شماره امروز: ۵۴۷

مدیرعامل تامین اجتماعی خبر داد

| کدخبر: 125048 | |

مدیرعامل تامین اجتماعی از پرداخت تسهیلات بدون بهره ۴میلیون تومانی به بازنشستگان از مردادماه سال جاری خبر داد

مدیرعامل تامین اجتماعی از پرداخت تسهیلات بدون بهره ۴میلیون تومانی به بازنشستگان از مردادماه سال جاری خبر داد و در گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: بخشنامه مربوط به طرح مشوق‌های اشتغال به واحدهای اجرایی تامین اجتماعی سراسر کشور ابلاغ شده و کارفرمایان در صورت جذب نیروی جدید فارغ‌التحصیل دانشگاهی با حداکثر ۳۴سال سن از معافیت‌های پرداخت حق بیمه برخوردار می‌شوند.

سیدتقی نوربخش افزود: «در سال جاری افزایش حقوق مستمری‌بگیران برای حداقل بگیران 19/5 درصد و برای سایر سطح ۱۳درصد اعمال شد که این رقم از نرخ تورم و همچنین میزان افزایش حقوق سایر صندوق‌های بازنشستگی بالاتر است. طی چهار سال حدود ۹۲ درصد افزایش حقوق مستمری‌بگیران را داشتیم، این اقدام برای جبران عقب‌افتادگی‌های سال‌های گذشته صورت گرفته است و البته هنوز هم میزان حقوق فعلی بازنشستگان مناسب نیست.

وی از پرداخت تسهیلات 4میلیون تومانی به بازنشستگان طی ماه‌های آینده خبر داد و گفت: این تسهیلات به بازنشستگانی که در سنوات قبل دریافت نکرده باشند، ارائه می‌شود. تسهیلات مستمری‌بگیران به صورت کارت‌های دارای کد و بدون بهره بانکی به صورت ۴۸ ماهه برای خرید لوازم و وسایل خواهد بود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به تکلیف قانون برنامه ۵ساله ششم توسعه مبنی بر همسان‌سازی حقوق بازنشستگان گفت: در قانون بودجه سال جاری کل کشور پرداخت ۵۰هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دولت به تامین اجتماعی پیش بینی شده است و امیدواریم با اجرایی شدن این قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز اجرایی شود. سازمان تامین اجتماعی متعهد به تامین معیشت مستمری‌بگیران است و حقوق مستمری بگیران را ماهانه بین ۲۰‌ام تا آخر ماه پرداخت می‌کند. در سال جاری حدود ۴۵۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت مستمری بازنشستگان در هر ماه هزینه می‌شود.

وی با بیان اینکه توسعه خدمات درمانی تامین اجتماعی با جدیت در حال انجام است، اظهار داشت: در مراکز درمانی وابسته به سازمان تامین اجتماعی خدمات به صورت رایگان ارائه می‌شود و حدود ۳۷۵ مرکز در کشور داریم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به خرید خدمات درمانی از مرکز درمانی دولتی و خصوصی طرف قرارداد با این سازمان تصریح کرد: ما تابع قانون بیمه همگانی هستیم‌ و هزینه‌یی که مستمری بگیر در این مراکز باید پرداخت کند به صورت سرپایی حدود ۳۰ درصد و در بخش بستری ۱۰ درصد است.

نوربخش با اشاره به اقدامات سازمان تامین اجتماعی برای پرداخت هزینه بیماران خاص نیز گفت: در طرح تحول سلامت و در دولت دوازدهم هزینه این بیماران همچون بیماران سرطانی، بیماران مزمن کلیوی، تالاسمی و هموفیلی اقداماتی صورت گرفته تا این بیماران در مراکز درمانی طرف قرارداد نیز به صورت رایگان از خدمات درمانی استفاده کنند.

وی ضمن تشکر از مراکز درمانی طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی که به نیابت از این سازمان خدمات درمانی مورد نیاز بیمه‌شدگان و بازنشستگان را ارائه می‌دهند، ادامه داد: در سال جاری نیز در حد امکانات سعی کردیم پرداخت کنیم و ما حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان نیز در سه ماهه اول سال جاری به دانشگاه‌ها پرداخت کردیم.

وی با بیان اینکه از مرداد سال ۹۷ تمام مطالبات دانشگاه‌ها با همکاری بانک رفاه پرداخت خواهد شد افزود: ۶۰ درصد هزینه‌های اعلام شده بیمارستان‌های دانشگاهی را از طریق بانک رفاه پرداخت می‌کنیم و ۴۰ درصد باقی مانده نیز پس از بررسی اسناد پرداخت می‌شود. بدهی سازمان تامین اجتماعی به داروخانه‌ها نیز تا دی ماه سال ۹۶ پرداخت شده است و تا مرداد ماه نیز مابقی مطالبات مربوط به سال ۹۶ پرداخت می‌شود.

مدیرعامل تامین اجتماعی با اشاره به احداث چندین بیمارستان در سراسر کشور گفت: حدود هفت بیمارستان در مناطق مختلف کشور در دست احداث است و پنج بیمارستان در سال‌های اخیر راه‌اندازی شده است یعنی در مجموع حدود ۱۲ بیمارستان راه‌اندازی شده یا در دست ساخت است. با راه‌اندازی این بیمارستان‌ها ۲هزار تخت به تخت‌های بیمارستانی اضافه خواهد شد.

وی با اشاره به افزایش سالمندان در کشور نیز اظهار کرد: سالمندان برای سازمان تامین اجتماعی اهمیت دارند. ضریب پشتیبانی در کشور به‌طور طبیعی رو به کاهش است که این ضریب در طول ۱۰ سال گذشته از ۸ درصد به حدود پنج و دو دهم درصد رسیده است.

نوربخش از اقدامات سازمان تامین اجتماعی برای سالمندان خبر داد و افزود: ارجاع بیماران مزمن به بیمارستان، تشکیل پرونده الکترونیکی و ایجاد مراکز درمانی ویژه سالمندان از اقدامات سازمان تامین اجتماعی برای سالمندان است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه بدهی قطعی دولت به تامین اجتماعی تا پایان سال ۹۴ حدود ۸۹ هزار میلیارد تومان است، گفت: بدهی دولت از حدود ۴ هزار میلیارد تومان در سال۸۴ به حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ رسید.

 نوربخش از بخشودگی جرایم کارفرمایان خوش حساب به تامین اجتماعی نیز خبر داد و اظهار کرد: کارفرمایان خوش حساب از تاریخ ۱۰ اردیبهشت تا ۱۰ تیرماه از قانون بخشودگی جرایم بیمه‌یی استفاده کردند و در این مدت بیش از ۵۰ هزار کارفرما با پرداخت یا تقسیط اصل بدهی مشمول بخشودگی جرایم شدند. مجموع بدهی کارفرمایان به سازمان تامین اجتماعی حدود ۹ هزار میلیارد تومان است که امیدواریم با اجرای این قانون شاهد تسویه بخش قابل توجهی از این بدهی‌ها باشیم.

وی با بیان اینکه برای افزایش اشتغال کارگران تسهیلاتی در نظر گرفته‌ایم گفت: سازمان تامین اجتماعی و وزارت کار برای افزایش اشتغال دو طرح در نظر گرفته‌اند از جمله این طرح‌ها عبارت است از طرح‌کارورزی، که اگر افردای در سامانه سازمان فنی و حرفه‌یی ثبت‌نام کنند پس از ۳ ماه می‌توانند بدون پرداخت حق بیمه به عنوان کارورز وارد بازار کار شوند و به مدت ۶ ماه از این طرح استفاده کنند.

مدیرعامل تامین اجتماعی ادامه داد: طرح دیگر، طرح مشوق‌های اشتغال است که بخشنامه آن تهیه شده و این طرح به این صورت است که افرادی که تحصیلات دانشگاهی داشته چنانچه در کاریابی ثبت نام کنند و همچنین سن زیر ۳۴ سال داشته باشند به مدت ۲سال از پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی معاف می‌شوند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران