در حوزه دارو حدود پنج هزار قلم و در حوزه تجهیزات پزشکی ۲۲ هزار قلم در فهرست کالاهای گروه اول قرار دارند. بر این اساس کار ما بسیار سخت است؛ چرا که باید تلاش کنیم همیشه چندین هزار قلم موجود داشته باشیم. برخی از این اقلام بسیار اساسی هستند که لیست‌شان را اعلام خواهیم کرد.

وزیر بهداشت، ادامه‌ داد: لیست نهایی شده کالاهای گروه اول را امروز سه‌‌شنبه به وزارت صنعت، معدن و تجارت تحویل می‌دهیم و اعلام عمومی نیز خواهد شد. او در ادامه‌ صحبت‌هایش درباره وضعیت دارو و تجهیزات پزشکی طی چند ماه آینده، گفت‌: موضوع حائز اهمیت این است که مردم برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی و ... به رنج و زحمت نیفتند و مطمئن باشند که با نظم و انضباط مشخصی این اقلام توزیع خواهند شد. در ‌عین ‌حال باید مراقب افرادی که اضطراب دارند و می‌خواهند داروها و تجهیزات‌شان را برای یک سال آینده به نوعی احتکار کنند، باشیم. هاشمی تاکید کرد: به همه اطمینان می‌دهم که همه تلاش‌مان بر این است که جریان تامین و توزیع دارو، تجهیزات پزشکی و ... از یک نظم و انضباط صحیحی برخوردار باشد و از همه خواهش می‌کنم که به ما اعتماد کنند و عجله‌ای نداشته باشند؛ چرا که خود بی‌اعتمادی و عجله منجر به بی‌نظمی می‌شود و همین موضوع کار را سخت می‌کند.

او ادامه‌ داد: خوش‌بختانه تاکنون وضعیت به همین صورت و منظم پیش رفته است و بعد از این هم با آمادگی کار را پیش می‌بریم و حتما تولید کنندگان، وارد کنندگان، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و بیمه‌ها هم کمک می‌کنند تا با دغدغه‌ کمتری این مسیر را طی کنیم.

 ادامه‌ ارایه ارز دولتی به دارو

وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره خبر خوش حوزه سلامت، اظهار کرد: رییس‌جمهور مصمم هستند که در دولت دوازدهم به ویژه‌ در حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی، ارز با نرخ دولتی در اختیار کلیه تولیدکنندگان و واردکنندگان قرار گیرد و تمهیداتی نیز در این راستا پیش‌بینی شده است تا مردم به زحمت نیفتند. البته نمی‌توانم تضمین کنم که هیچ تخلفی چه در داروخانه و چه در شرکت‌های پخش و چه در برخی از مراکز دولتی و خصوصی رخ نمی‌دهد، اما مطمئنا نظارت‌ها با دقت انجام می‌شود و مردم نیز اگر با مشکلی مواجه شدند حتما به شماره “۱۹۰ “ گزارش دهند که منجر به پیگیری و پیشگیری از تخلفاتی می‌شود که حقوق مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

هاشمی تاکید کرد: در این حوزه جای نگرانی وجود ندارد جز اینکه عده‌ای دچار اضطراب شوند، این اضطراب دامن زده شود و منجر به مطالبه و درخواستی شود که انجام آن از توان مجموعه وزارت بهداشت خارج است. او همچنین گفت‌: به‌ هر حال در دوره‌ای رییس‌جمهور، معاون اول و سایر مسوولان اعلام کرده‌اند که برای همه اقلام به هر میزانی که نیاز داریم، ارز ۴۲۰۰ تومانی تحویل داده می‌شود. به‌ هر حال ثبت سفارش اقلام توسط وزارت صنعت تامین می‌شود، اما از این به بعد در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی ارزی که به آنها اختصاص داده می‌شود، مسوولیتش با ما است و باید پاسخگو باشیم. باید توجه کرد که ارز به مواردی اختصاص می‌یابد که حتما قیمت‌ها را رعایت کرده باشند، در ‌عین ‌حال روی آنها نظارت شده و با متخلفان هم برخورد می‌شود.

هاشمی در پاسخ به سوال دیگری درباره نقش گسترش توریست در افزایش درآمدهای ارزی کشور، خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم گسترش این موضوع یک فرصت خوب در وهله اول برای تولید کنندگان در جهت صادرات دارو و تجهیزات پزشکی است که قطعا برایشان صرفه اقتصادی دارد؛ به ویژه‌ اینکه ما در صنعت دارو ظرفیت زیادی داریم. به‌ هر حال توریست می‌تواند در حوزه خدماتی نیز ثروت آفرین باشد. البته این موضوع به فضای بین‌المللی و شرایط آژانس‌های واسطه‌ای نیز بستگی دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران