شماره امروز: ۵۴۷

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد

| کدخبر: 124322 | |

نوسانات قیمت دلار، بر وضعیت دارو هم تاثیر داشته است. برخی داروها گران و برخی کمیاب شده‌اند. داروی بیماران خاص و نادر، بیش از دیگر داروها با مشکل رو به رو شده‌اند، اما وزارت بهداشت تاکید می‌کنند که وضعیت بازار دارو عادی است.

نوسانات قیمت دلار، بر وضعیت دارو هم تاثیر داشته است. برخی داروها گران و برخی کمیاب شده‌اند. داروی بیماران خاص و نادر، بیش از دیگر داروها با مشکل رو به رو شده‌اند، اما وزارت بهداشت تاکید می‌کنند که وضعیت بازار دارو عادی است.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در نشستی خبری از راه‌اندازی سامانه‌یی در سایت سازمان غذا و دارو برای اطلاع از کمبودهای دارویی و قیمت داروها خبر داد و گفت: این سامانه به آدرس

IRB.FBA. GOV.IR است و مردم می‌توانند برای اطلاع از کمبودهای دارویی و قیمت داروها به آن مراجعه کنند. تا اوایل هفته آینده نسخه اندروید این سامانه را هم راهاندازی می‌کنیم و مردم می‌توانند با وارد کردن نام داروی مورد نظرشان قیمت دارو و نزدیک‌ترین داروخانه‌یی که موجودی این دارو را دارد مطلع شوند. همچنین اگر کمبود یا مشکلی درباره دسترسی به دارو داشتند، می‌توانند با این سامانه یا با سامانه ۱۹۰ مطرح کنند.

او با بیان اینکه در حوزه دارو شرایط‌مان به وضعیت عادی بازگشته و در زمینه داروهای ژنریک و برند ژنریک هیچ کمبودی نداریم، گفت: باید پرسید در دو ماهه اخیر چقدر از کالاهای خارجی دچار کمبود یا افزایش قیمت شدند. این در حالی است که وزارت بهداشت، تولید‌کنندگان و وارد‌کنندگان دارو سینه سپر کرده‌ایم و اعلام کرده‌ایم که کل افزایش قیمت دارو برای امسال تنها ۹درصد خواهد بود. این موضوع دستاورد بزرگی است. در حال حاضر هیچ شرکت دارویی وجود ندارد که بگوید ارز ۴۲۰۰ تومانی خواسته‌ایم اما به ما نداده‌اند. بنابراین یک سیستم رسیدگی سریع گذاشته‌ایم و بانک مرکزی هم از مبادی قانونی به ما کمک می‌کند.

 مشکل برخی داروهای خارجی مزمن

او ادامه داد: ما روزانه وضعیت دارو در کشور را رصد می‌کنیم. البته در همه کشورهای دنیا در یک بازار چند هزار قلمی کمبودهای یک تا 1.5 درصد قابل قبول است، اما وقتی بیماری برای دریافت یک دارو مراجعه می‌کند و نمی‌تواند آن را تهیه کند، نگران می‌شود. در عین حال مشکل ما درباره برخی از داروهای خارجی مزمن است؛ چراکه برخی می‌گویند ما داروی گران‌قیمت خارجی را می‌خواهیم اما این حرف مغایر با قانون برنامه و نظام سلامت است. طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی ما باید داروی ژنریک تامین کنیم و بر همین اساس داروهای ژنریک و برند ژنریک را تامین می‌کنیم. در عین حال مشکلاتی درباره برخی داروهای خارجی داریم. البته بعضا تخلفاتی را هم شاهد هستیم. باید توجه کرد که اگر کسی با دلار ۴۲۰۰ تومانی جنسی را می‌آورد باید به همان قیمت آن جنس را عرضه کند و در همان حد سود کند. حال برخی می‌گویند اگر این دارو را به همان قیمت بفروشم چه چیزی را جایگزینش کنیم.

 به داروی ایرانی اعتماد کنید

حریرچی با بیان اینکه در یک تا دو مورد اجازه واردات موازی را داده‌ایم، گفت: در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی سیستم‌های نظارتی قرار دادیم و هر روز به تعدادی از داروخانه‌ها سرکشی کرده و وضعیت را ثبت و با متخلفان برخورد می‌کنیم. در عین حال باید بدانیم که فرهنگ مردم هم باید تغییر کند. از مردم هم خواهش می‌کنیم که به داروی ایرانی اعتماد کنند. من به عنوان یک کارشناس صادقانه می‌گویم که داروی ایرانی کیفیت لازم را دارد و از تمام مشاهیر اعم از سیاسیون، مسوولان اجرایی، هنرمندان، ورزشکاران و... درخواست می‌کنم که از داروی تولید داخل حمایت کنند. چه مانعی دارد که پویشی هم برای حمایت از داروی ایرانی راه بیندازیم. البته ما در تامین داروی داخلی و خارجی مشکلی نداریم و هر اتفاقی که طی چند سال آینده رخ دهد، هیچ مشکلی ایجاد نمی‌شود؛ چراکه تدابیر لازم اندیشیده شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه از افزایش تخت‌های بیمارستانی به بیش از ۱۳۰ هزار تخت خبر داد و گفت: در حال حاضر ۱۳۰ هزار و ۶۵۰ تخت بیمارستانی در کشور داریم و برای تامین استانداردهای تخت از نظر کمی و کیفی برنامه‌هایی مانند اجتناب از بستری غیرضرور، ارائه خدمات در منزل، ارائه خدمات سرپایی و... را داریم. او افزود: 68.5درصد تخت‌های بستری ما در بیمارستان‌های وزارت بهداشت، شش درصد در بیمارستان‌های دولتی دیگر، 9.5درصد در نهادهای عمومی غیردولتی، ۱۳ درصد در بخش خصوصی و سه درصد در بخش خیریه قرار دارند. همچنین ۹۸۱ بیمارستان در کشور در حال فعالیت هستند و چندین بیمارستان هم در آستانه افتتاح قرار دارند. همچنین بیش از ۴۰۰ هزار نفر مشغول فعالیت در بیمارستان‌ها هستند.

حریرچی با اشاره به میزان خدمات بستری ارائه شده در طی طرح تحول نظام سلامت گفت: از ابتدای طرح تحول ۳۴ میلیون و ۲۱۵ هزار مورد بستری بیش از یک روز در بیمارستان‌های وزارت بهداشت داشته‌ایم که از حمایت مالی طرح تحول بهره‌مند شدند. به این ترتیب 77.4درصد بستری‌های کشور یعنی بیش از سه‌چهارم از بستری‌ها در بیمارستان‌های دولتی و تحت پوشش طرح تحول انجام شده است. همچنین ۲۲میلیون و ۱۸۰ هزار مورد بستری موقت در بیمارستان‌های دولتی انجام شده است. همچنین در راستای ترویج زایمان طبیعی، سلامت مادران و سیاست‌های جمعیتی در وزارت بهداشت مرز ۲میلیون زایمان طبیعی رایگان را رد کردیم و ۲میلیون و ۳۲ هزار زایمان طبیعی رایگان در بیمارستان‌های دولتی انجام شده است. در عین حال برای راحتی مادران ۱۸۰۰ واحد تک نفره زایمان ایجاد کردیم و در راستای سیاست‌های جمعیتی ۸۵درصد هزینه‌های درمان ناباروری را با تعرفه دولتی پوشش می‌دهیم. همچنین ۱۷ مرکز جدید درمان ناباروری با تمرکز بر مناطق محروم و در 6 استان فاقد این مراکز یعنی سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کهگیلویه‌وبویراحمد، چهارمحال‌وبختیاری، گلستان و لرستان ایجاد کردیم.

 خروج داروهای بدون نسخه از شمول بیمه

حریرچی در ادامه صحبت‌هایش در پاسخ به سوالی درباره خروج داروهای OTC از شمول بیمه گفت: باید توجه کرد که ۹۰ درصد مصرف داروهای OTC در گذشته هم خارج از بیمه بوده است و مردم خارج از بیمه آنها را خریداری می‌کردند. طبق مصوبه جدید شورای عالی بیمه نیز در حال حاضر تهیه این داروها برای سنین زیر ۱۲ سال تحت پوشش بیمه است و بالای ۱۲ سال از شمول بیمه خارج شده است، اما این داروها هزینه زیادی ایجاد نمی‌کند. وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره وضعیت ایرانیان فاقد بیمه و تعداد آنها گفت: طبق اعلام مرکز آمار ایران، تعداد ایرانیان فاقد بیمه بین ۶.۹ و ۱۰.۵درصد است که به 5.5 تا ۶ میلیون نفر می‌رسد. باید توجه کرد که قسمت قابل‌توجهی از افراد فاقد بیمه یا افراد جوان مجرد هستند که احساس نیاز نمی‌کنند یا افراد متمولی هستند که برای بیمه شدن مراجعه نکرده‌اند. البته تعدادی از افراد هم مشکل شناسنامه یا کارت ملی دارند و تعدادی هم واقعا به بیمه شدن نیاز دارند، اما به دلیل ضعف اطلاع‌رسانی نتوانستند از پنجره طلایی بیمه در سال ۹۳ و ۹۴ استفاده کنند و این فرصت را از دست دادند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران