شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124885 | |

صدور مجوز شکار در مناطق حفاظت‌شده با پرداخت پول به سازمان حفاظت محیط زیست برای هر شکار، با واکنش‌های زیادی ازسوی فعالان محیط‌زیست و سپس برخی نمایندگان مجلس همراه شد.

صدور مجوز شکار در مناطق حفاظت‌شده با پرداخت پول به سازمان حفاظت محیط زیست برای هر شکار، با واکنش‌های زیادی ازسوی فعالان محیط‌زیست و سپس برخی نمایندگان مجلس همراه شد. نایب‌رییس فراکسیون محیط‌زیست و توسعه پایدار مجلس نیز از رویکرد سازمان محیط‌زیست در اعطای مجوز به شکارچیان خارجی انتقاد کرد. جبار کوچکی‌نژاد با اشاره به رویکرد جدید سازمان محیط‌زیست در اعطای مجوز به شکارچیان خارجی در شکار گونه‌های نادر و کمیاب کشور، گفت: مجوز شکار به شکارچیان خارجی خلاف قانون بوده و در بحث شکار حتی به شکارچیان ایرانی هم به‌راحتی نمی‌توان مجوز داد، متاسفانه به‌دلیل صدور مجوزهای بی‌ضابطه و غیرقانونی، بسیاری از گونه‌های نادر درمعرض انقراض قرار گرفته و حیات‌وحش را در مرحله بحرانی قرار داده است.

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در مقطعی مجوز برای شکار جانوران خطرآفرین برای محیط‌زیست صادر شد، به خانه ملت گفت: این موارد را می‌توان برای حفاظت از منابع طبیعی و محیط‌زیست مورد قبول قرار داد، اما گونه‌هایی که هیچ خطری برای محیط زیست نداشته و به نوعی نادر هستند نیز تخلف بوده و سازمان محیط‌زیست نمی‌تواند به نام حفاظت از یک جانور گونه دیگری را در شرایط نامناسبی قرار دهد؛ به‌طور حتم این رویه محیط‌زیست که به هیچ عنوان رویکرد منطقی نداشته و خارج از اصول قانونی است را فراکسیون محیط‌زیست پیگیری خواهد کرد.

او با تاکید بر اینکه محیط‌زیست کمبود اعتبارات و منابع خود را نمی‌تواند با شکار گونه‌های نادر توسط شکارچیان خارجی تامین کند، تصریح کرد: در اینکه سازمان محیط زیست دارای مشکلات ساختاری و اعتباری است هیج شکی وجود ندارد، اما این مساله بهانه قابل‌قبولی برای اعطای مجوز به شکارچیان خارجی با هدف فعالیت در محیط‌زیست کشورمان نیست؛ ضمن اینکه اعتبارات به دست آمده از این محل هم خیلی چشمگیر نیست، متاسفانه به‌دلیل سیاست‌های ضدمحیط زیستی مسوولان سازمان محیط‌زیست در ادوار گذشته تاکنون بخشی از گونه‌های جانوری و گیاهی کشورمان تخریب شده یا درمعرض نابودی قرار دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران