شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126578 | |

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی امروز نیز درحال بررسی قانون حمایت از حقوق کودکان است، گفت:

کاهش ۴ درصدی «شکاف جنسیتی» در حوزه دیجیتالی

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی امروز نیز درحال بررسی قانون حمایت از حقوق کودکان است، گفت: در این قانون مسائل مربوط به فضای مجازی، اینترنت و مجرمانی که از این طریق به سوءاستفاده از کودکان و نوجوانان می‌پردازند، گنجانده شده است.

معصومه ابتکار در سمینار بین‌المللی نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات در توانمندسازی زنان، افزود: طرح اشتغال« تکاپو» موجب توان‌افزایی زنان می‌شود و ICT کلیدی است که به سطح توانمندی، نوآوری و خلاقیت زنان به ویژه در اشتغال و کارآفرینی کمک‌ می‌کند.

او با اعلام آمادگی معاونت زنان و خانواده برای همکاری با وزارت ارتباطات اظهار کرد: در ماده ١٠١ قانون برنامه ششم توسعه به عدالت جنسیتی و عدالت در دسترسی پرداخته شده است که بر اساس اعلام وزارت ارتباطات شاهد کاهش ۴ درصدی شکاف جنسیتی در حوزه دیجیتال هستیم. معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه امیدواریم این روند ادامه پیدا کند، تصریح کرد: ماده ١٠٢ قانون برنامه ششم توسعه نیز توجه جدی به موضوع خانواده و سطح تاب‌آوری آن دارد.

ابتکار با اشاره به اینکه طرح گفت‌وگوی ملی خانواده در حال اجراست، افزود: در این طرح توان‌افزایی خانواده از طریق گفت‌وگو مورد توجه قرار گرفته است. خانواده پر گفت‌وگو از طریق تقویت ارتباطات می‌تواند مشکلات را حل کند. درعین حال فناوری ارتباطات می‌تواند موجب کاهش ارتباطات شود و بنابراین تقش آموزش بسیار اهمیت دارد.

ابتکار در حاشیه این سمینار با بیان اینکه لایحه‌یی که در مجلس قرار دارد لایحه مبسوطی است که با ابعاد مختلف آزار کودکان و وضعیت مخاطره آمیز در مورد آنها می‌پردازد افزود: یکی از ابعاد این مساله توجه به مساله مخاطرات فضای سایبری است. همچنین در بعد پیشگیری نیز به توان افزایی در ابعاد خانواده و آموزش و پرورش توجه شده است. خانواده‌ها و کودکان و نوجوانان باید آگاه باشند و انتخاب‌های درستی انجام دهند.

او با اشاره به جنبه پیشگیری از بعد قضایی نیز گفت: بر اساس این لایحه باید از سوی قوه قضاییه نیز ساختاری برای رسیدگی به این جرایم پیش‌بینی شود. همچنین به جرایم حوزه کودکان از منظر عمومی نگاه شده است. در این لایحه به‌طور خاص به جرایم حوزه کودکان چه از منظر جنسی و چه از منظرهای دیگر پرداخته شده و مجازات‌های سنگینی در نظر گرفته شده است. امیدواریم که مجلس شورای اسلامی هر چه سریعتر این قانون را تصویب کند.

به‌روزرسانی آیین‌نامه ساماندهی کودکان کار

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در واکنش به اعلام شهرداری در مورد دور جدید ساماندهی کودکان کار و خیابان، بر لزوم بهره‌گیری از «آیین‌نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان» که از سوی بهزیستی در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفته است، تاکید کرد.

حبیب‌الله مسعودی فرید در واکنش به اعلام خبر دور جدید طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان از سوی شهرداری تهران گفت: این موضوع در سطح شهر تهران مطرح شده است اما رویکرد بهزیستی در مورد این کودکان این است که جمع‌آوری آنها باید بر اساس آیین‌نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان باشد. او در ادامه از به روز رسانی این آیین‌نامه و تبدیل آن به یک آیین‌نامه حمایتی خبر داد و به ایسنا گفت: براساس این آیین نامه رویکرد اصلی در مورد ساماندهی کودکان کار و خیابان همکاری با سازمان‌های مردم نهاد، رسیدگی به وضع کودکان اتباع بیگانه و رویکرد خانواده محوری در این مورد است. آیین نامه مربوط به این کودکان به تازگی به روز رسانی شده و از سوی سازمان بهزیستی در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفته است.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر اینکه بیش از ۷۰ درصد کودکان کار و خیابان استان تهران اتباع بیگانه هستند، افزود: علت مداخله سازمان بهزیستی در مورد این موضوع تنها به دلیل کودک بودن جامعه هدف است و در صورتی که وزارت کشور و اداره اتباع بیگانه کارت موقتی به منزله شناسایی آنها صادر کند نحوه خدمت رسانی بهزیستی به این کودکان تسریع و تسهل می‌شود و می‌توانیم با خیال راحت به وضع این کودکان رسیدگی کنیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران