شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126261 | |

رییس دانشگاه فرهنگیان با تاکید بر اینکه نظام تربیت معلم در ایران باید جراحی شود، گفت: باید «معلمِ قیمتی» تربیت کنیم، نه اینکه «معلمِ به هر قیمتی» را سر کلاس بفرستیم.

رییس دانشگاه فرهنگیان با تاکید بر اینکه نظام تربیت معلم در ایران باید جراحی شود، گفت: باید «معلمِ قیمتی» تربیت کنیم، نه اینکه «معلمِ به هر قیمتی» را سر کلاس بفرستیم. حسین خنیفر در رابطه با پاداش پایان خدمت بازنشستگان دانشگاه فرهنگیان گفت: ‌بحث مالی و بازنشستگی دانشگاه فرهنگیان زیرنظر وزارت آموزش و پرورش و بحث هیات علمی نیز زیرنظر وزارت علوم است. اکنون در حال رایزنی هستیم و در جلسه‌یی که با وزیر آموزش و پرورش داشتیم، خواستیم که به این مساله به نحو احسنت پرداخته شود تا پاداش بازنشسته‌های خود را بتوانیم پرداخت کنیم. همچنین فشاری به سازمان برنامه و بودجه وارد کردیم تا با تخصیص بودجه‌یی که برای ما در نظر گرفته شده، بتوانیم بخشی از سنوات این افراد را پرداخت کنیم.

او در پاسخ به این سوال که چه زمانی قرار است، پرداخت‌ها صورت گیرد؟ گفت: آقای نمکی معاون آقای نوبخت گفته است به من دو هفته مهلت بدهید تا برای متممِ این بودجه اقدام کنم. ما نیز منتظر هستیم که اگر متمم به ما تعلق بگیرد، سریعا پاداش‌ها را پرداخت کنیم. متمم در مواقع بخشی از بودجه اختصاص یافته است که در شرایط ضروری پرداخت می‌شود و ما حالا منتظر هستیم تا دو هفته دیگر نتیجه این متمم ارائه شود.

خنیفر درباره اعلام آمادگی دانشگاه فرهنگیان برای اعزام ۹۵۰۰ نیرو به آموزش و پرورش در مهرماه سال جدید گفت: این افراد چهار سال تحصیل خود را تمام کرده‌اند و فارغ‌التحصیل‌ و آماده اعزام به مدارس آموزش و پرورش هستند. خنیفر درباره ۲۵ هزار ردیف شغلی‌ که برای دانشجو معلمان در نظر گرفته شده، گفت: آمار ۹۵۰۰ نفری که اشاره کردم، از میان ۳۹ هزار دانشجوی فعلی ما است و در واقع جدا از آن ۲۵ هزار ردیف شغلی در نظر گرفته شده است. مجوز ۲۵ هزار ردیف شغلی را گرفته‌ایم، تا داوطلبان متقاضی بعد از قبولی در کنکور و اتمام چهار سال دوره تحصیلی‌شان در آموزش و پرورش جذب شوند.

او همچنین با اشاره به ورود ۱۷ هزار نفر به آموزش و پرورش در سال جاری براساس ماده ۲۸ بعد از گذراندن دوره آموزشی ۱۰ ماهه گفت: حدود ۹۵۰۰ هزار نفر نیرو نیز از طرف دانشگاه فرهنگیان اعزام می‌شوند، حدود ۲۰ هزار نفر هم نیروی خرید خدمات داریم که در مجموع ۵۷ هزار نفر می‌شوند، با این حساب می‌توانیم امسال کمبود نیرو را جبران کنیم.

او اظهار کرد: امیدوارم امسال با این برنامه‌ها مشکل کمبود معلم نداشته باشیم، ضمن اینکه قرار است؛ حدود هفت هزار نفر سرباز معلم برای دانش‌آموزان عشایر آماده به کار شوند. او افزود: ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان به این دانشگاه این اجازه را می‌دهد، زمانی که به صورت فوری نیازمند نیرو است، ولی امکان تربیت سریع را ندارد، از بین فارغ‌التحصیلان حوزه‌های علمیه، مراکز آموزش عالی و سایر دانشگاه‌ها به شرط آموزش یکسال دوره مهارتی یا همان دوره پداگوژی طبق اساسنامه نیرو بگیرد. خنیفر بیان کرد: طبق سناریوهایی که چیده‌ایم، اگر اجازه توسعه و ترمیم مراکز به ما داده شود، هر سال می‌توانیم ۲۰ هزار نیرو را خودمان اعزام کنیم و ۱۰ هزار نیرو هم بر اساس ماده ۲۸ بگیریم که در نهایت طی هفت تا هشت سال کمبود نیرو را جبران کنیم. رییس دانشگاه فرهنگیان با اشاره به طرح ۳۵ سال بازنشستگی به اختیار خودِ بازنشستگان توضیح داد: این طرح کاملا اختیاری است. قانون کار می‌گوید؛ ۳۰ سال بیمه‌پردازی با ۶۰ سال سن، اما از آنجا که اغلب معلمان ما در سن ۱۸ سالگی وارد نظام می‌شوند، بعد از ۳۰ سال در میانسالی بازنشست می‌شوند، از این رو باید کاری کنیم که میزان ماندگاری معلمان در سیستم آموزش و پرورش بالا برود و برای این کار نیاز به مشوق است، به این صورت که به جای اینکه معلمی را با ۳۰ سال سابقه بازنشسته کنیم، این کار را نکنیم، و به جای هر سال ماندنش در سیستم یک پایه اضافی به او بدهیم. رییس دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: اگر شخص بازنشسته را پنج سال دیگر نگه داریم، هم فرصت داریم نیروی جدید تربیت کنیم و هم فقط یک پایه دیگر به او حقوق می‌دهیم.

او با اشاره به اینکه فعلا آماری از تعداد افرادی که تمایل به بازنشستگی تا ۳۵ سال را دارند، نداریم، گفت: این مساله آنی است، یعنی یک نفر ممکن است خسته شود و بگوید می‌خواهم امسال حتما بازنشسته شوم، ولی وقتی فردا خبر جدیدی منتشر شود، بگوید نمی‌خواهم بازنشست شوم. نمی‌توان آمار دقیقی در این زمینه به دست آورد و کاملا شناور است، اما ما احتمال می‌دهیم که اغلب معلمان دوست داشته باشند با دو تا سه سال تاخیر بازنشسته شوند. به این دلیل که شغل معلمی حرفه‌یی است که نمی‌توان سریعا از آن خارج شد بلکه باید نرم از سیستم بیرون بیاید.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران