شماره امروز: ۵۴۷

رییس سازمان امور اجتماعی کشور:

| کدخبر: 125608 | |

رییس سازمان امور اجتماعی کشور با بیان اینکه موضوع فروش نوزاد را کتمان نمی‌کنیم، گفت: اصل فروش نوزاد جرم است و قطعا از سوی مقامات انتظامی و قضایی قابل پیگیری است.

رییس سازمان امور اجتماعی کشور با بیان اینکه موضوع فروش نوزاد را کتمان نمی‌کنیم، گفت: اصل فروش نوزاد جرم است و قطعا از سوی مقامات انتظامی و قضایی قابل پیگیری است.

تقی رستم‌وندی، در پاسخ به سوالی درباره میزان آسیب‌های اجتماعی به ایلنا گفت: نباید در خصوص آسیب‌های اجتماعی کلی نظر بدهیم، چراکه با تنوع موضوع در این‌گونه آسیب‌ها مواجه هستیم. نمی‌توانیم وضعیت طلاق، اعتیاد و دیگر آسیب‌ها را با هم یکی کنیم. باتوجه به نوع آسیب در برخی موارد ممکن است به مرز تهدید رسیده باشد و برخی موضوعات نیز ممکن است از مرز تهدید گذشته و بتوانیم این‌گونه تعبیر کنیم که به مرحله بحران رسیده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۲۰ تا ۲۵ نوع آسیب در کشور وجود دارد، گفت: آسیب‌های اصلی که مقام معظم رهبری نیز آنها را مشخص کرده‌اند، باید توجه جدی به آنها داشته باشیم، چراکه اگر به معرض تهدید برسند، قطعا آسایش جامعه و سعادت مردم به خطر می‌افتد. به‌طور مثال در آسیبی مانند اعتیاد باید فهم همه‌جانبه‌یی از موضوع داشته باشیم.

رییس سازمان امور اجتماعی کشور با بیان اینکه سه کانون برای تولید موادمخدر در جهان وجود دارد، گفت: جمهوری اسلامی ایران در بزرگ‌ترین کانون تولید موادمخدر جهان و هرم طلایی قرار دارد و سالانه حدود ۸۰۰ تن میزان کشفیات موادمخدر است، در حالی که سالانه چیزی حدود چهار برابر این مقدار یعنی نزدیک به سه هزار تن موادمخدر از کشور به سمت اروپا ترانزیت می‌شود.

رستم‌وندی با بیان اینکه ترانزیت مواد مخدر را باید به عنوان یک تجارت بزرگ و جهانی

در نظر بگیریم، خاطرنشان کرد: این تجارت یک شبکه مافیایی در پیوند با تروریسم در منطقه است و جمهوری اسلامی در صف مقدم خطری به این بزرگی قرار دارد، بنابراین عملکرد کشور در موضوع موادمخدر را باید با توجه به این موقعیت‌ها درنظر بگیریم به ویژه اینکه در سال گذشته تولید مواد مخدر دو برابر و به بیش از ۹ هزار تن رسیده است و این نشان می‌دهد، توطئه بزرگ و همکاری بزرگی بین تروریسم منطقه‌یی و باندهای مافیای موادمخدر در منطقه وجود دارد.

وی با بیان اینکه در سال ۹۰ حدود ۳ میلیون و ۴۹۰ هزار مصرف‌کننده مواد مخدر در کشور شناسایی شده‌اند، گفت: اما در سال ۹۴ براساس پیمایشی که صورت گرفت؛ دو میلیون و ۸۰۸ هزار نفر مصرف‌کننده موادمخدر در کشور شناسایی شدند که نشان از کاهش مصرف‌کنندگان موادمخدر در کشور دارد.

رییس سازمان امور اجتماعی کشور درباره فروش نوزاد گفت: درخصوص این موضوع اطلاعات دقیقی ندارم و باید این آمار بررسی شود، اما به هر حال وقتی مقوله اعتیاد فراگیر می‌شود، یکی از مباحث نامطلوب آن، این موضوع است البته اصل فروش کودک جرم است و اگر کسی چنین موضوعی را اطلاع دهد، قطعا از طریق مراجع قضایی و انتظامی قابل برخورد است، اما متاسفانه فروش کودک از آن دست جرم‌هایی است که به صورت مخفی صورت می‌گیرد و باتوجه به این موضوع هیچ کسی نمی‌تواند درباره فروش نوزاد آمار دقیقی را اعلام کند.

وی با بیان اینکه موضوع فروش نوزاد قابل کتمان نیست، خاطرنشان کرد: چه بسا یک فرد معتاد به علت تامین نیاز موادمخدر خود چنین اقدامی را انجام دهد، اما همان‌طور که گفتم هنوز هیچ کار پیمایشی و پژوهشی در این خصوص که نشان دهد، ابعاد این ماجرا چگونه است، در کشور انجام نشده است.

رستم‌وندی با بیان اینکه این موضوع قابل پیش‌بینی است و ما نیز در این خصوص به شنیده‌هایی برخوردیم، تصریح کرد: معتقدم باتوجه به اقداماتی که درخصوص فقرزدایی و تامین حداقل غذا برای کسانی که در کشور دچار فقر مطلق هستند، صورت گرفته، بعید می‌دانم مادری به‌دلیل فقر مطلق نوزاد خود را بفروشد، اما همان‌طور که گفتم ما نیز شنیده‌ایم که مادر معتادی به‌دلیل سوءمصرف، نوزاد خود را به‌فروش برساند. معتقدم مبحث مادر و کودک که درخصوص مادران معتاد در حال انجام است، باید ارتقا پیدا کند و کمبودهایی در این زمینه وجود دارد که باید چتر پوششی با توجه به اینکه مخاطرات ما در زمینه زنان معتاد بیشتر است، افزایش پیدا کند.

رییس سازمان امور اجتماعی کشور خاطرنشان کرد: هدف این سازمان این است که زیرساخت‌های کاهش آسیب اجتماعی را در کشور تقویت و ارتقا دهد. وی درخصوص پخش اعترافات دختر 17 ساله از صدا و سیما گفت: این موضوع را می‌توان از چند منظر مورد بررسی قرار داد؛ اول اینکه فرهنگ کشور ما آن‌قدر باسابقه و دارای غنای محتوایی است که بعضا موضوعاتی اینچنینی نباید در این حد در کشور بزرگ شده و مساله آفرین و حاشیه‌ساز شود. ما فرهنگ غنی داریم که مبتنی بر عفاف، حجاب، نجابت، شرم و حیاست که می‌شود در رفتار عمومی مردم در دهه‌ها و سده‌های گذشته آن را دید و در حقیقت سرچشمه از تعالیم اسلامی دارد. این‌گونه مسائل را باید آسیب‌های مصداقی مدنظر قرار داد که ناشی از غفلت‌های تربیتی است، چراکه ما در حوزه خانواده کمتر سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.

رییس سازمان امور اجتماعی کشور با اشاره به پژوهش‌های صورت گرفته در این حوزه خاطرنشان کرد: با پیگیری‌ آسیب‌های شبیه این مورد به این نتیجه می‌رسیم که سرنخ اصلی مربوط به ضعف تربیت در خانواده، تنش‌های خانوادگی، دور شدن از ارزش‌های دینی و ملی است. معتقدم به هر حال در این ۸۰ میلیون جمعیتی که در کشور ما مطابق با هنجارها و اصول ارزشی در کشور زندگی می‌کنند، بخشی هم هستند که کج‌روی داشته و دچار انحراف رفتار می‌شوند. البته امروزه به‌دلیل فراگیر بودن و عمومیت داشتن فضای مجازی این مسائل برجسته‌ شده و جلوی چشم ما می‌آید. در این موارد عمدتا باید با فرد صحبت کرد و اگر قابلیت ارشاد و راهنمایی دارد، از این منظر با او برخورد کرد. رستم‌وندی با بیان اینکه صدا و سیما می‌توانست در این زمینه حرفه‌یی‌تر عمل کند، تصریح کرد: پخش این فیلم با استانداردهای حرفه‌یی فاصله زیادی داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران