شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124488 | |

مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت با بیان اینکه در بازار دارویی کشور آرامش نسبی برقرار و شرایط عادی است،

مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت با بیان اینکه در بازار دارویی کشور آرامش نسبی برقرار و شرایط عادی است، تاکید کرد: داروخانه‌های خصوصی شهر تهران و مراکز استان‌ها رصد شده و گزارش کمبودهای دارویی به صورت هفتگی ثبت می‌شود. محمد توکلی درخصوص نظارت در حیطه دارو و تجهیزات پزشکی گفت: داروخانه‌های خصوصی شهر تهران و مراکز استان‌ها رصد شده و گزارش کمبودهای دارویی به صورت هفتگی ثبت می‌شود.

وی افزود: همچنین تمام بیمارستان‌های دولتی و غیردولتی کشور نیز به صورت هفتگی مورد بازرسی و نظارت قرار گرفته و میزان دارو و تجهیزات آنها پایش می‌شود. مشاور وزیر و مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت با بیان اینکه بازتاب گزارشات مردمی در سامانه ۱۹۰ نیز پیگیری می‌شود، خاطرنشان کرد: دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت، براساس تماس‌ها و شکایات مردم در سامانه ۱۹۰، اقدام به پیگیری کرده و مواردی که مبنی بر کمبود دارو و تجهیزات بوده را پایش می‌کند. توکلی تصریح کرد: علاوه بر اینها، تمام شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی کشور موظف به بازخوانی وضعیت خود هستند، به این معنا که مثلا یک شرکت دارویی اعلام می‌کند چه میزان دارو در انبار، چه میزان دارو در سطح عرضه، چه میزان دارو در گمرک بوده و چه داروهایی سفارش داده شده و سفارشات دارویی چه زمانی تحویل شرکت داده خواهد شد؛ در واقع بر مبنای بازخوانی‌ها، پیش بینی می‌شود که مثلا تا یک ماه آینده کمبودی به وجود خواهد آمد یا نه و کدام اقلام در معرض کمبود و عدم تامین توسط شرکت‌ها هستند. وی اظهار داشت: مجموع گزارشاتی که از منابع ذکر شده دریافت می‌شود، به صورت روزانه به سازمان غذا و دارو اعلام شده و این سازمان به پیگیری کمبودها می‌پردازد تا اذهان عمومی درخصوص کمبود یا نبودن دارویی مشوش نشود. مشاور وزیر و مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت با بیان اینکه تمامی پروفرم‌های ثبت سفارش واردات دارو و تجهیزات پزشکی توسط سازمان غذا و دارو همچنین اداره کل تجهیزات پزشکی رصد می‌شود، یادآور شد: بررسی سفارشات واردات دارو و تجهیزات پزشکی، به این دلیل انجام می‌شود تا قیمت‌ها مورد ارزیابی قرار بگیرد و افزایش قیمتی اعمال نشده باشد.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، توکلی با تاکید بر اینکه سامانه ۱۹۰ بهترین روش برای ثبت و گزارش‌دهی در خصوص کمبود اقلام دارویی و تجهیزاتی برای مردم است، بیان داشت: با تاسیس شعبه تعزیرات حکومتی در اداره کل تجهیزات پزشکی موارد تخلف نیز به سرعت بررسی می‌شود. وی گفت: همچنین حوزه بازرسی در سراسر کشور به صورت یک شبکه درآمده و تمام شعبات آمارها را به صورت هفتگی جمع‌آوری کرده و به ما گزارش می‌دهند. توکلی درخصوص کمبود اقلام دارویی و تجهیزاتی گفت: قبلا بطور متوسط و به صورت ماهانه کمبود کمتر از ۳۵ قلم دارو تجهیزات پزشکی به ثبت می‌رسید، اما در مقطعی تعداد کمبود اقلام دارویی افزایش پیدا کرد و دلیلش عدم تخصیص ارز توسط دولت بود که با توجه به تخصیص مناسب ارز در حال حاضر تعداد کمبودها روند کاهشی پیدا کرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران