شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125609 | |

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو گفت: به دلیل تفاوت قیمت ارز دولتی با آزاد، متاسفانه برخی شرکت‌های تجهیزات پزشکی احتکار می‌کنند.

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو گفت: به دلیل تفاوت قیمت ارز دولتی با آزاد، متاسفانه برخی شرکت‌های تجهیزات پزشکی احتکار می‌کنند.

غلامرضا اصغری در یکصد و ششمین اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، افزود: باید از فرصت‌های پیش رو استفاده کنیم، چراکه دشمنان منتظرند در میان مردم نارضایتی ایجاد شود.

وی گفت: در فضای مجازی در برخی موارد، شایعات و اخبار نادرست در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی دیده می‌شود که می‌تواند منجر به ترویج ناامیدی در میان مردم شود. باید برای تداوم تولید داروی داخلی تلاش خود را ادامه دهیم.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: در مورد داروهای وارداتی، مذاکراتی داشته‌ایم تا افزایش نرخ ارز روی قیمت این داروها تاثیری نداشته باشد و تنها ۹ درصد برای داروهای وارداتی و ۱۲درصد برای داروهای تولید داخل افزایش قیمت داشتیم.

وی با عنوان این مطلب که قیمت داروها روی سایت سازمان غذا و دارو اعلام شده است، افزود: نظارت کامل روی میزان مورد نیاز مواد اولیه دارو، تولید و توزیع آنها از سوی سازمان غذا و دارو در حال انجام است. اصغری تاکید کرد: چنانچه یک پزشک، دارویی که در فهرست دارویی کشور نیست را تجویز کند، باید به عنوان پزشک متخلف به سازمان نظام پزشکی کشور معرفی شود. وی گفت: خرید راهبردی در سطح استان‌های کشور مهم است و تنها در دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران، شیراز و کرمانشاه خرید راهبردی صورت می‌گیرد و لازم است بقیه دانشگاه‌های علوم پزشکی خرید راهبردی را انجام دهند. رییس سازمان غذا و دارو ادامه داد: هیچ گونه تفاوت کیفیت میان داروی برند ژنریک با ژنریک وجود ندارد، به همین دلیل بهتر است داروی ژنریک که ارزان قیمت است، توسط بیمارستان‌ها خریداری شود. وی افزود: بزرگ‌ترین معضل ما در بخش دارو و تجهیزات پزشکی، نقدینگی است و امیدواریم سازمان برنامه و بودجه به قولش عمل کند و به سیستم بیمه‌یی اعتبارات مورد نیاز را تخصیص دهد. اصغری گفت: به دلیل تفاوت قیمت ارز دولتی با آزاد، متاسفانه برخی شرکت‌های تجهیزات پزشکی احتکار می‌کنند، لذا ضروری است دانشگاه‌ها نظارت خود را تشدید کنند و چنانچه محصولی با قیمت بالا ارائه شد، باید با آنها برخورد شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران