شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125521 | |

سخنگوی نیروی انتظامی اعلام کرد که از ابتدای امسال تاکنون تعداد درگیری‌ها و حملات در مرز معادل 5 سال گذشته بوده است.

افزایش درگیری‌های مرزی نسبت به 5 سال گذشته

سخنگوی نیروی انتظامی اعلام کرد که از ابتدای امسال تاکنون تعداد درگیری‌ها و حملات در مرز معادل 5 سال گذشته بوده است.

سعید منتظرالمهدی درباره درگیری‌ها در مرزهای کشور و وضعیت آنها اظهار کرد: با وجود برخی درگیری‌ها در مرز خوشبختانه وضعیت امنیتی در مرزهای کشور ما کاملا مطلوب بوده و مشکل خاصی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه درگیری‌ها در مرزهای کشورمان نسبت به سال‌های قبل افزایش داشته است، گفت: از ابتدای امسال تاکنون شمار حملات و درگیری در مرزهای کشورمان چیزی حدود 5 سال گذشته بوده است.

سخنگوی ناجا درباره اینکه آیا تمامی این حملات تروریستی بوده، اعلام کرد: منظور تمام حملات و درگیری‌هاست و الزاما تمام این موارد تروریستی نبوده اما خوشبختانه مرزبانان کشورمان به خوبی در مقابل این حملات مقاومت کرده‌اند؛ به طوری که اکثریت این اقدامات ناکام مانده و منجر به عقب‌نشینی و دستگیری متخلفان می‌شود.

منتظرالمهدی تاکید کرد: مرزبانان کشورمان با تمام توان درحال حراست از مرزهای کشور بوده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. چندی پیش سردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی با تایید افزایش درگیری‌ها در مرز اعلام کرده بود که برخی از این حملات و تحرکات با حمایت برخی از کشورها در مرزهای کشورمان انجام می‌شود.

افزایش 200 درصدی قیمت داروی بیماران کلیوی

رییس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی گفت: داروهایی که بیماران پیوند کلیه مصرف می‌کردند، اوایل امسال برای یک دوره ۱۳۰هزار تومان بود که ناگهان به ۲۶۰هزار تومان و در نهایت به ۳۲۰هزار تومان رسیده است.

داریوش آرمان با تاکید بر اینکه مشکل اصلی گران شدن دارو است، گفت: افزایش ۱۰۰تا ۲۰۰درصدی قیمت دارو را از اسفند ماه سال ۹۶ تا این لحظه شاهد هستیم؛ البته وزارت بهداشت اعلام کرد که طبق تعرفه‌ها عمل می‌کند اما همانطور که گفتم؛ موضوع اصلی گران شدن خود دارو است.

وی تصریح کرد: داروهایی که بیماران پیوند کلیه مصرف می‌کردند، اوایل امسال برای یک دوره ۱۳۰هزار تومان بود که ناگهان به ۲۶۰هزار تومان و در نهایت به ۳۲۰هزار تومان رسیده است. این دارو برای بیماران پیوند کلیه پرمصرف نیز هست.

رییس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی خاطرنشان کرد: تمام داروهای بیماران پیوندی و دیالیزی گران شده و دست‌کم 100درصد افزایش و برخی از داروها نیز تا ۲۰۰درصد افزایش قیمت داشته است. این مساله رسما به وزارت بهداشت و حتی به وزارت کار منتقل و اعلام شده که هزینه داروهای بیماران دیالیزی و پیوند کلیه کمرشکن شده است. آرمان با اشاره به اینکه بخشی از داروها که تحت پوشش بیمه‌ها نیست، بسیار گران شده است، گفت: بیماران دیالیزی جزو بیماران خاص هستند که مزایای بیمه‌یی دارند اما برخی از داروهای آنها تحت پوشش بیمه نیست و مشکل اصلی‌تر این است که بیماران پیوند کلیه باید برای زنده ماندن و زنده نگه ‌داشتن عضو پیوندی هر روز باید داروهای مختلفی را مصرف کنند اما متاسفانه به محض اینکه وارد چرخه پیوند کلیه شده و عمل پیوند را انجام می‌دهند از شمول بیماران خاص خارج می‌شوند و باید هزینه دارو را بپردازند و این درحالی است که برخی از داروهای حیاتی بیماران پیوند کلیه چون خارجی است، اصلا مشمول بیمه نیست.

وی خاطرنشان کرد: در بین بیماران دیالیزی افرادی هستند که ماهیانه تا یک میلیون تومان هزینه دارو پرداخت می‌کنند و مشکل جدی‌تر این است که با توجه به وضعیت گرانی دارو برخی از بیماران که شرایط پیوند کلیه را دارند و نوبت آنها فرا رسیده، اعلام می‌کنند که با شرایط دیالیز راحت‌تر هستیم چون امکان پرداخت هزینه‌های دارویی و مراقبت‌های بعد از پیوند را ندارند و برای آنها این هزینه‌ها سنگین و گران است و به همین خاطر ترجیح می‌دهند در شرایط دیالیز باقی بمانند.

آرمان با بیان اینکه یک بیمار دیالیزی 7برابر بیمار پیوند کلیه‌ برای دولت، بیمه‌ها و کشور هزینه دارد، گفت: امروز هزینه هر بار دیالیز حدود ۳۰۰هزار تومان است که اگر این عدد را ضرب در ۳۱هزار بیمار دیالیزی کنید که باید هفته‌یی 3 بار دیالیز شود در نهایت به رقم سرسام‌آوری می‌رسید که این رقم روزانه 4.5میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: این درحالی است که هزینه پیوند کلیه بسیار کم است و اگر بیمار پیوند کلیه‌ شود عملا این هزینه‌های سرسام‌آور از دوش دولت برداشته می‌شود، کیفیت زندگی بیماران افزایش پیدا می‌کنند و تعداد مراجعات به بیمارستان‌ها به حداقل ممکن می‌رسد و سوال اینجاست چرا بیمه‌ها و وزارت بهداشت و در نهایت دولت فکری به حال این مساله نمی‌کنند و برای آن برنامه‌ریزی انجام نمی‌دهد که آمار پیوند را طی 2یا 3سال افزایش دهند و هزینه‌های داروهای آن را تامین کنند و در نهایت رقم 4.5میلیارد تومان در روز را که برای بیماران دیالیزی می‌شود، آن هم با تحمل آن همه رنج کاهش دهند؟ رییس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی گفت: باخبر شدیم که یکی از داروهای پرمصرف برخی بیماران دیالیزی نایاب شده است، بیماران ما به دنبال این دارو هستند و این دارو حتی در داروخانه ۱۳ آبان و هلال‌احمر که محل اصلی توزیع آن است نیز موجود نیست و با این وضعیتی که پیش می‌رود خوشبین نیستیم که بازار دارویی آرامی داشته باشیم بنابراین هم با کمبود دارو مواجه هستیم و هم با افزایش قیمت داروها که بسیار نگران‌کننده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران