شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125284 | |

رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: با بهره‌وری موجود، فقط می‌توانیم برای ۵۰ میلیون جمعیت غذا تولید کنیم و مابقی آن را وارد می‌کنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: با بهره‌وری موجود، فقط می‌توانیم برای ۵۰ میلیون جمعیت غذا تولید کنیم و مابقی آن را وارد می‌کنیم.

عیسی کلانتری با تشریح وضعیت تالاب‌ها در کشور اظهار کرد: در دولت این موارد تا حدودی بهتر شده است ولی قوانین، دستگاه‌های اجرایی را گیر انداخته است به عنوان مثال قانون برنامه ششم می‌گوید در ۹۵درصد محصولات کشور باید خودکفا شویم و در این صورت باید ۳۶ میلیون مترمکعب آب دیگر برای بخش کشاورزی تامین کرد در حالی که چنین ظرفیتی وجود خارجی ندارد. معاون رییس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: باتوجه به خشکسالی‌های یک دهه گذشته پیش‌بینی می‌شود این وضعیت تا ۲۰ سال آینده ادامه داشته باشد و تالاب‌ها، نخستین قربانی خشکسالی هستند. او برداشت بیش از حد رودخانه‌ها را موجب خشکی تالاب‌های کشور دانست و گفت: بیش از ۸۰درصد تالاب‌های کشور فاقد آب هستند یا در وضعیت بحرانی شدید به‌سر می‌برند. کلانتری با بیان اینکه حق‌آبه زیست محیطی باید برای تالاب‌ها اختصاص یابد، اظهار کرد: وزارت نیرو در سه دهه گذشته هیچ‌گاه حق‌آبه زیست محیطی برای تالاب‌ها تعیین نکرده و هم‌اینک حدود ۱۲میلیارد مترمکعب حق‌آبه برای تالاب‌های کشور تعیین شده است. معاون رییس‌جمهور افزود: سازمان حفاظت محیط‌زیست مدعی است این حق‌آبه ۲۵میلیارد مترمکعب است.

کلانتری خشکی تالاب‌ها را منتج به افزایش اثرات مخرب ریزگردها در جنوب کشور دانست و گفت: این وضعیت اکولوژی منطقه را بر هم می‌ریزد و وقتی تالابی خشک می‌شود، بافت گیاهی و جانوری تخریب می‌شود و گرد و غبار برمی‌خیزد.

او تالاب‌ها در کشورمان را نخستین قربانی خشکسالی دانست و اظهار کرد: بخشی از این وضعیت به‌دلیل زیاده‌خواهی انسان است چراکه کل آب‌های سطحی و زیرزمینی را مصرف کرده است ولی حق‌آبه طبیعت را نمی‌پردازد. بخش کشاورزی نمی‌تواند تمام آب‌های سطحی را از آن خود بداند اما متاسفانه تلاش می‌شود تا این کشاورزی به هر قیمتی حفظ شود بنابراین سیاست‌های کلان باید تغییر کند. رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست افزود: جمعیت کشور به ۸۰میلیون نفر رسیده است و متاسفانه همچنان فشار می‌آوریم که غذای خود را به هر قیمتی داخل کشور تولید کنیم بنابراین به حقوق طبیعت تجاوز می‌کنیم. درنهایت دریاچه ارومیه و تالاب‌های جنوب کشور قربانی همین سوءمدیریت‌ها شده است. کلانتری تالاب‌های جنوب کشور، دریاچه بختگان، جازموریان و گاوخونی را قربانی ساخت سدها و توسعه بی‌رویه دانست و گفت: باید قبول کنیم که با محدودیت آبی زندگی می‌کنیم اما می‌خواهیم در حد توان ۳۰۰میلیون جمعیت داشته باشیم.

او با انتقاد از فقدان دانش محیط‌زیست در برخی سازمان‌ها و نهادها ازجمله سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: متاسفانه تشکیلات کشور زیربخشی پیش می‌رود ولی تصمیم‌گیری‌ها به صورت بخشی صورت می‌گیرد در حالی که از بین رفتن آب یا سایر عناصر زیست محیطی به نابودی خود طبیعت می‌انجامد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران