شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126649 | |

رییس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات آموزش و پرورش از به‌کارگیری ۳۲ هزار نیروی حق‌التدریس در سال تحصیلی جدید خبر داد.

رییس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات آموزش و پرورش از به‌کارگیری ۳۲ هزار نیروی حق‌التدریس در سال تحصیلی جدید خبر داد.

اسفندیار چهاربند درباره علمی‌تر شدن سطح آزمون‌ استخدامی گفت: آزمون استخدامی شامل چهار بخش علمی، مصاحبه، معاینات پزشکی و در نهایت گزینش می‌شود. هر کدام از این مراحل برای هدفی خاص تعیین شده‌اند، به‌طور مثال آزمون علمی صلاحیت‌ها و شایستگی‌های علمی فرد را مرتبط با رشته مورد نظر و نیز دانش شغل معلمی به ویژه ابعاد روانشناسی را مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهد. او ادامه داد: زمانی که فرد در آزمون علمی شرکت و امتیازی را کسب کند، بر اساس آن امتیاز در صورتی که حد نصاب را کسب کند، وارد مرحله مصاحبه می‌شود. او ادامه داد: در مصاحبه کشف شخصیت و هویت فرد مهم است که از طریق آزمون علمی امکان‌پذیر نیست و باید از طریق سوال و پرسش‌های پی در پی مشخص شود. مثل تاریخچه زندگی افراد، نوع علاقه و انگیزه‌شان که به شکل مصاحبه حضوری انجام می‌شود از این جهت این مصاحبه حضوری انجام می‌شود تا مشخص شود آیا این فرد علاقه، انگیزه یا تعهد کافی را دارد یا خیر؟ چهاربند به ایلنا گفت: آن چیزی که محور همه این چهار مساله است و در واقع علمی‌تر شدن آزمون‌ها را به دنبال دارد، روش‌ها و معیارهایی است که بر اساس آن آزمون، مصاحبه، معاینه و گزینش انجام می‌شود که باید منطبق با شایستگی‌های شغل معلمی باشد. هرچه این شایستگی‌ها با آن معیار‌هایی که برای آزمون انتخاب می‌کنند، تناسبش بیشتر باشد، این آزمون علمی‌تر محسوب می‌شود.

او همچنین با اشاره به جبران کمبود معلم از طریق به‌کارگیری حق‌التدریسی‌ها گفت: سال گذشته حدود ۶۰ هزار نیروی حق‌التدریس یا نیروی شاغل غیرموظف را به کار گرفتیم. امسال پیش‌بینی ما این است که این تعداد به عددی معادل ۹۰ هزار نفر برسد، یعنی ۳۰ هزار نفر دیگر را برای جبران کمبودها به‌کار می‌گیریم. رییس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات آموزش و پرورش تصریح کرد: از طریق روش‌های مختلف مثل خرید خدمات یا افزایش ساعت تدریس معلمان شاغل غیرموظف (حق‌التدریس) کمبود نیرو را جبران می‌کنیم. او افزود: سال گذشته حدود ۳۰ هزار نفر از معلمان رسمی به صورت حق‌التدریس نیز کار کردند که طبیعتا امسال این رقم افزایش خواهد یافت. علاوه بر آن تلاش می‌کنیم با روش‌های دیگری برخی از کمبودهایمان را تامین کنیم، مثل برون سپاری در شاخه کار‌و‌دانش از طریق سازمان فنی وحرفه‌یی که در این راستا حدود ۵۰ هزار دانش‌آموز به این مرکز اعزام خواهند شد. همچنین برون سپاری در جهاد کشاورزی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و... نیز صورت خواهد گرفت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران