شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126977 | |

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس نسبت به فعالیت معادن در اطراف دامنه کوه دماوند و تخریب ناشی از فعالیت‌های معدنی در این منطقه انتقاد کرد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس نسبت به فعالیت معادن در اطراف دامنه کوه دماوند و تخریب ناشی از فعالیت‌های معدنی در این منطقه انتقاد کرد.

حبیب‌الله نیکزادی پناه در مورد تخریب دامنه‌های کوه دماوند توسط چرا‌ی غیر مجاز دام گفت: تعداد دام‌های حاضر در مراتع کل کشور چهار برابر ظرفیت مراتع است و اگر بخواهیم مراتع و گیاهان محلی و بومی را حفظ کنیم لازمه‌اش کنترل حضور دام در مراتع است که باید براساس سطح تحمل و ظرفیت مراتع باشد. نماینده مردم بم در مجلس شورای اسلامی، افزود: برای کنترل دام‌ها دو موضوع باید رعایت شود، ابتدا تعداد دام موجود در مراتع زیاد و بیش از حد مجاز است، دوم زمان شروع و خاتمه چرا دام است که رعایت نمی‌شود و زمانی که مرتع هنوز آماده نشده و میزان رطوبت و بارندگی آنجا بسیار بالا است، دام‌ها به چرا می‌رود و به مراتع و گیاهان موجود فشار وارد می‌کند همچنین هنگام خاتمه نیز زمان بیشتری را در مراتع می‌ماند و به خاک و مرتع آسیب میرسانند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسائل زیست محیطی دماوند و اهمیت اقلیم و منابع طبیعی آن، به خانه ملت گفت: چند راهکار برای کنترل مراتع دماوند وجود دارد، سازمان منابع طبیعی باید بر حسب ظرفیت مراتع به دام‌ها اجازه چرا بدهد و اگر میزان دام‌ها در منطقه بیشتر است، دامداری‌های بسته و صنعتی در نزدیکی دامنه احداث کند، دام‌های موجود در دامنه کوه را به سمت دامداری‌های صنعتی متمایل و متمرکز کند تا علاوه بر اشتغال مردم منطقه، مراتع دامنه‌های دماوند حفظ شود. عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت معادن در اطراف دامنه کوه دماوند و تخریب ناشی از فعالیت‌های معدنی در این منطقه، گفت: جلوی فعالیت معادن را نمیتوان گرفت چراکه پتانسیلی برای اشتغال، توسعه و صادرات کشور است، اما باید برای حفظ منابع طبیعی و مراتع راهکاره‌های قانونی را در راستای فعالیت معادن اجرا کنیم.

نیکزادی پناه با تاکید بر نظارت و رعایت قانون در ثبت معادن گفت: طبق قانون باید بر نوع و میزان فعالیت معادن در دامنه کوه‌ها و جلوگیری از تخریب مراتع و منابع طبیعی کشور نظارت دقیقی صورت بگیرد. خاک زراعی را که معادن از زمین بر میدارند تا زیر آن سنگ استخراج کنند به محل اصلیش برگردانند، کاری که که در کل کشور به ندرت انجام میشود و معمولا بعد از اکتشاف به صورت دره و گودال رها می‌شوند، لازم است سازمان منابع طبیعی ضمن نظارت دقیق بر این موضوع، با متخلفین برخورد کند.

او با اشاره به عملکرد ضعیف سازمان منابع طبیعی در نظارت و حفظ مراتع پر اهمیت کشور گفت: عملکرد نظارتی دستگا‌های متولی بسیار ضعیف است و یکی از دلایل مهم آن کمبود نیرو در سازمان منابع طبیعی است، در حال حاضر با یک چهارم استاندارد تعداد نیرو اداره می‌شود و سه چهارم چارت سازمانی و اداری این سازمان خالی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران