شماره امروز: ۵۴۷

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر مطرح کرد

| کدخبر: 124716 | |

سال 94 بود که رحمانی فضلی، وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از ورود پول‌های کثیف قاچاق، به عرصه‌ اقتصاد و سیاست سخن گفت؛

سال 94 بود که رحمانی فضلی، وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از ورود پول‌های کثیف قاچاق، به عرصه‌ اقتصاد و سیاست سخن گفت؛ موضوعی که واکنش‌های زیادی به دنبال داشت و بعدتر، ازسوی وزیر کشور تعدیل شد. او حالا به مساله ارزهای حاصل از قاچاق مواد مخدر اشاره کرده و تاثیر این پول‌ها در نوسان ارزی کشور.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به گردش مالی مواد مخدر و تاثیر آن بر بازار ارز گفت: مصرف مواد مخدر در ایران به گونه‌یی است که اگر هر معتاد در ایران روزانه یک گرم ماده مخدر مصرف کند، این میزان سالانه به یک تن می‌رسد و این رقم وارد بازار می‌شود.  عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست خبری دیروز خود یکی از تقاضاها در بازار ارز را مربوط به مواد مخدر و قاچاق کالا دانست و گفت: وقتی ماده مخدر وارد کشور می‌شود از ارز استفاده می‌شود و سپس تبدیل به ریال می‌شود.  او ادامه داد: همچنین این ریال مجدد تبدیل به ارز برای وارد کردن کالا خواهد شد که این امر بر روند نوسان بازار ارز موثر است. یکی از دلایل تعیین نرخ ارز از طریق بانک مرکزی و مراکز آن نیز به همین دلیل بوده است تا به تقاضاهای کاذب بطور مناسب پاسخ داده شود.

وزیر کشور با بیان اینکه در حوزه کالا، واردات کالا از مرزهای غربی یا شرقی به دلیل سیاست‌های کنترلی دقیق ایران و عراق، قاچاق کالا تا ٨٠ درصد کنترل شده است، افزود: البته این امر روی وضعیت معیشتی مردم تاثیراتی داشته اما با دستورالعملی که در دولت تصویب شده، ساماندهی خواهد شد.

 تکذیب ادعای تجاوز به ۴٠ نفر در ایرانشهر

رحمانی فضلی درباره حادثه ایرانشهر و تجاوز به دختران نیز گفت: این مساله در نماز جمعه به گونه‌یی مطرح شد که خلاف واقع بود و خود این فرد نیز صحبتش را اصلاح کرد. ادعای تجاوز به ۴٠ نفر کذب است. در کوتاه‌ترین زمان مجرمان حادثه بازداشت شدند. فردی که شکایت کرده بود ابتدا یک نفر بود اما ٣ نفر دیگر اضافه شدند.  وی ادامه داد: دادستانی هم اعلام کرد کسانی که شکایتی دارند اقدام قانونی کنند. افراد شاکی بیشتر از ۴ نفر نیستند و قرار است خارج از نوبت به آنها رسیدگی شود. بعد از توضیح ما که تعداد افراد شاکی بیشتر از ۴ نفر نیست، درصورتی که این تعداد افزایش یابند اعلام خواهیم کرد. نسبت به این مسائل حساس هستم و عواطفم نیز جریحه‌دار شده است.  وزیر کشور با تاکید بر اینکه باید به اروپاییان گفت دست کم به افغانستان کمک کنید و اگر در منطقه‌یی رعب باشد نتیجه همین است اظهار کرد: در درگیری اخیر با قاچاقچیان در شرق کشور ٣٠ گلوله آرپی‌جی٧ شلیک کردند. آنها حتی ماشین دید در شب دارند. چه کسی به آنها کمک می‌کند؟ سه سال پیش گفتیم قاچاقچیان با تروریست‌ها ارتباط دارند؛ باید تلاش کنیم به این موضوعات به زور بین‌المللی رسیدگی شود. نهادهای بین‌المللی ایران را تشویق می‌کنند و گواهی می‌دهند اما اینها مشکل ما را حل نمی‌کند؛ ما با اعتقادات دینیمان مبارزه می‌کنیم اما شما چه می‌کنید؟

 گردش مالی ۵۰ میلیارد دلاری مواد مخدر

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره وضعیت تولید مواد مخدر در افغانستان گفت: تنها افغانستان دارای امنیت و توسعه می‌تواند جلوی تولید ماده مخدر را بگیرد. ایران پیشنهاد معیشت و کشت جایگزین را مطرح کرده است. در بازار مواد مخدر عده‌یی کشاورز، تجار، قاچاقچیان و خرده‌فروشان هستند. گردش مالی این حوزه در دنیا تا ۵٠ میلیارد دلار است. چه طور این مبلغ در سیستم مالی اروپا گردش دارد؟ اگر در بانک‌هاست که نشان می‌دهد سیستم ضد پولشویی آنها خوب کار نمی‌کند.  او ادامه داد: ایران حاضر است در کنار سازمان ملل در یک استان افغانستان کشت جایگزین انجام دهد و قول دادیم که بازار این محصولات دوبرابر درآمد تولید ماده مخدر را تامین کند اماعدهای که در بازار جهانی از مواد مخدر منتفع هستند مانند کشورهای حاشیه سیستان جلوی آن را با وجود تصویب سازمان ملل و ابلاغ به افغانستان گرفتند. وزیر کشور در مورد پناهندگان نیز گفت: هیچ‌کس دوست ندارد از وطن خودش دور باشد و همه دنیا باید کمک کنند تا مشکلات حل شود.  او درباره مجازات اعدام و انتقادات حقوق بشری به این موضوع گفت: در ایران هیچکس تنها به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام نمی‌شود بلکه افراد محکوم به اعدام جرایم دیگری مثل خروج و ورود غیرقانونی، حمل سلاح و درگیری با ماموران و... را هم داشته‌اند؛ در واقع آنها 6-5 جرم را همزمان انجام داده‌اند و جرایم آنها جزو جرایم « سخت» است.

 «کراک» در حال حذف شدن

رحمانی فضلی افزود: در کشورهای دیگر همچنین مصرف برخی مواد مثل «حشیش» رسمی است ولی شرایط ما اینطور نیست. ٣٧٠٠ شهید و هزار درگیری داشته‌ایم به همین دلیل نگاه اروپاییان به ما دوگانه است و شرایط ما را درک نمی‌کنند حال آنکه اروپاییان حتی یک کشته هم نداده‌اند.

او در مورد مخدر شیشه و گل نیز گفت: یکی از سیاست‌های ما در ستاد جایگزین کردن مواد کم خطر به جای مواد پر خطر است به‌طوری که شیشه ابتدای مسوولیت ما ماده مخدر مصرفی دوم بود اما الان به رتبه سوم رسیده است و از کیلویی ١٨ میلیون به ٧٠ میلیون رسیده که به دلیل مبارزه جدی ما بوده است. همچنین ۷۸درصد در حوزه کشفیات رشد داشتیم و گمرک ما دو سال است که مقام اول را در کشف پیش سازها داشته است. «کراک» الان در حال حذف شدن است و ٧٠٠ نوع ماده مخدر در کشور وجود دارد. او در پاسخ به این سوال که آیا روند حضور زنان در ورزشگاه ادامه خواهد داشت؟ گفت: مسوول تصمیم‌گیری در مورد ادامه حضور زنان در ورزشگاه وزارت کشور نیست و ما مسوول تامین امنیت کشور و برگزاری تجمعات هستیم. در صورتی که نهادهای مربوطه این مساله را پیگیری کنند از نظر امنیتی ما به آنها جواب خواهیم داد.

رحمانی فضلی با بیان اینکه مبارزه با مواد مخدر نسبت به گذشته روند خوبی را طی کرده است اظهار کرد: ابتدای قبول این مسوولیت ظرفیت ۵۰۰ نفره‌یی در مراکز ماده ۱۶ داشتیم اما الان این ظرفیت به ۸۰۰۰ نفر افزایش پیدا کرده است. همچنین سالانه بین ۱۳ تا ۱۴ درصد در حوزه مبارزه با مواد مخدر رشد داریم. همچنین ۹۰۰۰ واحد مربوط به مراکز ماده ۱۵ تشکیل و ساماندهی شدند و سالانه حدود ۹۰۰ هزار نفر درمان می‌شوند. ۸۰۰ هزار نفر از این افراد در این مراکز و ۱۰۰ هزار نفر آنها در مراکز ماده ۱۶ هستند اما متاسفانه تنها بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از آنها پاک باقی می‌مانند که این مساله به دلیل ویژگی‌های فرهنگی جامعه و خانواده است که پذیرای این افراد نیستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران