شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126898 | |

در روزهای اخیر انتشار خبرکشف ۷ تخته پوست و ۴ جمجمه ببرو دو تخته پوست یوزپلنگ در باغ وحش مشهد از سوی دادستانی خراسان رضوی، انتقاداتی را از سازمان حفاظت محیط زیست

در روزهای اخیر انتشار خبرکشف ۷ تخته پوست و ۴ جمجمه ببرو دو تخته پوست یوزپلنگ در باغ وحش مشهد از سوی دادستانی خراسان رضوی، انتقاداتی را از سازمان حفاظت محیط زیست و به‌ویژه اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی به همراه داشت. این اولین بار نیست که باغ وحش وکیل‌آباد مشهد توجه رسانه‌ها را به خود جلب می‌کند. پیش از این بحث‌های متعددی در مورد فعالیت این مجموعه بزرگ و قدیمی بدون مجوز مطرح بوده است.

جدا از ضرورت بررسی صحت و سقم مرگ هفت قلاده ببر در باغ وحش مشهد، باید نحوه فعالیت این باغ وحش که فاقد مجوز محیط زیست است مورد توجه قرار گیرد. در این زمینه علی تیموری -مدیر کل حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست در مورد آخرین وضعیت مجوز باغ وحش مشهد با بیان اینکه این باغ وحش با وجود قدمت ۶۰ ساله، هنوز مجوز سازمان حفاظت محیط زیست را ندارد، تصریح کرد: این باغ وحش طی این سال‌ها هیچ مجوزی از سازمان حفاظت محیط زیست دریافت نکرده و سال‌ها به همین شکل فعالیت کرده است البته باغ وحش مشهد تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست است اما مجوزه بهره‌برداری از سازمان ندارد.

او تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست در این مدت کارهای فنی خود را در ارتباط با باغ وحش مشهد انجام داده و مالک باغ وحش متعهد شده است که جایگاه گونه‌ها را اصلاح کند. طی دو سال اخیر هم این باغ وحش به دستورالعمل‌های سازمان حفاظت محیط زیست نزدیک شده است. مدیر کل حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به پرسشی در مورد مشکلات عمده باغ وحش مشهد به ایسنا گفت: بزرگ‌ترین مشکل باغ وحش مشهد، استقرار آن است. به این معنا که موقعیت مکانی باغ وحش، شرایط استقرار را ندارد. به همین علت دو سال پیش سازمان حفاظت محیط زیست اصرار به تعطیلی این مرکز داشت اما مسوولان استانداری خراسان رضوی به دلیل قدمت باغ وحش سعی در حفظ آن داشتند. برای همین هم کمیسیون ماده ۸ استانداری تشکیل جلسه داد و تایید کرد که با توجه به قدمت باغ وحش مشهد، فعلا همانجا مستقر باشد تا مالک بتواند گونه‌ها را به بیرون از شهر منتقل کند. تیموری با اشاره به اینکه دیگر مشکل باغ وحش مشهد، نبود ظرفیت کافی برای گونه‌های موجود است، گفت: به همین علت از دو سال پیش مالک باغ وحش تعهد داده است که گونه‌های موجود را ساماندهی و و مازاد را به سایر باغ وحش‌ها واگذار کند همچنین سازمان حفاظت محیط زیست از سال پیش از تحویل دادن گونه جدید به این باغ وحش بطور کامل خودداری کرده است. در حال حاضر هم ۱۵ قلاده ببر دارد که باید نسبت به واگذاری تعدادی از آنها به سایر باغ‌های وحش اقدام کند. او تاکید کرد: سیاست معاونت طبیعی سازمان محیط زیست در مورد باغ‌های وحش، مراکز نگهداری حیوانات و باغ‌های پرندگان، نظارت دقیق، اصلاح و تغییر جایگاه گونه‌ها، ‌رعایت بهداشت، حضور دامپزشک و رعایت دستورالعمل‌ها توسط این مراکز است. در سال ۹۳، ۷۰ درصد باغ‌های وحش، مراکز نگهداری و باغ پرندگان درکشور بدون مجوز فعالیت می‌کردند که طی سال‌های اخیر خوشبختانه بسیاری از آنها موقعیت خود را تغییر داده و موفق به اخذ مجوز سازمان محیط زیست شده‌ و خود را به دستورالعمل‌های سازمان نزدیک کرده‌اند. با این وجود هفت مرکز هم به دلیل موفق نبودن در اخذ مجوز، تعطیل و گونه‌های آنها به سایر مراکز تحویل داده شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران