شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126018 | |

مصوبه مجلس قبل مبنی بر اجازه ازدواج سرپرست با فرزندخوانده در صورت تایید قاضی، همان موقع با حواشی پرسر و صدایی همراه شد.

مصوبه مجلس قبل مبنی بر اجازه ازدواج سرپرست با فرزندخوانده در صورت تایید قاضی، همان موقع با حواشی پرسر و صدایی همراه شد. بسیاری از فعالان حقوق کودک این مصوبه را خلاف کنوانسیون‌های بین‌المللی عنوان کردند و این طرح را در تضاد با هنجارهای عرفی خانواده دانستند. اما این قانون در نهایت تصویب و تایید شد. حالا عضو فراکسیون زنان و خانواده مجلس گفته ازدواج فرزند خوانده با سرپرست در تمامی شرایط باید ممنوع شود.

حمیده زرآبادی در مورد آخرین وضعیت طرح ممنوعیت ازدواج فرزندخوانده با سرپرست، گفت: سال گذشته این طرح درصحن علنی مجلس اعلام وصول و برای بررسی بیشتر به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ارجاع شده است، اما کمیسیون قضایی به دلیل تعدد طرح‌ها و لوایح فرصت لازم را برای بررسی این طرح نداشته است؛ البته پیگیری‌های لازم برای ارجاع سریع‌تر طرح به صحن علنی مجلس انجام خواهد شد. نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه برخی مواد این طرح طی یک ماه اخیر درکمیسیون قضایی و حقوقی مجلس بررسی شده است، افزود: دولت سال گذشته به دنبال تدوین طرحی درخصوص ممنوعیت ازدواج فززندخوانده با سرپرست بود، اما متاسفانه پس از گذشت چند ماه لایحه دولت به مجلس ارسال نشده است؛ بنابراین با توجه به اینکه درحال حاضر برخی به دلیل نبود شفافیت و ضعف درقانون گرفتار چنین مشکلی هستند، مجلس تدوین طرح موردنیاز را در دستورکار قرار داد. زرآبادی با بیان اینکه در قانون فعلی ممنوعیت ازدواج فرزند خوانده با سرپرست مشروط در نظرگرفته شده است، به خانه ملت گفت: در شرایط فعلی اگر مجوز از دادگاه اخذ شود، ازدواج فرزند خوانده با سرپرست قانونی محسوب می‌شود؛ اما به دلیل تبعات بسیار و آسیب‌های اجتماعی قابل توجه دراین خصوص درطرح مجلس تاکید شده که حتی با مجوز دادگاه هم انجام این کار امکان پذیر نیست، بنابراین ازدواج با فرزند خوانده درهرحالتی ممنوع است؛ البته تصویب هرقانونی دراین زمینه باید ضمانت اجرایی داشته باشد.

عضو فراکسیون زنان و خانواده مجلس با تاکید بر اینکه قانون فعلی درخصوص ممنوعیت ازدواج فرزند خوانده با سرپرست از بازدارندگی کافی برخوردار نیست، گفت: درحال حاضر میزان آسیب‌های اجتماعی درحوزه زنان نسبت به دهه‌های گذشته افزایش چشمگیری داشته که دراین حوزه نیز بی‌توجهی به تصویب یک قانون متقن می‌تواند مشکلات بسیاری را برای جامعه زنان به وجود آورد؛ البته اگر تا زمان ارجاع طرح به صحن لایحه دولت هم ارسال شود، می‌توان طرح و لایحه را تلفیق کرد. /

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران